Polityka

Debatowali o problemach komunikacyjnych Sądecczyzny i nie tylko

Opublikowano: 8 grudnia, 2015 o 4:25 pm   /   przez   /   komentarze (1)

W subregionie sądeckim zarejestrowanych jest 2 306 firm transportowych, co daje tej branży 6. miejsce na 19 wyróżnionych sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności. Niezadowalająca infrastruktura drogowa i utrudnienia w towarowym ruchu transgranicznym stanowią przeszkodę w rozwoju gospodarczym subregionu. Sądeccy przedsiębiorcy, przewożący towary samochodami ciężarowymi, są zmuszeni do korzystania z przejść granicznych w Barwinku i w Chyżnem, co wiąże się pokonywaniem dodatkowych kilkuset kilometrów.

O sytuacji na przejściach granicznych zlokalizowanych na terenie Sądecczyzny informował członek Zarządu Leszek Zegzda:

– Po stronie słowackiej droga prowadząca od Mniszka wymaga przebudowy i ma ograniczenia, jeśli chodzi o ruch towarowy. Ze względu na utrudniony przejazd przez rynek praktycznie niemożliwy dla samochodów ciężarowych jest dojazd do przejścia w Piwnicznej. W Leluchowie, ze względu na osuwiska i konieczność przejazdu przez Krynicę, również nie ma możliwości przekraczania granicy. W Muszynce właściwie nie ma z naszej strony ograniczeń, ale po stronie Słowackiej jest 7 kilometrów nieprzystosowanej drogi powiatowej. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się poprowadzenie ruchu towarowego przez Muszynkę, jednakże strona słowacka informuje, że nie przewiduje remontu drogi ze względu na brak środków. Praktycznie we wszystkich przypadkach wymagane są działania na poziomie rządowym – podkreślił przedstawiciel samorządu regionalnego.

Sporo uwagi poświęcono także budowie drogi krajowej Brzesko – Nowy Sącz – granica państwa jako połączenia autostrady A4 od węzła Brzesko do przejść granicznych w Muszynce i Mniszku nad Popradem. Członek ZWM Leszek Zegzda przypomniał o wpisaniu modernizacji „Sądeczanki” do Kontraktu Terytorialnego i poinformował o działaniach podejmowanych przez samorząd województwa w zakresie realizacji projektu.

Uczestnicy spotkania rozmawiali również na temat projektu budowy nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, a także przywrócenia w Nowym Sączu oddziału straży granicznej, bazy laboratoryjnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i dyspozytorni pogotowia ratunkowego oraz zagrożeń w realizacji inwestycji na terenie obszaru Natura 2000.

Obok członka ZWM Leszka Zegzdy w spotkaniu uczestniczyli: senator RP Stanisław Kogut, posłowie na Sejm RP: Jan Duda, Andrzej Czerwiński, Wiesław Janczyk, Józef Leśniak, Arkadiusz Mularczyk i Piotr Naimski oraz radni województwa: Witold Kozłowski i Stanisław Pasoń, a także prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, i starosta nowosądecki Marek Pławiak. Obecni byli również: dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Marta Maj oraz naczelnik wydziału w Departamencie Dróg i Autostrad Ministerstwa Infrastruktury Michał Perliński.

 

arch UM Nowy Sącz/UM Kraków

Komentarze

Komentarze (1)

  • 9 grudnia, 2015 o 11:02 am Kiczka

    i co z tego, że debatowali – pojedli, popili i się rozjechali… a temat wróci za 4 lata przed wyborami

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"