Polityka
Odpowiedzialność środowiskowa w samorządach, biznesie, nauce i społeczeństwie
Odpowiedzialność środowiskowa i zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne były tematem ostatniego w tym roku spotkania w ramach platformy Urząd-Biznes-Nauka-Społeczeństwo – dla lepszego klimatu.
Wyzwania związane ze zmianami klimatu to temat, przed którym stoją dziś zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy czy przedstawiciele administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Aby stworzyć im możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów, w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA powstała platforma „Urząd-Biznes-Nauka-Społeczeństwo – dla lepszego klimatu”
– powiedział Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Podczas spotkania podjęta została próba identyfikacji działań, potrzeb oraz tzw. wąskich gardeł w zakresie realizacji działań edukacyjnych mających na celu budowanie odpowiedzialności środowiskowej przez administrację, naukę, biznes i NGOs.
Przykłady wartościowych inicjatyw realizowanych przy udziale społeczeństwa omówiła w prezentacji „Mniej znaczy więcej – zaangażowanie społeczeństwa w działania dla klimatu” Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Przykłady dobrych praktyk we wdrażaniu odpowiedzialności środowiskowej biznesu przedstawiła Iwona Kielian, Kierownik Działu Wsparcia Projektów B+R Grupa Azoty S.A.
Podczas spotkania dyskutowano również o znaczeniu i efektach pracy doradcy ds. klimatu i środowiska. Prezentację wygłosił Paweł Dyrcz, Naczelnik wydziału środowiska oraz Paulina Tokarz-Mansour, doradca ds. klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.
– Bardzo się cieszę z projektu „Urząd-Biznes-Nauka-Społeczeństwo dla lepszego klimatu”, który udało się rozpocząć w Małopolsce. Wszystkie wypracowane w ramach platformy opinie są dla nas cenne, a dobre przykłady i rozwiązania postaramy się wdrażać w naszym regionie – podkreślił wicemarszałek Józef Gawron.
W 2022 roku ponad 40 przedstawicieli różnych sektorów uczestniczyło w pięciu sesjach spotkań, poświęconych m.in. sprawiedliwej transformacji energetycznej, gospodarce obiegu zamkniętego, czy racjonalnemu wykorzystaniu zasobów wodnych i odpowiedzialności środowiskowej. Rozmowy podczas UBNS przynoszą już owoce – w postaci wymiany kontaktów i wspólnej realizacji pomysłów, jakie powstały w trakcie sesji warsztatowych, w małopolskich przedsiębiorstwach, uczelniach czy NGOS-ach. Grono ekspertów z różnych dziedzin i sektorów staje się także zapleczem intelektualnym i kompetencyjnym Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. Uczestnicy UNBNS zostali zaproszeni m.in. do konsultacji scenariuszy klimatycznych do roku 2030 oraz 2050 oraz założeń do aktualizacji Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii.
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA, dofinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Stary Sącz wśród liderów ekologii – sukces w rankingu EKO-HERO Małopolski 2024
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm