Polityka, Z ostatniej chwili
Prezydent Duda w Stróży: Mamy z czego być dumni
Prezydent Andrzej Duda w sobotę zainaugurował w Stróży, koło Limanowej Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. Do Stróży przyjechał również prezes IPN Jarosław Szarek oraz minister edukacji Anna Zalewska.
„Bardzo dziękuję za tę niezwykle radosną i miłą atmosferę. Bardzo dziękuję za zaproszenie tutaj, do Stróży, w tereny tak bliskie mojemu sercu – zupełnie osobiście – w Beskidzie Wyspowym, z którym związane było wiele lat mojego harcerskiego dzieciństwa i młodości. Bardzo dziękuję za tę piękną uroczystość.
Szanowni Państwo, zaledwie parę dni temu, 5 grudnia, miałem zaszczyt wystąpić w polskim parlamencie przed Zgromadzeniem Narodowym, gdzie wygłaszałem orędzie w związku ze 150. rocznicą urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ale także w związku z tym, że uznaliśmy, iż ten dzień może właśnie stanowić dzień rozpoczęcia obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym wystąpieniu mówiłem, że jest pewien element tych obchodów, na którym ogromnie mi zależy: chciałbym, aby odbywały się one nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie, nie tylko na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale żeby odbywały się we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy, gdzie jesteśmy w stanie upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości. A przecież jesteśmy w stanie upamiętnić je wszędzie.
Ale są miejsca, gdzie ta pamięć ma szczególny wyraz ‒ bo one mają dla tamtego wielkiego dzieła odrodzenia, zmartwychwstania Rzeczypospolitej wyjątkowe znaczenie z uwagi na swój historyczny kontekst. I w takim właśnie miejscu tutaj, w Małopolsce, niedaleko Limanowej, w Stróży, jesteśmy dzisiaj. Dziękuję za to, że już parę dni po tamtym moim wezwaniu do obchodów i zapowiedzi, że bardzo chcę wziąć udział w tych obchodach właśnie w małych miastach, miasteczkach i wioskach, po to, żeby się spotkać z Państwem, z Wami, żeby razem czcić to stulecie ‒ bardzo dziękuję, że spotykamy się już dziś właśnie na tej uroczystości.
A Stróża rzeczywiście ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny. Bo to tutaj, w tej wiosce, w budynku, przed którym stoimy, powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę – jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej – Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy Marszałek Józef Piłsudski, a dowódcą Kazimierz Sosnkowski. I to jest rzeczywiście absolutnie szczególne miejsce, bo można powiedzieć, że stoimy przed budynkiem, który był kolebką odzyskania niepodległości.
To tutaj uczyli się ci, którzy później stanowili korpus oficerski I Kompanii Kadrowej. To tutaj uczyli się w lecie 1913 roku ‒ w lipcu i sierpniu ‒ ci, którzy później stanowili korpus oficerski Polskich Legionów. Ci, którzy później stanowili elitę polskiej armii broniącej nas przed bolszewicką nawałą. Ci, którzy później stanowili absolutną elitę II Rzeczypospolitej, odrodzonego polskiego państwa. Absolutnie legendarne nazwiska ludzi, o których później pisano pieśni, jak Leopold Lis-Kula – oni stąpali tutaj, po tej ziemi. Biegali po tych górach, codziennie rano odbywali ćwiczenia na stokach Łopienia, Mogielicy, Ćwilina, chodzili pewnie na Jasień, wspinali się na Śnieżnicę. To jest historia tej ziemi tak mocno wpisana w niepodległą Polskę.
Jeszcze raz dziękuję za zorganizowanie dzisiaj tych obchodów. Jeszcze raz dziękuję za to, że jesteście tutaj, że pamiętacie. I chciałem powiedzieć, że chociaż ci oficerowie II Rzeczypospolitej już nie żyją, chociaż nie byli stąd, bo przyjechali tutaj się szkolić, uczyć – a więc przeszli tylko przez Waszą miejscowość – to Wy także macie tu, na miejscu, swoich bohaterów niepodległości. A są nimi ci, którzy przechowali pamięć o tamtych wydarzeniach. Ludzie tacy jak sołtys sprzed lat pan Maciej Trzópek, który walczył, aby komuniści nie mogli usunąć tamtej tablicy zainstalowanej w 1933 roku. Nie udało mu się – tablica została zerwana i zniszczona, ale pan Czesław Nowak wydobył ją z potoku i schował u siebie w gospodarstwie. Później pan Franciszek Dudzik ją oprawił, starając się przywrócić jej dawną świetność. To są także Wasi bohaterowie – bohaterowie pamięci o tamtych wydarzeniach sprzed dzisiaj już przecież ponad 100 lat. Pamiętajcie o nich.
Jeszcze raz Wam dziękuję. Cieszę się ogromnie, bo to właśnie tutaj, w Stróży, w tych okolicach, które – tak jak powiedziałem – są bliskie mojemu sercu, przed 30 laty ja też się wspinałem na Ćwilin, na Mogielicę, Jasień i też odbywałem harcerskie ćwiczenia na stokach tych gór, być może biegając po śladach wielkich polskich dowódców. Dziękuję Wam, że jesteście i że możemy dzisiaj razem z Panią Minister, Ministerstwem Edukacji Narodowej, razem z Panem Prezesem, Instytutem Pamięci Narodowej zainaugurować tutaj program Akademii Niepodległości. Program, który w całej Polsce będzie poszukiwaniem przez młodzież śladów swojej historii, tego stulecia odzyskania niepodległości. Wierzę, że właśnie dzięki temu programowi, dzięki wsparciu Ministerstwa, wsparciu i badaniom Instytutu bardzo wielu bohaterów tego stulecia niepodległości zostanie przypomnianych, wydobytych, stanie się powodem do dumy dla nas, dla społeczności lokalnych – będzie odzyskaniem pamięci tak przecież bardzo dla nas ważnej.
Proszę Państwa, my mamy z czego być dumni. I cieszę się, że jesteście dumni ze swojej miejscowości, ze swojej szkoły – mówię to zwłaszcza do uczniów Szkoły Podstawowej im. Wyspiańskiego tutaj, w Stróży, którzy w tym budynku chodzą po tych samych posadzkach, po których chodzili Marszałek Józef Piłsudski, płk Leopold Lis-Kula, Kazimierz Sosnkowski i tylu innych polskich wielkich oficerów, wielkich dowódców. Niech to będzie natchnieniem dla nas wszystkich. Uczniom, nauczycielom i dyrekcji będziemy trochę zazdrościć, że mają taką szkołę. Ale cieszymy się, że możemy być tutaj dzisiaj z Wami.
Jeszcze raz dziękuję za to spotkanie, za entuzjazm i rzeczywiste poczucie dumy, jakie odczuwa się tutaj, w tym naszym zgromadzeniu. Życzę wszystkim pięknego, udanego roku stulecia odzyskania niepodległości. Życzę tych kilku lat obchodów, gdy będziemy czcili stulecie kształtowania się granic II Rzeczypospolitej, bo program obchodów stulecia niepodległości jest rozłożony na kilka lat. Życzę Państwu, byście mieli wiele radosnych i dobrych przeżyć: dumy z wielkości naszego państwa i radości z bohaterów tamtych lat – bohaterów Rzeczypospolitej.
Dziękuję.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
9 grudnia 2017, Stróża (woj. małopolskie)
[Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP]
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Wielki pożar w centrum miasta Nowego Sącza
Ślizgawka w hali lodowej w Krynicy-Zdroju zaprasza
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm