Polityka

Bezrobotni z Małopolski pracują w 45 obiektach turystycznych

Opublikowano: 14 lipca, 2015 o 7:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

W sezonie wakacyjnym warto odwiedzić miejsca na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W 45 obiektach turystycznych pracują osoby długotrwale bezrobotne –  uczestnicy projektu „KONSERWATOR Bis – program aktywizacji zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia”.

Turyści podróżujący po Małopolsce mogą spotkać uczestników projektu w barokowych kościołach, gotyckich świątyniach, cerkwiach. W miejscach tych, stanowiących nieodłączny element krajobrazu naszego regionu, szansę stażu otrzymało 80 osób
w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Dzięki środkom unijnym wykonują prace związane z ochroną, utrzymaniem i renowacją zabytków. Pracują głównie jako przewodnicy
i opiekunowie ekspozycji (32 osoby). 15 osób wykonuje prace konserwatorskie, a 11 jest animatorami kultury. Pozostałe osoby wykonują prace biurowe, administracyjne czy związane z archiwizacją i dokumentowaniem.

Projekt pozwala nie tylko na realizację celów związanych z aktywizacją i powrotem na rynek pracy. Wsparcie otrzymały 42 samorządowe instytucje kultury, gminy, organizacje pozarządowe zajmujące się statutowo problematyką ochrony kultury, dziedzictwa narodowego i turystyką oraz kościelne osoby prawne zarządzające obiektami sakralnymi

Obowiązkowo na mapie wakacyjnych wojaży powinny znaleźć się dwa kościoły w powiecie limanowskim. W późnogotyckim zabytkowym kościele pw. św. Stanisława Biskupa i św. Barbary w Szyku podziwiać możemy namalowany na deskach lipowych, datowany na XVI w. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W Łukowicy zaś znajduje się barokowy Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, którego wnętrze stało się scenerią produkcji filmowej Discovery Channel na temat prac konserwatorskich prowadzonych w obiekcie. Przewodnicy z projektu Konserwator oprowadzą turystów również po XVI-wiecznym Kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie w powiecie bocheńskim oraz unikatowym na skalę europejską drewnianym kościółku św. Michała Archanioła w Szalowej w powiecie gorlickim.

Wielbicieli obiektów o cechach budownictwa alpejskiego zapraszamy do Zawoi. W tamtejszym Kościele pw. Św. Klemensa zobaczyć możemy ornamentalną polichromię oraz liczne barokowe ołtarze. Uczestnik projektu Konserwator pracuje również w świątyni zachodniołemkowskiej tj. Cerkwi św. Kosmy i Damiana w Skwirtnem w powiecie gorlickim. Tereny te, to prawdziwa gratka dla pasjonatów budownictwa cerkiewnego. Warto odwiedzić miejscowość Zdynie i zlokalizowaną tam Cerkiew Opieki Matki Bożej, w której o historii miejsca, losach świątyni i okolicznych legendach opowie przewodnik – również uczestnik projektu.

Realizatorem projektu „Konserwator Bis – program aktywizacji zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia” jest Województwo Małopolskie – Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Jest to kolejna odsłona projektu realizowanego w Małopolsce od 2010.
W ramach  wszystkich edycji wsparciem objętych zostało ponad 700 osób bezrobotnych, z czego prawie połowa znalazła zatrudnienie. Działania te zostały sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"