Polityka
Konsultacje z udziałem Wiceministra Rozwoju Witolda Słowika
Na zaproszenie Wiceministra Rozwoju Witolda Słowika i Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka w sądeckim ratuszu odbyły się konsultacje społeczne projektu „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. To pierwsze tego typu konsultacje z zaplanowanych w całej Polsce, a wzięli w nich udział przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, a także lokalnych firm i przedsiębiorstw.
Wizyta wiceministra rozwoju w Nowym Sączu rozpoczęła się od spotkania z władzami miasta. Witolda Słowika podjął prezydent Ryszard Nowak wraz ze swoimi zastępcami Jerzym Gwiżdżem i Wojciechem Piechem. Rozmowa dotyczyła najważniejszych problemów Sądecczyzny, także w kontekście skomunikowania Nowego Sącza z autostradą A4 oraz możliwości szybkiego połączenia kolejowej stolicy subregionu sądeckiego z Krakowem.
Tuż po godzinie 12:00 w sali reprezentacyjnego ratusza rozpoczęło się spotkanie konsultacyjne, podczas którego wiceminister Witold Słowik przedstawił założenia „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, uwzględniając również najistotniejsze problemy dla Sądecczyzny. Wiceminister odniósł się do kwestii tzw. „Sądeczanki” podkreślając, że do 2023 roku – według zapewnień Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – droga zostanie poddana daleko idącej modernizacji. – W Krajowym Programie Drogowym jest uwzględniona modernizacja Drogi Krajowej nr 75, łączącej autostradę A4 z Nowym Sączem. Ostatecznie zdecydowano, że będzie to modernizacja po istniejącym śladzie poprzez poszerzenie drogi i złagodzenie łuków.
O to również pytali uczestnicy konsultacji w sądeckim ratuszu, a sama kwestia skomunikowania Nowego Sącza z resztą Małopolski była jedną z najważniejszych. W tym kontekście Witold Słowik odniósł się także do kwestii połączenia kolejowego z Krakowem i przyznał, że komunikacja jest największym problemem naszego miasta i regionu. – To główna bolączka Nowego Sącza, czyli brak dobrego połączenia drogowego i kolejowego. W ramach aktualnie konsultowanego Krajowego Programu Kolejowego przewidziana jest realizacja linii kolejowej z Krakowa poprzez trzy etapy inwestycji. Etap pierwszy to jej przygotowanie, co jest realizowane w chwili obecnej. Etap drugi, to linia kolejowa łącząca Chabówkę z Nowym Sączem i ten etap znajduje się w programie podstawowym. Natomiast najistotniejszy dla całości projekt, czyli Podłęże – Piekiełko, który jest na liście rezerwowej, znajduje się na rządowej liście projektów przeznaczonych do finansowania z Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych i osobiście dokładam maksimum starań, aby znalazły się środki dla tego przedsięwzięcia – powiedział wiceminister rozwoju.
Sugestie do konsultowanej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przekazali również Zastępcy Prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii zrównoważonego rozwoju i równych szans także dla byłych miast wojewódzkich, które wiele straciły poprzez zmiany administracyjne w państwie. Przedstawiciele władz miasta apelowali również o jak najszybszą poprawę skomunikowania Nowego Sącza i całej Sądecczyzny w stosunku do pozostałej części Małopolski, wskazując jako jeden z istotnych argumentów liczne ograniczenia w rozwoju lokalnych firm nie tylko z branży transportowej.
Jako istotny problem wskazana została także ochrona powietrza. Ten temat w sposób szczególny dotyka takie miasta jak Nowy Sącz, które ze względu na położenie geograficzne mają problem z jakością powietrza.
UM NS
Lista kandydatów do walki o urząd prezydenta zapełnia się
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm