Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Starosądeczanie wyruszyli do Rzymu na kanonizację o. Papczyńskiego

Opublikowano: 31 maja, 2016 o 1:35 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Starosądeczanie wyruszyli dziś do Rzymu. Pielgrzymi wezmą udział w kanonizacji błogosławionego O. Stanisława Papczyńskiego. Mszy kanonizacyjnej urodzonego w Podegrodziu założyciela zgromadzenia marianów, będzie przewodniczył papież Franciszek. Msza św 5 czerwca o godz. 10.00.

Na trasie przygotowanej przez Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe będą bardzo ważne miejsca kultu w europejskiej tradycji chrześcijaństwa w miejscowościach: Wenecja, Loreto, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte Sant Angelo, Manopello, Rzym, Watykan, Cascia, Siena.

Jednak najważniejszą częścią pielgrzymki – połączonej m.in. ze zwiedzaniem sanktuarium Świętego Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, bazyliki Świętej Rity w Cascia, sanktuarium Świętego Michała Archanioła na Górze Gargano w Manopello – będzie msza św. kanonizacyjna Ojca Stanisława Papczyńskiego w Watykanie.

Bł. o. Stanisław Paczyński to pierwsza osoba, która urodziła się na Sądecczyźnie i zostanie ogłoszona świętą.

więta Kinga urodziła się na Węgrzech, święty Andrzej Świerad przybył na pustelnię w Tropiu a błogosławiony o. Stanisław Papczyński urodził się w stolicy Lachów Sądeckich, Podegrodziu. – mówi ks. Józef Wałaszek, proboszcz parafii św. Jakuba w Podegrodziu –dlatego ta kanonizacja, jest niezwykle ważna dla naszego regionu.

Papież Franciszek zdecydował, że tego samego dnia odbędzie się też kanonizacja Marii Elżbiety Hesselblad, szwedzkiej brygidki, założycielki Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy w Rzymie. Z kolei kanonizacja bł. Matki Teresy z Kalkuty odbędzie się 4 września.

Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu. Był synem Tomasza Papki, kowala, i Zofii z domu Tacikowskiej. Ochrzczony został imieniem Jan, które później zmienił.

Naukę zaczął w szkole parafialnej w rodzinnym Podegrodziu, kontynuował ją natomiast w Nowym Sączu. Kształcił się też krótko w kolegium jezuickim w Jarosławiu, potem udał się do kolegium jezuitów we Lwowie, gdzie jednak nie został przyjęty. Przez pewien czas był korepetytorem, ale zapadł na ciężką chorobę i cudownie uleczony w 1649 r., wrócił do Podegrodzia. Dalszą naukę podjął kolejno w kolegium pijarów w Podolińcu i w kolegium jezuitów we Lwowie; musiał to miasto opuścić z powodu wojny; trafił także do kolegium jezuitów w Rawie Mazowieckiej.
Po ukończeniu nauki zdecydował się wstąpić do zakonu pijarów z powodu maryjnego charakteru tego zgromadzenia. W 1656 r. złożył śluby zakonne, a 12 marca 1661 r. przyjął w Brzozowie k. Rzeszowa święcenia kapłańskie z rąk biskupa przemyskiego Stanisława Tarnowskiego. Pracował jako kaznodzieja, moderator bractwa Matki Bożej Łaskawej, prefekt w kolegium, dwukrotnie był czasowym zastępcą rektora w domu zakonnym w Warszawie.

Wystąpił jednak z tego zakonu w związku z falą krytyki i zarzutów, ponieważ bronił surowej dyscypliny.

Kilka lat później założył zakon marianów. Napotkał jednak na trudności w uzyskaniu zgody Rzymu na jego powołanie. Czekał na nią ponad 20 lat i podróżował do Watykanu w tej sprawie. Dopiero w 1699 roku papież Innocenty XII zatwierdził założenie zakonu marianów. Dwa lata później Papczyński zmarł w Górze Kalwarii koło Warszawy.

Ojciec Papczyński, patron dzieci poczętych i obrońców życia, został beatyfikowany w Licheniu w 2007 roku. 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"