– Jako okręg limanowski dostąpiliśmy zaszczytu powitania tych symboli jako pierwsi w naszej diecezji, właśnie w Limanowej – cieszy się Alicja Majda, koordynator ds. logistyki Biura ŚDM Limanowa.
Symbole przywiozła delegacja diecezji z Gniezna. Uroczyście powitano je na rynku. Później rozpoczęła się Msza św. w limanowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
– To był wzruszający widok, kiedy widzieliśmy jak wierni archidiecezji gnieźnieńskiej żegnali symbole. Teraz my możemy się przy nich modlić i zawierzyć Bogu. Poczujcie to – mówi Angelika Biernat, która była w delegacji diecezji tarnowskiej, która przywiozła symbole ŚDM do Limanowej.
W powitaniu symboli uczestniczyli m.in. młodzi, mieszkańcy Limanowej, kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy i motocykliści.
Znaki ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej w drodze do Krakowa – mówił kustosz sanktuarium ks. Wiesław Piotrowski. Jak podkreślił dla miasta i parafii to szczególne wyróżnienie, że peregrynacja rozpoczyna się w limanowskim sanktuarium przed cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, którą 50 lat temu koronował metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.
– Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że w roku jubileuszowym możemy w duchowy sposób spotkać się z Janem Pawłem II, który rozpoczął ŚDM, gromadząc wokół Chrystusa i Matki Bożej młodych z całego świata. Dziś przy tych znakach chcemy się przygotować na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Chcemy iść za Maryją i wraz z Nią do Chrystusa – dodał.
W homilii bp Andrzej Jeż prosił młodych, by przyjęli krzyż z miłością. – Ten Krzyż zostaje Wam dziś przekazany, abyście nieśli go innym ludziom, zwłaszcza swoim rówieśnikom, którzy żyją z dala od Chrystusa – abyście im głosili, że warto żyć dla miłości, tej wielkiej i pięknej miłości, której uczy Chrystus – podkreślił.
Bp Jeż prosił, by młodzi przyjęli też Maryję jako przewodniczkę swojego życia. – Ponieście Jej matczyną miłość przez drugi znak Światowych Dni Młodzieży – Ikonę mówiącą o łasce ocalenia, którą Bóg tyle już razy w dziejach zsyłał przez swoją Matkę. Wszyscy zostaliśmy pod Krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W Krzyżu i Ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu – mówił ordynariusz diecezji tarnowskiej.
Po Mszy było Uwielbienie poprowadzone przez ks. Artura Ważnego i o 21.00 Apel Maryjny. Uroczystości były transmitowane przez Radio RDN Małopolska i Nowy Sącz. Codziennie do 13 maja stacja będzie transmitować Apele podczas peregrynacji.
Natomiast w poniedziałek, 2 maja o godz. 9.00 odbędzie się w Limanowej, Droga Światła, a o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. dla chorych, niepełnosprawnych oraz młodzieży. O godz. 15.00 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym nastąpi pożegnanie symboli ŚDM w limanowskiej bazylice.
Symbole zagoszczą również o godz. 13.00 w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu, oraz w Szpitalu w Limanowej o godz. 14.00.
– Przybył do nas krzyż, który św. Jan Paweł II przekazał młodym w 1984 roku na zakończenie Roku Jubileuszowego. Od tego czasu przemierza on cały świat i stał się znakiem ŚDM. Był on obecny na poprzednich spotkaniach papieży z młodzieżą całego świata. Ikona jako symbol ŚDM dołączyła w 2003 – przypomina ks. Paweł Górski, odpowiedzialny w diecezji tarnowskiej za przygotowania do ŚDM.
Ks. Górski liczy, że młodzi i nie tylko, spotkają się wokół tych znaków. – Będzie to czas na refleksję, na uwielbienie Krzyża i Matki Najświętszej. Mamy nadzieję, że będzie to mobilizacja do jeszcze większego włączenia się w przygotowania i do samego udziału w ŚDM – dodaje diecezjalny duszpasterz młodzieży.
2 i 3 maja symbole odwiedzą m.in. więzienie Nowym Wiśniczu, szpital w Brzesku, wspólnotę Cenacolo w Porębie Radlnej, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, Duszpasterstwo Akademickie Tratwa oraz siostry karmelitanki w Tarnowie. Będą też w mieleckiej jadłodajni i na terenie niemieckiego obozu pracy w Pustkowie – Osiedlu.
Symbole ŚDM będą peregrynować po diecezji tarnowskiej do 13 maja. Spotkania modlitewne odbędą się w jedenastu okręgach duszpasterstwa młodzieży. Zakończenie peregrynacji zaplanowano w Tarnowie. Po diecezji tarnowskiej symbole podejmie wspólnota Grekokatolicka.
Lista kandydatów do walki o urząd prezydenta zapełnia się
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm