Polityka, Z ostatniej chwili

Ponad 20 mln zł na profilaktykę raka

Opublikowano: 27 września, 2016 o 9:32 am   /   przez   /   komentarze (0)
Ponad 20 milionów złotych przeznaczy Małopolska na profilaktykę nowotworów, na które najczęściej zapadają Małopolanie. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych w Małopolsce będą realizowane programy, które pozwolą na wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, piersi oraz jelita grubego.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ruszył nabór, w którym można zdobyć dofinansowanie na realizację programów profilaktycznych nowotwórów.

– Profilaktyka nie jest w Małopolsce tylko pustym hasłem. Zwiększany świadomość Małopolan o wczesnym diagnozowaniu raka,  chcemy, aby dostęp do badań tego typu był ogólnodostępny, co zachęci jeszcze większą ilość mieszkańców do kontroli swojego stanu zdrowia – tłumaczy wicemarszałek Wojciech Kozak odpowiadający za politykę zdrowotną Małopolski.

Statystyki pokazują, że najczęstszą przyczyną zachorowań i zgonów na nowotwór w Małopolsce wśród kobiet jest nowotwór złośliwy piersi. Zapada na niego co piąta chorująca na raka Małopolanka. Drugim zbierającym największe żniwo w Małopolsce nowotworem jest rak jelita grubego – zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Umiera na niego 11,6% chorych na nowotwory mieszkańców regionu. Także rak szyjki macicy znajduje się w czołówce najczęstszych chorób nowotworowych w Małopolsce – jego wczesna diagnoza zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

– O pieniądze w naborze, który wystartował 26 września, mogą ubiegać się m.in. instytucje świadczące opiekę medyczną zarówno publiczne jak i prywatne, pracodawcy czy organizacje pozarządowe mające doświadczenie w realizacji tego typu programów. Łącznie na profilaktykę nowotworową przeznaczymy w tym naborze 20,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego i funduszy krajowych – wyjaśnia wicemarszałek Stanisław Sorys nadzorujący środki unijne w Małopolsce.

Władze Małopolski od lat przykładają szczególną wagę do profilaktyki prozdrowotnej w województwie, jednak nadal liczby osób badających się pod kątem chorób nowotworowych nie są satysfakcjonujące. W ubiegłym roku z bezpłatnej mammografii skorzystało ponad 80 tys. kobiet w wieku 50-69 lat – to jedynie 37% uprawnionych do badania. Na cytologię zdecydowało się tylko 20% pań, a jeszcze niższe są statystyki dotyczące kolonoskopii.

Z kwoty 20,5 mln zł, które na profilaktykę przeznaczył w ramach tego naboru zarząd województwa, połowa zostanie wykorzystana na popularyzację badań w kierunku raka jelita grubego. Pozostałe środki – na walkę z nowotworem piersi i szyjki macicy (po 5 mln zł).

Więcej informacji o naborze znajduje się tutaj.

źródło. UM WM

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"