Polityka, Z ostatniej chwili
II Forum Seniora za nami
Małopolska jest liderem pod względem liczby Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Mamy ich obecnie już 58 i z każdym rokiem jest coraz więcej. To ogromny potencjał kreatywności i energii, który warto wykorzystywać – mówił otwierając II Forum Seniora wicemarszałek Wojciech Kozak. Jednym z partnerów tego wydarzenia było Województwo Małopolskie.
Wojciech Kozak w swoim wystąpieniu wymienił regionalne inicjatywy na rzecz seniorów. Wspomniał też, że w Małopolsce żyjemy dłużej o około dwa lata w porównaniu z innymi regionami.
Dynamika rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest w Małopolsce niesamowita. Żadne województwo nie może się pochwalić aż 58 jednotkami tego typu – a z każdym rokie przybywa ich coraz więcej. Taka energia i kreatywność bardzo nas cieszy, bo obecne zmiany demograficzne – w tym głównie starzenie się społeczeństwa – jest dla nas ogromnym wyzwaniem. W 2015 roku województwo małopolskie zamieszkiwało 515 tys. osób powyżej 65 roku życia. Za 20 lat liczba ta wzrośnie nawet o połowę.
– kontynuował wicemarszałek Kozak.
Wicemarszałek województwa wspomniał także o koncepcji Srebrnej Gospodarki, która ma być odpowiedzią na m.in. starzenie się społeczeństwa.
Rynek pracy potrzebuje doświadczonych pracowników, potrzebuje osób z grupy 50+, fachowców, którzy mają za sobą lata praktyki. Szansa srebrnej gospodarki to nie tylko tworzenie miejsc pracy dla doświadczonych osób, ale również zaspokojenie potrzeb osób w bardziej zaawansowanym wieku – w tym teleopieka medyczna czy możliwości aktywizacji społecznej.
– mówił Kozak.
Polityka Senioralna to działania na rzecz seniorów, ale również inicjatywy, które są podejmowanie razem z seniorami. Wicemarszałek wymienił w tym miejscu usługi zdrowotne, opiekuńcze, aktywność zawodową, społeczną, edukacyjną, kulturalną, jak również lepszą infrastrukturę. Takich dobrych przykładów nie brakuje właśnie w Małopolsce. W czasie swojego wystąpienia wicemarszałek wspomniał, że władze województwa przeznaczają z regionalnego programu operacyjnego m.in. 7,5 mln euro na nowatorski program teleopieki, czyli tzw. małopolskiego anioła stróża. – Głównym elementem tego programu jest bransoletka z przyciskiem, który ma informować rodziny seniorów czy lekarza o sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia. Ma ona pomóc m.in. w tym by osoba starsza jak najdłużej pozostała w swoim miejscu zamieszkania – bo starych drzew się nie przesadza – mówił Kozak.
Małopolska Niania, to z kolei program, który może zaktywizować i wesprzeć bezrobotne babcie i dziadków. Pracujący rodzice będą mogli w ramach niego otrzymać 1500 zł miesięcznie na zatrudnienie opieki dla swoich dzieci.
Województwo może się pochwalić również plebiscytem „Poza stereotypem – Senior Roku”. Jest wielu seniorów, którzy realizują swoje pasje w ukryciu, piszą poezję, malują… My chcemy do nich dotrzeć, odsłonić i pokazać. Jednym z ostatnich laueratów tego konkursu był stulatek, który malował farbami olejnymi.
– mówił wicemarszałek.
Seniorzy: Warto się uczyć przez całe życie!
Sala Auditorium Maximum UJ była zapełniona niemal po brzegi. II edycja Forum Seniora, tak jak poprzednia, wzbudziła ogromne zainteresowanie i przyciągnęła słuchaczy z całej Małopolski.
– Na naukę nigdy nie jest za późno – oznajmia z uśmiechem na twarzy studentka IV roku Uniwersytetu III Wieku UJ – 72 letnia Danusia. Wraz z poznaną na I roku studiów przyjaciółką i rówieśniczką Ireną są zachwycone zarówno wykładowcami, jak również całym programem studiów dla seniorów. – Miałyśmy psychologię, medycynę oraz historię sztuki u profesora Piotra Krasnego. Teraz mamy wykłady z historii i kultury Krakowa – mówi Danusia.
Irena z równie wielkim entuzjazmem wspomina zajęcia z instruktorem z AWF-u z nordig walking oraz zorganizowane całodzienne wycieczki do Sandomierza, Baranowa czy Szczawnicy. Jestem szczęśliwa, że mogę wyjść z domu, nawiązać nowe przyjaźnie, poszerzyć horyzonty. Czasami się chwalimy innym, że jesteśmy studentkami, co na wielu robi ogromne wrażenie, a nam sprawia wiele satysfakcji – mówi Irena.
Od wielu lat obie są wdowami. Decyzja o studiach to, jak same mówią ucieczka od samotności, ale również odskocznia od codzienności, zmiana środowiska, nowe znajomości, wiedza, a przede wszystkim aktywne spędzenie wolnego czasu. Bo zajęcia na Uniwersytecie to nie tylko wykłady, ale również warsztaty i liczne inicjatywy, które dają seniorom niezwykłą radość życia i pogodę ducha.
UMWMW
Dzień Babci i Dziadka. Pamiętajmy o naszych najbliższych!
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm