Polityka, Z ostatniej chwili
Małopolska umacnia swoją pozycję wśród regionów EU
Aż o 13 „oczek” udało się podskoczyć Małopolsce w tegorocznej edycji rankingu RCI – na 263 regiony zajęliśmy 171. miejsce. To lepiej niż m.in. włoski region Valle d`Aosta (177. miejsce), węgierski Közép-Dunántúl (205.), francuski region Réunion (219.), czy chorwacka Jadranska Hrvatska (222.) Co więcej, Małopolska poradziła sobie też lepiej niż większość polskich województw – np. Podkarpackie (RCI – 204.), Wielkopolskie (190.), Świętokrzyskie (194.) czy Łódzkie (181.)
W porównaniu do roku 2013, kiedy to na 263 regiony zajmowaliśmy 184. miejsce, widzimy konkretną poprawę konkurencyjności gospodarczej naszego województwa. To więc kolejny ze wskaźników, który wyraźnie pokazuje, że nasz region rozwija się stabilnie i może stanowić wzór dla innych z naszej części Europy. W końcu nie przypadkowo Komisja Europejska przyznała Małopolsce tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016
– zauważa marszałek Jacek Krupa.
Edukacja, wielkość rynku i instytucje na plus
Na ranking RCI składa się wiele wskaźników – m.in. rozwój infrastruktury, stabilność makroekonomiczna, wielkość rynku, innowacyjność, służba zdrowia. W porównaniu do poprzedniej edycji raportu RCI z 2013 roku, największą poprawę Małopolska zanotowała w kategorii szkolnictwo wyższe i kształcenie ustawiczne – z pozycji 185. awansowała aż na 107.
Nie mam wątpliwości, że jednym z największych bogactw Małopolski są świetnie wykształceni i wykwalifikowani mieszkańcy. Potwierdzają to dane, w których od lat nasz region zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby studentów. Warto podkreślić, że aż 9,7 tys. z nich studiuje na kierunkach informatycznych
– dodaje marszałek Jacek Krupa.
Wysokie „skoki” Małopolska zaliczyła również pod względem wielkości rynku (awans z pozycji 166. na 153.) i rozwoju instytucji (awans z pozycji 200. na 186.).
Małopolska – konsekwentnie do przodu
Jak wynika z powyższych danych, w Małopolsce najwyżej ocenia się poziom edukacji. Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji RCI w kategorii edukacja na szczeblu podstawowym wśród wszystkich 263 europejskich regionów Małopolska znalazła się na bardzo wysokim 17. miejscu. Niestety, w edycji 2016 kategorię tę oceniano tylko na poziomie krajowym. Polska została sklasyfikowana na wysokiej 6. pozycji w gronie 28 państw UE.
Na uwagę zasługuje także stabilność makroekonomiczna Małopolski. W roku 2013 nasz region został sklasyfikowany w tej kategorii na mocnej 141. pozycji ( na 263), natomiast w roku 2016 Polska znalazła się na 16. pozycji w gronie 28 państw UE. Systematycznie wzrasta także zamożność Małopolski na tle innych regionów UE. W roku 2010 PKB na głowę mieszkańca wynosił 46,7% średniej dla UE, a w roku 2016 było to już 60%.
źródło: UMWM
Komentarze
Komentarze (3)
Możliwość komentowania wyłączona.
Już niedługo
Martwię się słowami premier o prezydencie Francji, że go za chwile nie będzie bo ma słabe poparcie. Ale to dzisiaj jest prezydent Francji 70 mln kraju.
Jeżeli ktoś dziś mówi złe słowa o UNII to jest idiotą. Wydarzenia polityczne bez komentarza.