Polityka, Z ostatniej chwili
Samorządowcy spotkali się u swojej patronki
W Starym Sączu, mieście św. Kingi – patronki polskich samorządowców odbyły się małopolskie obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, który przypada na 27 maja. Uroczystości rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w Klasztorze Sióstr Klarysek. Następnie, w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II odbyła się część oficjalna, z udziałem samorządowców z Małopolski i zaproszonych gości, w ramach której m.in. przeprowadzono debatę „Solidarni z Ukrainą”. Gospodarzami wydarzenia byli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.
W obchodach Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego uczestniczyli także: posłowie na Sejm RP Jan Duda i Patryk Wicher, Senatorowie RP Jan Hamerski i Wiktor Durlak, Wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Józef Gawron, Iwona Gibas z zarządu województwa, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, radni województwa: Anna Mikosz, Marta Mordarska, Jadwiga Wójtowicz i Stanisław Pasoń.
Witając uczestników i gości wydarzenia marszałek Witold Kozłowski przypomniał i podkreślił ogromne znaczenie, jakie dla Polski i polskich samorządowców miał dzień 27 maja 1990 roku, kiedy odbyły się w pełni demokratyczne wybory do rad gmin – co przyjmujemy za moment odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.
Dzisiaj mijają 32 lata od chwili, kiedy Polacy przy urnie wyborczej w wyborach samorządowych ‒ pierwszych w pełni wolnych wyborach po przełomie 1989 roku ‒ podjęli decyzję, jak powinna się rozwijać i zmieniać ich Ojczyzna. Siłą rzeczy, w ciągu tych lat samorząd terytorialny podlegał wielu zmianom. Ewoluowało otoczenie prawne, w którym działał, zaistniały samorządy powiatów i województwa samorządowe. Pojawiały się nowe zadania i wyzwania. Choć nadal nie brak nam entuzjazmu w naszej samorządowej pracy, bez wątpienia, z biegiem lat, konieczne było ujęcie jej w ramy procedur i postępującej profesjonalizacji. Jedno jednak z pewnością nie zmieniło się w ciągu tych ponad trzech dekad: gotowość samorządowców do podejmowania wyzwań, które stawia nam rzeczywistość. Polskie i małopolskie samorządy potrafią sprawnie i skutecznie realizować kolejne cele. Dowiodły tego minione dwa lata walki z pandemią, a także wielkie zaangażowanie struktur samorządowych w pomoc przybywającym do naszego kraju uchodźcom z Ukrainy. Bez wątpienia, samorządy zdały oba te egzaminy na „5”
– powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Zwracając się do zgromadzonych przedstawicieli małopolskich samorządów i urzędników samorządowych, marszałek Witold Kozłowski przekazał także słowa uznania i podziękowań za ich codzienną pracę na rzecz lokalnych społeczności.
Niech Państwa aktywność nadal przynosi wspaniałe owoce, będzie źródłem satysfakcji i zadowolenia. Niech małopolska, jak dotąd, pozostaje silna siłą swoich samorządów: swoich gmin, powiatów i samorządu województwa. Liczę, że kolejne lata pozwolą nam rozwijać współpracę i podejmować kolejne wspólne działania na rzecz Małopolski i Małopolan
– dodał marszałek Witold Kozłowski.
Solidarni z Ukrainą
Ważną częścią oficjalnych obchodów Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego była debata poświęcona działaniom pomocowym samorządów i instytucji od początku wybuchu wojny na Ukrainie. W dyskusji udział wzięli: marszałek Witold Kozłowski, Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej Ks. Łukasz Michalczewski, Marta Wilczyńska z Fundacji „Wolne miejsce” oraz Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.
Uczestnicy debaty zgodnie podkreślili ogromne znaczenie dobrej współpracy i koordynacji działań dla sprawnego niesienia pomocy potrzebującym. W czasie dyskusji omówiono najważniejsze wyzwania, z jakimi przyszło zmierzyć się samorządom przez ostatnie miesiące w związku z kryzysem na Ukrainie. Wśród nich wymieniono m.in. kwestie organizacji transportu, pomocy żywnościowej, logistyki i wsparcia punktów recepcyjnych dla uciekających przed wojną.
Wiele uwagi poświęcono także konieczności podjęcia działań o charakterze długoterminowym, nakierowanych na pomoc uchodźcom w odnalezieniu się w nowej sytuacji, tj. wsparcia w nauce języka, podjęciu zatrudnienia, organizacji opieki i możliwości kształcenia dla dzieci. O szczegółach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – pakiecie systemowych rozwiązań przygotowanych w odpowiedzi na bieżące, ale także długofalowe potrzeby uchodźców wojennych z Ukrainy opowiedział marszałek Witold Kozłowski.
My wiemy, że musimy podejmować długofalowe działania, to jest niezbędne. Idziemy w tym kierunku, aby myśleć o rynku pracy, o edukacji, ze szczególnym naciskiem na naukę języka polskiego, który jest absolutną podstawą. Myślimy też o tym, aby wspierać tych, którzy z nami współpracują, czyli NGO-sy, wolontariat, jednostki samorządu terytorialnego, zwłaszcza w powiększaniu bazy lokalowej, bo sytuacja jest dynamiczna i musimy być przygotowani na różne scenariusze rozwoju wydarzeń
– podkreślił marszałek Witold Kozłowski.
Marszałek Witold Kozłowski przekazał serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w działania pomocowe i zaapelował o dalszą dobrą współpracę.
Obchody Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego w Starym Sączu uświetniły występy ukraińskiej artystki Iryny Hubiak, która śpiewa i gra na bandurze, 65-strunowym tradycyjnym instrumencie ukraińskim.
Kradnąc rower nie spodziewał się, że usłyszy jeszcze inne zarzuty
Kalkulator renty wdowiej
Gniazdo zaprasza na widowisko „Otwórzmy drzwi kolędnikom”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm