Polityka
Planujesz wakacje za granicą? Nie zapomnij o karcie EKUZ i ubezpieczeniu
Rzeczywistość nie szczędzi nam wypadków i nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Karta EKUZ może ułatwić nam skorzystanie z niezbędnej pomocy medycznej. Dokument ten najczęściej kojarzony jest z wakacyjnymi wyjazdami, ale powinni postarać się o jego wydanie wszyscy ubezpieczeni w NFZ, którzy wybierają się za granicę.
Jednak sama karta nie wystarczy. Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Kartą EKUZ możesz się legitymować w sytuacji nagłej, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z usług medycznych, w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju. Jeżeli na skutek choroby lub doznanego urazu będziesz musiał wrócić szybko do Polski, to tylko na koszt własny.
Co zatem powinien zrobić turysta wyjeżdżający na wakacje? Przede wszystkim dowiedzieć się w jakim zakresie oraz na jakich zasadach działa publiczna służba zdrowia w państwie do którego się udaje. Ile zapłaci za wizytę u specjalisty? Czy pomoc medyczna będzie zawierać transport karetką do szpitala? Jakie dodatkowe koszty mogą go czekać w razie choroby wymagającej pobytu w szpitalu? Znając odpowiedzi na powyższe pytania, można kupić takie ubezpieczenie turystyczne, które załata dziury w ochronie EKUZ.
O KARCIE EKUZ słów kilka….
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego.Korzystając z EKUZ zagranicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie.
W jakich państwach obowiązuje karta EKUZ?
Z wnioskiem o wydanie karty EKUZ należy wystąpić wyjeżdżając do któregokolwiek z państw Unii Europejskiej lub stowarzyszonego w EFTA (Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu), a więc: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Warto pamiętać, że wspólnotowe porozumienia dotyczące opieki zdrowotnej obowiązują również na terytoriach francuskich, portugalskich oraz hiszpańskich, a więc przykładowo na Majorce, Martynice, Maderze lub Wyspach Kanaryjskich.
Kto może wyrobić kartę EKUZ?
Karta EKUZ wydawana jest osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia, a więc wszystkim objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Dlaczego karty EKUZ nie zawsze są honorowane w innych krajach, zwłaszcza na terenie Niemiec?
EKUZ jest dokumentem powszechnie obowiązującym w państwach objętych systemem koordynacji, zawiera dane standardowe, zaś jej parametry zostały zamieszczone w Decyzji nr S2. Karty wydawane przez poszczególne państwa mogą się różnić bardzo nieznacznie, np. obecnością mikroprocesora, co jest charakterystyczne dla kart wydawanych przez instytucję niemiecką. Jego brak nie świadczy o tym, że karta jest nieważna, a wskazuje jedynie na to, że dane zamieszczone na karcie są równocześnie zapisane na niej w formie elektronicznej. Wszelkie pomyłki prawdopodobnie wynikają z niedostatecznej wiedzy po stronie zagranicznych świadczeniodawców. W razie zaistnienia kwestionowania przez świadczeniodawców karty EKUZ wydanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, warto skontaktować się z instytucją ubezpieczeniową w miejscu pobytu, np. kasą chorych lub instytucją łącznikową w danym państwie członkowskim z prośbą o interwencję u danego świadczeniodawcy.
Czy wydanie karty EKUZ jest odpłatne?
Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Zarówno złożenie wniosku, jak i odebranie karty nie wymaga uiszczenia żadnej opłaty.
Czy na podstawie karty EKUZ refundowany jest transport pacjenta do szpitala i ewentualny transport do Polski, w tym również osoby zmarłej za granicą?
EKUZ nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski. Niemniej jednak zgodnie z przepisem art. 25 ust. 3 pkt 2 ustawy o świadczeniach, Prezes NFZ lub dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może wydać wnioskodawcy, na wniosek podmiotu uprawnionego, zgodę na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju – najtańszym środkiem komunikacji możliwym do zastosowania w aktualnym stanie zdrowia, gdy przewidywane koszty leczenia za granicą przewyższają koszty transportu i leczenia w kraju.
Wobec powyższego, celem uzyskania zgody na transport medyczny do Polski należy złożyć wniosek do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Wniosek nie dotyczy transportu osoby zmarłej.
Jak wrobić kartę EKUZ? KROK PO KROKU
źródło: NFZ, polisaturystyczna.pl
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm