Polityka, Z ostatniej chwili
Bylejakość? Nie za pieniądze podatników
Jednym z kandydatów w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego jest Krzysztof Mróz właściciel znanej w całej Polsce firmy Park – M. Co człowiek biznesu ma do zaoferowania w pracy w samorządzie wojewódzkim? Jak sam mówi trochę przewrotnie – nic ponad to, co zadecydowało o jego dotychczasowym sukcesie.
Krzysztof Mróz kandydat nr 1 KW „Wspólna Małopolska” w okręgu nr 6 (powiaty nowosądecki, limanowski, gorlicki i miasta Nowy Sącz) to znany przedsiębiorca ze Starego Sącza.
Na rynku funkcjonuje od lat 90-tych. Zaczynał od przysłowiowego zera. Dziś Park-M to ogólnopolskie przedsiębiorstwo, które ma na swoim koncie wiele prestiżowych inwestycji jak między innymi rewaloryzacja Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, nagrodzone inwestycje we Wrocławiu, rewaloryzacja zabytkowych ogrodów Pałacu Branickich i wiele innych ważnych dla polskiej kultury i mieszkańców miejsc. Zatrudnia blisko 500 osób.
Co doświadczenie właściciela przedsiębiorstwa zajmującego się architekturą krajobrazu i zagospodarowaniem terenów zieleni ma do zarządzania samorządem na poziomie sejmiku wojewódzkiego?
Kierowanie Park-M to nadzór nad pracami przy tworzeniu przestrzeni publicznej w miastach -są to inwestycje prowadzone najczęściej na zlecenie samorządów w różnych zakątkach kraju. Krzysztof Mróz w sposób praktyczny – a nie tylko teoretyczny – ma do czynienia z problemami, z którymi owe samorządy muszą się mierzyć na co dzień: ekonomicznymi i proceduralnymi.
Do realizacji tych projektów potrzebna jest koordynacja prac specjalistów z bardzo różnych dziedzin: projektantów zieleni, inżynierów ogrodników, kierowników budów, kadry bezpośredniego nadzoru, tzw. branżystów czy pracowników technicznych. Niezbędnym warunkiem powodzenia jest dialog i umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Co więcej, wszystkie te działania wymagają perspektywicznego spojrzenia, tworzenia z myślą nie o jednym, a o kilku kolejnych pokoleniach. A przecież właśnie takich umiejętności oczekujemy od osób, którym oddajemy odpowiedzialność za przyszłość Małopolski.
– Jako radny sejmiku małopolskiego chcę skupić się na wypracowaniu nowego modelu realizacji inwestycji finansowanych z pieniędzy podatników. Wszystkie firmowane przez władze województwa przedsięwzięcia muszą być realizowane z należytą starannością. Projekty, których wartość mierzy się zazwyczaj w milionach złotych nie mogą być przygotowywane na kolanie i realizowane z naciskiem na szybkość wykonania kosztem jego jakości – mówi Krzysztof Mróz.
– To szastanie pieniędzmi, które można porównać do malowania trawy na zielono. Efekty są może spektakularne, ale konsekwencje nieubłagane. Zamiast inwestować w kolejne projekty, wydajemy krocie na naprawianie niedoróbek. Ta bylejakość zbyt dużo nas kosztuje – twierdzi zdecydowanie.
Równie rygorystycznie jak na jakość realizacji inwestycji, kandydat KW „Wspólna Małopolska” zapatruje się na konieczność utrzymaniu ładu przestrzennego czyli zachowania równowagi między tym, co dopiero powstaje, a tym co stanowi o wyjątkowości i atrakcyjności Małopolski. Nie można tworzyć i rozwijać kolejnych obszarów zurbanizowanych, przemysłowych kosztem naszych bogactw przyrodniczych, spuścizny kulturowej i przestrzeni życiowej i na odwrót.
Co to oznacza w praktyce? Krzysztof Mróz posiłkuje się konkretnym przykładem.
– Niekontrolowana zabudowa wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich powoduje, że bezpieczeństwo, prędkość, komfort podróży diametralnie spada, a rola tych dróg, jako szybkich tras tranzytowych zanika. Korytarze drogowe to taka przestrzeń, która musi być wolna od zabudowy i stanowi rezerwę miejsca na istniejące i mające powstać drogi – obrazuje.
– W chwili obecnej nie ma żadnej realnej strategii w tym zakresie, nie ma nawet koordynacji planowanych inwestycji pomiędzy zarządcami dróg. Skutek to nasza izolacja transportowa regionu dzisiaj i olbrzymi wysiłek organizacyjny i finansowy w przyszłości – podkreśla.
Pośród obszarów programowych ważnych dla kandydata są także takie tematy jak: wydajna opieka medyczna, nowoczesna edukacja, ochrona środowiska naturalnego a także działania na rzecz zwiększenia zaangażowania społecznego.
Materiał sfinansowany ze środków KW „Wspólna Małopolska”
Comber z jelenia najlepszym daniem w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Dzikie Smaki Sądecczyzny
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm