Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie Świętej Kingi na Ukrainie

Opublikowano: 23 listopada, 2021 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniach 19-21.11.2021 8 osobowa delegacja Stowarzyszenia Świętej Kingi ze Starego Sącza udała się na Ukrainę do miejscowości Berehove (węgierskie Beregszasz ) gdzie 24 lipca 2020 poświęcono i oddano do użytku jedyny na Zakarpaciu  kościół pw. Pani Ziemi Sądeckiej – Św. Kinga.

W skład delegacji wchodzili członkowie Stowarzyszenia i jednocześnie jedni z darczyńców wyposażenia kościoła.

W roku 2019/2020 zebrano środki i zakupiono niezbędne wyposażenie świątyni ( obrazy, naczynia i stroje liturgiczne , paramenty liturgiczne i niezbędne wyposażenie kościoła ). Był to dar serca dla braci Węgrów. Pandemia przeszkodziła naszemu Stowarzyszeniu w uczestnictwie poświęcenia Kościoła , dlatego dopiero teraz mogliśmy odwiedzić naszych przyjaciółmówi Mieczysław Witowski, prezes Stowarzyszenia Po raz pierwszy w historii kościoła Msza Święta była sprawowana w dwóch językach polskim i węgierskim, a to dlatego że głównym celebransem mszy był biskup pomocniczy diecezji Mukaczewo Mikołaj Łuczok ( 6 lat studiował w Polsce ) oraz ksiądz proboszcz Janosz Molnar.Wierni zebrani na uroczystościach byli bardzo wzruszeni naszą obecnością, która została wyrażona słowami księdza Janosz .

Po uroczystościach kościelnych wszyscy zgromadzili się na wspólnym poczęstunku przygotowanym przez węgierską wspólnotę. Były  rozmowy z księdzem biskupem oraz podarowanie dla Biskupa pięknego ceramicznego obrazu Św. Kingi wykonanego przez starosądecką Pracownie Arrtami Moniki Pychyrek .

Ponadto zaprosiliśmy księdza biskupa do Starego Sącza jak również  przedstawicieli wspólnoty węgierskiej. Mimo barier językowych udało się porozmawiać naszej delegacji z parafianami –dodaje prezes -Kościół w Beregszasz jest trzecią świątynią pw Św. Kingi od czasu jej kanonizacji 16 czerwca 1999 roku w Europie.W naszej drodze na uroczystości odwiedziliśmy Lwów i jego zabytki oraz niezwykłe miejsce Przełęcz Tucholską – Werecką ,już w zimowej scenerii, gdzie znajduje się jedyny na świecie Pomnik upamiętniający wkroczenie  w 896 roku Węgrów pod wodza Arpada do Kotliny Panońskiej oraz miejsce gdzie 16 marca 1939 roku doszło do spotkania wojsk polskich i węgierskich z okazji ustanowienia wspólnej  granicy.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"