Polityka, Z ostatniej chwili

Dwie nowe karetki, osuszacze i 6 milionów na remont Domu Wczasów Dziecięcych

Opublikowano: 14 grudnia, 2024 o 10:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego, którą prowadził przewodniczący Rady Marek Pławiak, starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba poinformował o najważniejszych inwestycjach i spotkaniach, które odbyły się w okresie międzysesyjnym. 

Jednym z nich była III edycja Powiatowego Konkursu Kulinarnego „Dzikie Smaki Sądecczyzny” – impreza odbyła się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Po raz kolejny młodzież ze szkół prowadzonych przez Powiat Nowosądecki oraz czterech gościnnie zaproszonych placówek pokazała swój kunszt przygotowując wspaniałe dania ze schabu z jelenia. 

Starosta mówił także o dwóch nowych karetkach, które są już na podstacjach w Łącku i Piwnicznej Zdroju. Ponadto, 1 listopada tego roku został uruchomiony dodatkowy zespół ratowników (12-godzinny) w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym finansowany przez wojewodę małopolskiego.  

– Jesteśmy w trakcie zakupu sprzętu do Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowegomówił starosta Tadeusz Zaremba. Znajdą się w nim agregaty prądotwórcze, osuszacze, automatyczna ładowarka do workowania piasku, akumulatorowe reflektory oświetleniowe, przedłużacze elektryczne. Sprzęt będzie składowany w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Starym Sączu

Po uzyskaniu dotacji wysokości 6 milionów złotych na przebudowę budynków Domu Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej-Zdroju zostało właśnie ogłoszone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót. Szacunkowa wartość robót ustalona na podstawie kosztorysu inwestorskiego wynosi 6.935.000 zł. 

Mamy też opracowaną dokumentację projektową na przebudowę części budynku Internatu szkolnego w Nawojowej na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla Powiatu Nowosądeckiego. Wartość kosztorysowa robót ustalona na podstawie kosztorysu inwestorskiego wynosi ponad 1,5 miliona złotych – dodaje starosta Tadeusz Zaremba. – Obecnie czekamy na przyznanie dotacji na realizację tego zadania. 

Starosta przypomniał także o uruchomieniu czwartej filii Wydziału Komunikacji – tym razem w Grybowie. W sumie, we wszystkich punktach (Stary Sącz, Krynica-Zdrój, Łososina Dolna i Grybów) dotychczas załatwiono ponad 9 tysięcy spraw. 

Podczas sesji, radni zapoznali się z „Raportem z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowosądeckiego” obejmującego lata 2021 -2023, informacją na temat przygotowań do zimowego utrzymania dróg w sezonie zimowym 2024/2025, sprawozdaniem z realizacji rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Nowosądeckiego za 2024 rok. Podjęli uchwały m.in. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Małopolskiemu z na realizację „Rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 969 z drogą powiatową nr 1538 K oraz drogą gminną nr 291836 K  w m. Jazowsko”; w sprawie ustalenia opłat za usuwanie pojazdów z dróg na terenie Powiatu Nowosądeckiego na koszt właściciela i przechowywania tych pojazdów na wyznaczonych parkingach strzeżonych na 2025 rok; w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych na obszarze powiatu nowosądeckiego prowadzonych przez inne organy prowadzące; w sprawie założenia Branżowej Szkoły II Stopnia w Łącku wchodzącej w skład Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku. 

Rada pozytywnie podeszła również do propozycji Zarządu Powiatu o przystąpieniu do Związku Euroregion „Tatry” i wystąpienia ze Związku Powiatów Polskich. W sesji uczestniczył radny wojewódzki Jan Duda.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"