Polityka, Z ostatniej chwili
O „Sądeczance” w GDDKiA w Krakowie
W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie odbyło się posiedzenie Zespołu Przedsięwzięć Inwestycyjnych, które dotyczyło rozwiązań projektowych przedstawionych w Studium Korytarzowym dla zadania inwestycyjnego pn.: Przebudowa (budowa) DK75 Brzesko-Nowy Sącz, odc. II czyli nowej drogi ruchu przyspieszonego łączącej Nowy Sącz z autostradą A4 nazywanej „Sądeczanką”.
W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów z gmin subregionu sądeckiego, przez które ma przebiegać „Sądeczanka”, przedstawiciele PLK PKP, RZGW w Krakowie, zarządów dróg powiatowych i wojewódzkich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nowy Sącz reprezentował zastępca prezydenta miasta Wojciech Piech.
Wojciech Piech w swoim wystąpieniu podczas posiedzenia podtrzymał stanowisko władz Nowego Sącza dotyczące preferowanego przebiegu Sądeczanki na terenie Nowego Sącza i Chełmca od ronda ul. Marcinkowickiej wzdłuż wałów Dunajca z przełożeniem mostowym na wysokości Marcinkowic i Dąbrowy. Jednocześnie dopuścił ewentualną realizację preferowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi wałami rzeki Dunajec po stronie wschodniej czyli równolegle do ulicy Tarnowskiej do ronda im. Jana Pawła II, o ile nie uda się uzgodnić z PLK PKP przebiegu drogi po stronie zachodniej w związku z planowaną modernizacją linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka, a jedyna możliwą alternatywą dla tamtego rozwiązania będzie właśnie wariant po stronie wschodniej.
Wojciech Piech zaapelował do wszystkich uczestników posiedzenia o podtrzymanie podstawowego założenia prac planistycznych dotyczącego budowy alternatywnego w stosunku do istniejącej DK 75 szybkiego połączenia drogowego z autostradą A4 i ograniczenia do koniecznego minimum wykorzystania starego śladu DK75. Wezwał również do prowadzenia analiz opłacalności ekonomicznej przedsięwzięcia w układzie przestrzennym nie ograniczonym li tylko do gmin, przez które przebiegać ma „Sądeczanka”, ale przy uwzględnieniu całego obszaru subregionu sądeckiego aż po granicę ze Słowacją, a także w odniesieniu do całej Małopolski.
– Wyzwólmy się w toku prac planistycznych z kwadratury koła stanu obecnego czyli z odnoszenia się do wskaźników ilustrujących relatywnie niski poziom zainteresowania przejazdem tą trasą powodowanych ograniczoną dostępnością komunikacyjną regionu i uwzględnijmy prognozy uwolnienia potencjału gospodarczego Sądecczyzny po jej skomunikowaniu z autostradą A4, drogą ruchu przyspieszonego po nowym śladzie, a w związku z tym potencjalnie zwielokrotnione poziomy zainteresowania przejazdem nową trasą w przyszłości, co wobec dynamiki wzrostu gospodarczego na tym obszarze i prognoz jest nieuchronne – zaapelował Wojciech Piech.
Podczas posiedzenia zaprezentowane zostały wyniki dotychczasowych prac planistycznych uwzględniające opinie zainteresowanych stron zebrane w toku wcześniej przeprowadzonych konsultacji w postaci wcześniej opracowanych 5 wariantów przebiegu „Sądeczanki” oraz wariantów kompilacyjnych wypracowanych w toku konsultacji.
Według zapowiedzi GDDKiA Oddział w Krakowie planowany termin uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji to rok 2019, dopiero wówczas będzie można ustalić ostateczny harmonogram realizacji inwestycji, który sięgał będzie prawdopodobnie lat 2022-2025.
nowysacz.pl
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm