Polityka

Józef Oleksy Honorowym Obywatelem Nowego Sącza

Opublikowano: 25 lutego, 2015 o 7:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj (24 luty) Radni Nowego Sącza podczas głosowania przyznali Józefowi Oleksemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza.„Za” głosowało 11 radnych, 9 było przeciw. Od głosu wstrzymał się Patryk Wicher(PiS), natomiast Piotr Lachowicz (PO) i Tomasz Cisoń (PiS) nie brali udziału w głosowaniu.

Przyznaniu pośmiertnego tytułu towarzyszyła niezwykle emocjonująca dyskusja. Kontrowersji było sporo, bo zmarłemu Oleksemu wypomniano działalność w PZPR.

Józef Oleksy urodził się 22 czerwca 1946 roku w Nowym Sączu.Jako młody chłopak wstąpił za namową matki do seminarium duchownego, ale zostało ono rozwiązane przez komunistyczne władze. Później ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, a do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wstąpił w 1969 roku.

W 1977 przeszedł do pracy w aparacie partyjnym w Wydziale Pracy Ideowo-Wychowawczej Komitetu Centralnego PZPR. W roku 1987 został I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białej Podlaskiej, dwa lata później przyjął propozycję zostania ministrem rządu Mieczysława Rakowskiego – członkiem Rady Ministrów ds. współpracy ze związkami zawodowymi. Szerzej dał się poznać jako uczestnik obrad Okrągłego Stołu pomiędzy władzą a opozycją.

W 1990 był jednym z założycieli powstałej na bazie PZPR Socjaldemokracji RP. W latach 1993–1995 pełnił funkcję Marszałka Sejmu II kadencji. Od 7 marca 1995 do 7 lutego 1996 zajmował stanowisko Prezesa Rady Ministrów.

Ustąpił po oskarżeniu go przez ministra Spraw Wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego (zasiadającego w rządzie z ramienia prezydenta Lecha Wałęsy) o działalność szpiegowską na rzecz Rosji pod pseudonimem „Olin”. Zarzuty te nie zostały potwierdzone, ale na wiele lat przylgnęło do niego odium rosyjskiego agenta. Udowodniono mu za to, że nie umieścił w swoim oświadczeniu lustracyjnym informacji, że w latach 1970-78 był tajnym współpracownikiem Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego.

Na tym nie zakończyła się jego aktywność na szczytach władzy. Powrócił w 2004 roku, gdy od stycznia do kwietnia zajmował stanowisko wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera. Zaraz po tym został wybrany na urząd Marszałka Sejmu IV kadencji po ustąpieniu Marka Borowskiego. Podał się do dymisji po niekorzystnym dla niego nieprawomocnym wyroku sądu lustracyjnego I instancji. W 2005 r. próbował jeszcze startować w wyborach do Senatu, ale nie zdobył mandatu.

Józef Oleksy zmarł 9 stycznia. Przegrał walkę z rakiem. Miał 68 lat. Zostawił żonę Marię oraz dwójkę dzieci – córkę Julię i syna Michała. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2003 roku Oleksy został wyróżniony tytułem Mistrza Mowy Polskiej.

 

źródło: newsweek.pl/własne

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"