Polityka, Z ostatniej chwili
Małopolskie firmy coraz lepiej radzą sobie na zagranicznych rynkach
W Małopolsce działa aż 3 400 firm, które eksportują swoje towary za granicę, daje to czwarty wynik w kraju. Łączna wartość małopolskiego eksportu wynosiła w 2015 roku 8,5 mld euro, czyli o 8% więcej niż rok wcześniej. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o import, który w województwie wynosił 8,4 mld euro. Na jednego mieszkańca regionu przypada więc 2,5 tys. euro, co stanowiło 56% wartości krajowej. W Małopolsce importem zajmuje się ponad 4 tys. przedsiębiorstw. Co istotne, wskaźnik pokrycia importu i eksportu w regionie osiągnął wartość 100%.
Najważniejszym partnerem handlowym Małopolski są Niemcy. W 2015 roku eksport do tego kraju wyniósł ponad 2 mld euro, co stanowiło 24% wszystkich towarów i usług eksportowanych za granicę. Dużo sprzedaliśmy także krajom „starej Unii Europejskiej”, eksport w tym kierunku zapewnia 60% całej wartości sprzedaży zagranicznej i wyniósł 5 mld euro. Łącznie aż 52% towarów i usług wytwarzanych w regionie trafia do Niemiec, Czech, Francji, Słowacji i Wielkiej Brytanii.
Małopolski eksport jest silnie skoncentrowany pod względem towarowym – aż 63% jego wartości stanowi jedynie 100 produktów. Przedsiębiorcy sprzedają za granicę przede wszystkim przedmioty związane z branżą motoryzacyjną, takie jak: ciągniki drogowe, chłodnice do pojazdów, sprzęt elektryczny i oświetleniowy oraz części do układu zawieszenia samochodów. Na drugim miejscu znajdują się wyroby przemysłu chemicznego – kauczuk i poliamid. Co ciekawe, aż 71% całego eksportu trafia tylko do 10 największych odbiorców.
Ze swoich podbojów rynków zagranicznych jest zadowolonych aż 61% przedsiębiorców. 64% firm zamierza w najbliższej przyszłości wejść na nowe rynki eksportowe, dlatego m.in. kładą duży nacisk na uatrakcyjnienie swojej oferty. Większość, bo aż 83% stosuje sprzedaż bezpośrednią, co dobrze świadczy o ich potencjale eksportowym. Optymistyczne jest także to, że 96% przedsiębiorców nawiązuje kontakty z partnerami zagranicznymi samodzielnie, a jedynie 22% korzysta w tym zakresie z pośrednika. Jedynym zjawiskiem, które może budzić niepokój jest fakt, że ponad połowa małopolskich eksporterów nie posiada planu czy strategii rozwoju własnej działalności.
***
Raport „Potencjał eksportowy przedsiębiorstw w Małopolsce” został przygotowany przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.
Cały raport oraz jego streszczenie dostępne są na stronie www.obserwatorium.malopolska.pl
UMWM
Pikieta mieszkańców przeciwko nielegalnej imigracji. Radni przekazali petycje do Ministerstwa
„Nie podnosimy podatków tylko je regulujemy”. Inflacja na poziomie 17,7%!
1 Listopada kolejna kwesta na starosądeckich cmentarzach
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm