Polityka
Małopolska była jest i będzie z Ukrainą. 365 dni wojny
365 dni temu kolumny nieoznakowanych rosyjskich pojazdów wojskowych wjechały na przedmieścia Doniecka. Oczy całego świata zwróciły się w kierunku Ukrainy.
Dziś mija rok, od kiedy Federacja Rosyjska rozpoczęła pełnowymiarową inwazję. Od 12 miesięcy obywatele Ukrainy – żołnierze i cywile, mężczyźni, kobiety i dzieci – są ostrzeliwani, bombardowani i torturowani. Za naszą wschodnią granicą codziennie giną niewinni ludzie.
– Małopolska od początku wojny była, jest i będzie z Ukrainą. Wyraźnie widzimy zło, które wyrządza wojna, Rosja, Putin. Zapewniam Naród Ukraiński, że ma w nas wsparcie. Stoimy po Waszej – jasnej – stronie. Po stronie wolności i solidarności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
„Razem dla pokoju na Ukrainie”
Wyrazem solidarności z Ukrainą był marsz, który w rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny przeszedł ulicami Krakowa. Organizatorami akcji pn. „Razem dla pokoju na Ukrainie” byli: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Wspólnie powiedzieliśmy: dość wojny. Dość nieuzasadnionego zniszczenia, nieludzkich aktów przemocy, zabierania kobietom mężów, a dzieciom ojców. Dość masowych grobów, gwałtów i rozbojów. Dość strachu, bólu i krzywdy – przekazuje wojewoda Kmita.
– Mamy być ciągle gotowi, nie odruchem czysto spontanicznym, ale rzetelnym, długotrwałym wysiłkiem, by nieść wieloraką pomoc Ukrainie i Ukraińcom: duchową i materialną. Przede wszystkim musimy także trwać w modlitwie o rychły i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, a przez to sprawiedliwy i trwały pokój dla całej Europy – mówi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Nie ustajemy w wierze
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pokoju w Katedrze Wawelskiej. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
– Dziś, tak jak rok temu, zgromadziliśmy się w Katedrze Wawelskiej, by wspólnie wypowiedzieć słowa modlitwy. Nieśmy nadal nasze intencje. Nie ustawajmy w wierze, że pokój, który tak bardzo jest nam potrzebny, nastanie – apeluje wojewoda Łukasz Kmita.
„Raj utracony” odtworzony w Katedrze Wawelskiej
Po mszy uczestnicy wysłuchali koncertu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa.
W repertuarze znalazły się utwory takich twórców jak: Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Myrosław Skoryk i Samuel Barber. Orkiestra MASO z Charkowa – pod batutą Jurka Dybały – odtworzyła także „Adagietto” z opery Krzysztofa Pendereckiego „Raj utracony”.
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa powstała w 1993 roku. Na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie w Orkiestrze pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy.
Jeden głos młodych Polaków i Ukraińców
Po koncercie uczestnicy otrzymali symboliczne światełka nadziei. Marsz wyruszył z wawelskiego wzgórza i przeszedł ulicą Grodzką na Rynek Główny. Tam młodzi ludzie z Polski i Ukrainy – skauci i harcerze – wygłosili wspólny apel o pokój.
– My, obywatele i obywatelki Polski, obywatele i obywatelki Ukrainy, my, młodzi, urodzeni w wolnym świecie, my, młodzi, wychowani w braterstwie i szacunku dla drugiego człowieka, przychodzimy dziś tu, aby wspólnym głosem powiedzieć: chcemy mieć przyszłość; chcemy pokoju; chcemy żyć! – powiedzieli wspólnym głosem skauci i harcerze.
– Ukraina walczy nie tylko o suwerenność swojej Ojczyzny, ale również o bezpieczeństwo całej Polski i Europy. Tylko wspólnie podjętymi działaniami możemy nieść pomoc tym, którzy tak bardzo jej teraz potrzebują. Apelujemy o zjednoczenie się i o pomoc dla narodu ukraińskiego! O nieprzechodzenie obojętnie obok okrucieństwa, które Rosjanie zgotowali Ukraińcom. To właśnie tam, w Ukrainie, dzisiaj bije serce Europy! Bądźmy razem w tych trudnych chwilach. Nieśmy iskrę nadziei dla narodu ukraińskiego. Pomagajmy! Wspólnie apelujmy o pokój, który położy kres wojennej zawierusze! Jeszcze nie jest za późno, jeszcze da się to zatrzymać. Wspólnie pokażmy dziś, że racja jest po naszej stronie. Bądźmy dziś razem. Razem dla pokoju! Razem dla wolnej Ukrainy! Razem dla wolnej Europy! – zaapelowała młodzież z Polski i Ukrainy.
