Polityka, Z ostatniej chwili
Biznes kwitnie w Małopolsce. Nie tylko wiosną
Jak wynika z danych, nieustannie rośnie liczba przedsiębiorstw działających w Polsce, w samej tylko Małopolsce działalność prowadzi obecnie ponad 371 tys. firm. Od 2008 r. ich przyrost wyniósł ponad 20%, podczas gdy średnia dla Polski to 11%.
Dotyczy to także przedsiębiorstw technologicznych i start-upów, które coraz mocniej zaznaczają się w gospodarce regionu – Kraków jest drugim po Warszawie miejscem do lokowania start-upów (działa tu 11% wszystkich polskich start-upów).
Wyniki badania przeprowadzone przez Bank Pekao potwierdzają też, że Małopolska jest świetnym miejscem do rozwijania biznesu. To właśnie przedsiębiorcy z Małopolski najwyżej ocenili sytuację swoich firm oraz otoczenia gospodarczego. Województwo małopolskie jest jedynym regionem, w którym oba wskaźniki – za ostatnie i przyszłe 12 miesięcy – wzrosły w porównaniu z badaniem z roku 2015. Właściciele mikro i małych firm z Małopolski byli także największymi optymistami, jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w kolejnych 12 miesiącach. Małopolanie bardzo dobrze ocenili także jakość usług i współpracę z lokalną administracją. Co ważne, Małopolskie jest jedynym województwem, w którym wzrosła dostępność zewnętrznego finansowania za ostatnie i przyszłe 12 miesięcy (odpowiednio o 0,3 i 0,7 punktu). Tylko nasz region może poszczycić się także największą liczbą studiujących przedsiębiorców, a wielkość średniej oceny przychodów z eksportu jest w naszym regionie rekordowo wysoka.
Wg badania znacznie mniej optymistyczne w skali kraju są oceny sytuacji w poszczególnych branżach, w jakich działa dana firma – niemal wszędzie występują spadki. Jednak w województwie małopolskim, podkarpackim oraz lubelskim odnotowano rekordowe wartości tych indeksów. Ostatnie 12 mięsięcy w swojej branży pozytywnie ocenili właściciele firm z województwa lubuskiego, prognozy na kolejne 12 miesięcy są najbardziej optymistyczne dla przedsiębiorstw z naszego regionu. Małopolska zajmuje także trzecie miejsce na podium (tuż za Mazowszem i Wielkopolską) pod względem największej liczby mikro i małych firm na 1000 mieszkańców.
Wyniki raportu jednoznacznie pokazują, że rok 2016 był dobrym okresem dla inwestycji realizowanych przez małe firmy. Aż 49% z nich zainwestowało w rozwój, zwiększyły się także nakłady inwestycyjne. Głównym źródłem finansowania były środki własne przedsiębiorstw, jednak znaczną rolę odegrały także środki zewnętrzne – wzrósł odsetek inwestycji sfinansowanych kredytem, dynamicznie na popularności zyskał także leasing.
***
„Raport o sytuacji mikro i małych firm w Polsce” publikowany jest stale od 2010 roku przez Bank Pekao. Głównym celem tegorocznej edycji było poznanie opinii właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw na temat istotnych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstw. Autorzy skupili się w szczególności na kwestiach dotyczących: sytuacji firm, zatrudnienia, innowacji, eksportu, finansowania zewnętrznego oraz barier rozwojowych. W tym roku tematem dodatkowym był blok pytań dotyczący szeroko pojętych inwestycji, także tych w kapitał ludzki.
UMWM
Dzień Babci i Dziadka. Pamiętajmy o naszych najbliższych!
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm