Polityka

Poseł Arkadiusz Mularczyk apeluje do NIK w sprawie outsourcingu w TVP

Opublikowano: 18 marca, 2015 o 12:25 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W 2014 roku TVP przeniosła do firmy outsourcingowej LeasingTeam swoich pracowników: dziennikarzy, montażystów, grafików i charakteryzatorów. Obowiązujący od 1 lipca kontrakt był dwuletni, ale gwarancje zatrudnienia dla osób przeniesionych z TVP – tylko roczne. – Władze telewizji mówiły, że outsourcing to obrona przed zwolnieniami grupowymi. Dziś widać, że nie dla nas – komentuje jeden z dziennikarzy, gdyż firma planuje zwolnienia grupowe.

Czy niepokój pracowników przeniesionych z TVP jest uzasadniony? Z 411 pracowników TVP przeniesionych do LeasingTeam etaty ma tam obecnie 367, reszta przeszła na własną działalność gospodarczą.  Nie sposób przewidzieć, ile osób pozostanie na etatach.

W tej sprawie zainterweniował Sądeczanin, Poseł na Sejm Arkadiusz Mularczyk który skierował pismo do Najwyższej Izby Kontroli. Domaga się On kontroli umowy zawartej pomiędzy TVP a firmą Leasing Team: ” czy umowa zawarta pomiędzy TVP a Leasing Team nie stanowi obejścia prawa celem dokonania zwolnień grupowych przez firmę zewnętrzna, które są obecnie dokonywane, jak też czy nie stwarza zagrożenia utraty praw pracowniczych oraz utraty statusu dziennikarza -pyta Poseł Arkadiusz Mularczyk. –Leasing Team, jako agencja pracy tymczasowej nie posiada statusu prasy, a w konsekwencji istniejące w jej strukturach jednostki organizacyjne nie posiadają statusu redakcji, dlatego proszę o przeanalizowanie umowy  –podsumowuje Poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poniżej prezentujemy treść listu:

Szanowny Pan

Janusz Kwiatkowski

Prezes Najwyższej Izby Kontroli

 

Szanowny Panie Prezesie,

 

Działając na podstawie art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora uprzejmie proszę o przeprowadzenie kontroli procesu outsourcingu w TVP, w szczególności o skontrolowanie pod względem legalności, rzetelności i celowości umowy zawartej pomiędzy TVP a Spółką Leasing Team.

W świetle obowiązujących przepisów koniecznym warunkiem posiadania statusu dziennikarza jest istnienie związku z redakcją. Leasing Team, jako agencja pracy tymczasowej nie posiada statusu prasy, a w konsekwencji istniejące w jej strukturach jednostki organizacyjne nie posiadają statusu redakcji. Spółka Leasing Team, która jest nowym pracodawcą, nie posiada statusu wydawcy, ani nadawcy. W związku z tym wstąpienie przez Leasing Team w prawa i obowiązki pracodawcy stawia więc pod znakiem zapytania możliwość utrzymania przez zatrudnionych u niego dziennikarzy statusu zawodowego.

Zwracam się, zatem z prośbą do Pana Prezesa o przeanalizowanie, czy umowa zawarta pomiędzy TVP a Leasing Team nie stanowi obejścia prawa celem dokonania zwolnień grupowych przez firmę zewnętrzna, które są obecnie dokonywane, jak też czy nie stwarza zagrożenia utraty praw pracowniczych oraz utraty statusu dziennikarza, czy też wywiera jakikolwiek skutek polegający na ograniczeniu niezależności dziennikarzy, a w konsekwencji stanowi ingerencję w wolność prasy, a przede wszystkim, czy jest zgodna z przepisami prawa.

 

 

Z poważaniem,

Arkadiusz Mularczyk

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"