„Razem do zwycięstwa”
Z Rynku Głównego, przez ulice Floriańską, Basztową i Krowoderską, przez skwer Wolnej Ukrainy, gdzie przed siedzibą Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej zapalono znicze za poległych ukraińskich żołnierzy i wszelkie ofiary wojny, i dalej przez ulice Asnyka, Dunajewskiej i Szewską, z powrotem do Rynku – przeszedł marsz „Razem do zwycięstwa. Jego organizatorem była Koalicja Otwarty Kraków.
APEL O POKÓJ
My, obywatele i obywatelki Polski;,
obywatele i obywatelki Ukrainy;
my, młodzi, urodzeni w wolnym świecie;
my, młodzi, wychowani w braterstwie i szacunku dla drugiego człowieka;
przychodzimy dziś tu, aby wspólnym głosem powiedzieć:
chcemy mieć przyszłość;
chcemy pokoju;
chcemy żyć!
24 lutego 2022 r. skończył się nasz świat. Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zburzyła go. Jest wojna. Czas się podzielił na ten przed wojną i po jej wybuchu.
Któż z nas mógł wiedzieć, co ona oznacza i że jest tak okrutna? Masowe groby, gwałty, zniszczone szkoły i uniwersytety, zburzone bloki, bomby na ulicach… Nie znaliśmy takich obrazów. Nie wiedzieliśmy, co to znaczy, że twój dom jest ostrzeliwany? Co to znaczy ukrywać się miesiącami w schronach? Co to znaczy, stracić bliskich i nie mieć do czego wracać? Co to znaczy uciekać, zostawiając za sobą wszystko – dom, pracę, szkołę, aby ratować życie? Co to jest strach – taki, który trwa nieustająco już rok; niepewność, czy będzie jutro?…
Nie znaliśmy takiego świata. Nie sądziliśmy, że człowiek może drugiemu człowiekowi niszczyć jego świat w tak okrutny sposób, w imię imperialistycznych zapędów; w imię pogardy dla drugiego – sąsiedniego przecież – narodu; w imię pogardy dla jego suwerenności i wolności; w imię nienawiści. To było i jest dla nas obce i niezrozumiałe. Nie chcemy takiego świata! Taki świat to mrok. Taki świat to zło w najczystszej postaci!
My, młodzi z Polski i Ukrainy, chcemy światła! Chcemy pokoju! Chcemy wolnej Ukrainy! Chcemy mieć prawo do nauki! Chcemy mieć prawo do zabawy! To nasze wspólne marzenie! Czy to naprawdę tak wiele?
Nic już nie będzie jak dawniej. Ale w każdej chwili ten koszmar może się skończyć. Apelujemy o zaprzestanie działań wojennych. Apelujemy o pokój! Apelujemy o wsparcie dla Ukrainy!
Ukraina walczy nie tylko o suwerenność swojej Ojczyzny, ale również o bezpieczeństwo całej Polski i Europy. Tylko wspólnie podjętymi działaniami możemy nieść pomoc tym, którzy tak bardzo jej teraz potrzebują. Apelujemy o zjednoczenie się i o pomoc dla narodu ukraińskiego! O nieprzechodzenie obojętnie obok okrucieństwa, które Rosjanie zgotowali Ukraińcom. To właśnie tam, w Ukrainie, dzisiaj bije serce Europy!
Bądźmy razem w tych trudnych chwilach. Nieśmy iskrę nadziei dla narodu ukraińskiego. Pomagajmy! Wspólnie apelujmy o pokój, który położy kres wojennej zawierusze! Jeszcze nie jest za późno, jeszcze da się to zatrzymać. Wspólnie pokażmy dziś, że racja jest po naszej stronie. Bądźmy dziś razem. Razem dla pokoju! Razem dla wolnej Ukrainy! Razem dla wolnej Europy!
źródło i fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Rodzina z Moszczenicy Wyżnej straciła swoje źródło dochodu w pożarze. Pomóż!
Wspólne działania Straży Leśnej i Policji na Sądecczyźnie
Parking Park & Ride w Starym Sączu został doceniony na arenie ogólnopolskiej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm