Polityka
Powstaną Centra Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Dyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich Monika Bochenek przedstawiła podczas ostatnich Sądeckich Konsultacji Społecznych projekt powstania Centrum Wsparcia dla osób Niepełnosprawnych.
–Kolejne przedsięwzięcie które jest planowane do wdrożenia w ramach środków subregionalnych to Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – powiedziała Dyrektor Monika Bochenek. Na terenie 3 powiatów (gorlickiego, limanowskiego i sądeckiego) planowane jest uruchomienie kompleksowych centrów w ramach których osoby posiadające orzeczenia o niepełnosprawności będą mogły uzyskać pomoc. Począwszy od wsparcia psychologów, pedagogów, rehabilitantów, lekarzy po doradztwo zawodowe i podjęcie zatrudnienia. Czyli pełna kompleksowa obsługa tych osób które takiej pomocy wymagają. Będzie to oferta bezpłatna.
Podczas debaty głos zabrała Zofia Wcisło -Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo w Starym Sączu.
– Czy w projekcie przewidziane jest stworzenie miejsc pracy chronionej dla osób niepełnosprawnych, czy tylko doradztwo i wysłanie tych osób na otwarty rynek pracy? –pyta Prezes Zofia Wcisło. Z mojego doświadczenia wiem, że osoby niepełnosprawne intelektualnie na naszym rynku pracy nie mają żadnych szans. W większości projektów korzysta się ze szkoleń, warsztatów i autoprezentacji . Potem zatrudnia się taką osobę w firmie na kilka miesięcy, zwalnia i głośno mówi o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Powiedzmy sobie otwarcie, osoba niepełnosprawna intelektualnie wymaga specjalnego nadzoru. Dlatego uważam że najlepszym rozwiązaniem są Zakłady Aktywności Zawodowej.
–Na dzień dzisiejszy dysponujemy środkami na tworzenie spółdzielni socjalnych jak i miejsc pracy chronionej – powiedziała Dyrektor Monika Bochenek. W ramach projektu wszystko jest kwalifikowane. Jest to kwestia wprowadzenia danej osoby na rynek do pracodawcy. Nie przeszkolenie i zostawienie.Tu chodzi o pełną ścieżkę podjęcia zatrudnienia u pracodawcy przez daną osobę. Nasze działania są powiązane z Zakładem Aktywności Zawodowej w Nawojowej . Na dzień dzisiejszy planujemy zatrudnić 25 osób niepełnosprawnych w tym także osób niepełnosprawnych umysłowo.
– Jak wynika z badań i diagnoz musimy się skupić na formach które dają prace –podsumowała Dyrektor PCFE Monika Bochenek. Dlatego też powstał Zakład Aktywności Zawodowej. Będzie także parcie na tworzenie spółdzielni socjalnych i klubów integracji społecznej, żeby zabezpieczyć miejsca pracy.
Przypomnijmy:
W ramach projektu POKL działał Zakład Aktywności Zawodowej w miejscowości Nawojowa.
Na naszej stronie mogliście przeczytać jego podsumowanie ( więcej info KLIK)
Uczestnicy projektu mogli znaleźć tam zatrudnienie w okresie od lipca 2013 r. do lutego 2015 r. w jednej z trzech nowo utworzonych pracowni:
- PRACOWNIA HODOWLANA – będą tu prowadzone zajęcia związane z nauką obsługiwania inwentarza żywego. Pracownia będzie utrzymywać 8 koni własnych. Uczestnicy projektu tu zatrudnieni będą m. in. pomagać w prowadzeniu stadniny, opiekować się końmi (wyprowadzać je, karmić, czesać, czyścić, itp.) i sprzątać boksy.
- PRACOWNIA OGRODNICZA – tu uczestnicy projektu będą zajmować się uprawą drzewek i krzewów ozdobnych oraz porządkowaniem terenów zielonych.
- PRACOWNIA POLIGRAFICZNO – FOTOGRAFICZNA – osoby tu zatrudnione zajmować się będą wykonywaniem reklam, tabliczek informacyjnych, będą także świadczyć usługi fotograficzne (obrabianie, wywoływanie i drukowanie zdjęć).
Każdemu uczestnikowi projektu zostało zapewnione:
- Wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia corocznie określanego w rozporządzeniu Rady Ministrów
- Przeszkolenie w zakresie wykonywanego w ZAZ zawodu
- Zwrot kosztów dojazdu do pracy
- Wyżywienie w trakcie pracy w postaci 1 ciepłego posiłku
- Zabiegi rehabilitacyjne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w wymiarze minimum 60 minut dziennie w wyposażonej i odpowiednio dostosowanej sali rehabilitacyjnej
Zakłady aktywności zawodowej zatrudniają osoby niepełnosprawne znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, których integracja na otwartym rynku pracy jest mało prawdopodobna. Aktywizację tych osób czasem utrudnia ich bierność oraz pasywne nastawienie ich rodzin. Zarówno osoby niepełnosprawne jak i ich bliskie otoczenie obawiają się, że po podjęciu zatrudnienia stracą prawo do przyznanego świadczenia finansowego z tytułu ich niepełnosprawności. Zakłady aktywności zawodowej stanowią pewien pomost pomiędzy rehabilitacją społeczną i zawodową prowadzoną w warsztacie terapii zajęciowej a otwartym rynkiem pracy. Prowadzona w nich psychoedukacja, poradnictwo i wsparcie dla rodziny pomaga przełamać nadal obowiązujące stereotypy dotyczące roli społecznej osoby niepełnosprawnej.
W zakładach aktywności zawodowej osoby niepełnosprawne uczą się samodzielności i odpowiedzialności, wyrabiają nawyki punktualności i systematyczności. Realizowane indywidualne plany rehabilitacji pomagają w osiągnięciu optymalnego poziomu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz możliwości podjęcia zatrudnienia w warunkach normalnych. Zakład pomaga osobie niepełnosprawnej w osiągnięciu samodzielności i niezależności ekonomicznej, a wraz z nią osoba niepełnosprawna włącza się we wszystkie przejawy życia społecznego.Dzięki temu staje się pełnowartościowym członkiem społeczeństwa, mogącym korzystać z dóbr i osiągnięć kultury i cywilizacji jak też brać czynny udział w ich tworzeniu.
W procesie długofalowego procesu integracji społecznej osób niepełnosprawnych niezwykle ważne jest przywracanie poczucia godności życia i pełnowartościowości osobom, które często od wielu lat świadomie lub mniej świadomie szukają sposobu wejścia w pełną partycypację społeczną. W procesie tym ekonomia społeczna, a szczególnie w przypadku osób wykluczonych z powodu niepełnosprawności, jest dobrym instrumentem, ze szczególnym uwzględnieniem zakładu aktywności zawodowej.
Komentarze
Komentarze (3)
Możliwość komentowania wyłączona.
Brawo pani Zosiu!
przynajmniej na cos pożytecznego pojda te pieniądze..a nie..ciegla szkolenia i warsztaty a z tego nici
Pani Zosia the best!