Polityka, Z ostatniej chwili
Jak aktywnie pozyskiwać nowe inwestycje w regionie?
Obniżone podatki, dobra promocja gospodarcza, wykwalifikowani pracownicy – to narzędzia, którymi regiony starają się walczyć o największych inwestorów. Jak różnią się te metody w Europie, a także po za jej granicami, rozmawiano podczas panelu Forum Ekonomicznego „Jak aktywnie pozyskiwać nowe inwestycje w regionie?”. Dyskusję, którą podzielono na dwie części, moderował Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
W pierwszej części debaty skupiono się w głównej mierze nad atutami poszczególnych regionów, które przyciągają inwestorów.
– Małopolska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się województw. Potwierdzają to liczne rankingi, a także niedawno przyznany tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016. Jestem przekonany, że w oczach przedsiębiorców to naprawdę mocne atuty – mówił podczas panelu Jacek Krupa z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Gabriela Macoveiu z rumuńskiej Agencji Rozwoju Regionu Północny-Wschód wskazała z kolei, że nowi inwestorzy dużą wagę przykładają do pozyskania wiarygodnego partnera, który pomoże wejść im na nowy rynek. Z kolei w opinii Jun Cheng, prezydenta chińskiego miasta Huayin, kluczowa jest właściwa promocja gospodarcza. Dla Przemysława Andrzejaka, prezesa Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, ważne są przede wszystkim bezpieczeństwo nowej inwestycji i jej koszt.
– Sporą zachętą jest także tworzenie dobrego klimatu dla biznesu poprzez obniżanie podatków, wprowadzania systemu dopłat np. do utworzonych miejsc pracy – dodał Peter Obrimčák z Urzędu Samorządowego Kraju Preszowskiego na Słowacji.
Natomiast Cristiano Zagari z regionu Lacjum we Włoszech wspominał, że w przypadku krajów, które nie mają dostępu do dużych środków unijnych na zwiększanie konkurencyjności – trzeba rozwijać inteligentne specjalizacje swojego obszaru. Dlatego włoskie Lacjum wyspecjalizowało się m.in. w przemyśle lotniczym, turystyce i naukach o życiu.
W drugiej części dyskusji Jacek Krupa z Zarządu Województwa Małopolskiego skupił się w dużej mierze nad strukturą inwestycji w poszczególnych krajach. Na jego pytania odpowiadali: Lutz Thielemann – dyrektor zarządzający Invest Region Leipzig GmbH; Inese Šulžanoka – szef polskiego przedstawicielstwa Agencji Inwestycji i Rozwoju Łotwy; Francois Nibizi, Dyrektor z Wyższego Instytutu Zarządzania Przedsiębiorstwami ISGE w Burundi, Anatolij Matwijenko – ukraiński deputowany oraz Mengying Zheng – Gubernator Rządu Powiatu Zhenfeng w Chinach.
UMWM
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Wyborcy muszą rozsądnie wybierać .Co zrobili w tym temacie Andrzej Czerwiński i Marian Cycoń.Nie są nowicjuszami w polityce.Sa w partii od 8 l;at u władzy.