Polityka

Samorządowcy świętowali u swojej patronki w Starym Sączu

Opublikowano: 30 maja, 2015 o 7:14 am   /   przez   /   komentarze (1)

W Starym Sączu spotkali się małopolscy samorządowcy by uczcić 25-lecie pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do rad gmin i miast. Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego już po raz drugi jest obchodzony w Starym Sączu –  mieście św. Kingi, która jest patronką samorządowców. Wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powitali marszałek Małopolski Marek Sowa i burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Małopolski Dzień Samorządności rozpoczął się od mszy świętej w kościele klasztoru ss. klarysek, którą koncelebrował ks. bp. Andrzej Jeż. W homilii ordynariusz tarnowski nazwał dzisiejszych samorządowców kontynuatorami działa św. Kingi, w wymiarze społecznym i gospodarczym, bowiem Pani Starosądecka zapisała się w historii również jako bardzo sprawna administratorka starosądeckiego klucza. Także dzisiejszym gospodarzom małych ojczyzn przychodzi, w społecznej służbie, czasem iść pod prąd.

– 25 lat temu decentralizacja zarządzania pozwoliła, by obywatele poczuli się gospodarzami w swoich małych ojczyznach. Reforma administracyjna sprawiła, że wróciliśmy do fundamentu prawa naturalnego, a samorząd jest wyrazem obywatelskiego społeczeństwa – mówił bp Andrzej Jeż. Koncelebrans podziękował też samorządowcom za owocną współpracę z Kościołem.
W starosądeckim Sokole gospodarzem uroczystości był burmistrz Jacek Lelek. Samorządowcy byli zgodni, iż reforma samorządowa, to ten element transformacji ustrojowej, który powiódł się nam najlepiej. 

– Samorządność to nie tylko sposób organizacji władzy, ale przede wszystkim umiejętność samoorganizacji społeczeństwa – przypomniał słowa eksperta ds. samorządu  prof. Jerzego Regulskiego marszałek Marek Sowa. – Samorząd stał się ważnym kamieniem milowym w budowaniu naszej wolnej ojczyzny. Bez wątpienia też  możemy powiedzieć, że mieliśmy w tej naszej reformie szczęście do ludzi. Dzięki nim możemy żyć w wolnej Polsce, realizować w niej swoje marzenia i wpływać na jej losy – podkreślił Marek Sowa.

Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego to niepowtarzalna okazja do wymiany doświadczeń i integracji środowiska samorządowców. Również do uhonorowania tych, którzy przyczynili się do transformacji ustrojowej i  swoim działaniem krzewią i umacniają ideę samorządności. W czasie spotkania marszałek Marek Sowa oraz przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska wyróżnili ich Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski. Wręczono również medale „Dziękujemy za Wolność”, przyznawane przez Stowarzyszenie Sieć Solidarność wybitnym działaczom oraz cichym bohaterom Solidarności i opozycji.Zmianom ustrojowym poświęcony był też panel dyskusyjny. Jego uczestnicy: dyrektor Instytutu Spraw Publicznych UJ prof. Aleksander Noworól, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, wójt Sękowej Małgorzata Małuch, burmistrz Muszyny dr Jan Golba oraz radny województwa Stanisław Pasoń, dyskutowali na temat minionego ćwierćwiecza odrodzonego samorządu. Paneliści wspominali początki tworzenia samorządności, dokonali też podsumowania i analizy tego, co przez minione lata udało się dokonać w „małych ojczyznach”.– Największym sukcesem polskiego samorządu jest zbudowanie wspólnoty – podkreślił w czasie debaty prof. Andrzej Noworól. To jak wyglądało jej budowanie wspominali m.in. wójt Sękowej i prezydent Tarnowa.– Wzięliśmy sprawy w swoje ręce intensywnie wsłuchując się w głos mieszkańców – wspominała początki reformy samorządowej wójt Sękowej Małgorzata Małuch. – Czasy się zmieniły, lecz poczucie, że mamy ogromny wpływ na to co się dzieje dookoła pozostało – podkreśliła wójt. – Nie ma końca nauki samorządności – stwierdził prezydent Tarnowa Roman Ciepiela dodając, że moment wypełniania luki rozwojowej polskie samorządy mają już za sobą, a obecnie czekają nas projekty trudne i związane przede wszystkim z kapitałem ludzkim.

Paneliści zastanawiali się też m.in. nad tym jaki powinien być idealny samorządowiec. – Trudno stworzyć uniwersalną definicję, każdy z nas ma inne doświadczenia i może wymienić inne cechy  – mówił burmistrz Muszyny Jan Golba. – Na pewno trzeba mieć pasję tworzenia oraz świadomość , że jest to praca 24 godziny na dobę. Przede wszystkim jednak trzeba słuchać ludzi – podkreślał. W podobnym tonie wypowiadał się radny województwa Stanisław Pasoń: – Ludzie nie oceniają samorządowców przez pryzmat tylko i wyłącznie wyniku ekonomicznego, to musi być też osoba otwarta i słuchająca innych – przekonywał.

Przypomnijmy, że obchodzony 27 maja Dzień Samorządu został ustanowiony na pamiątkę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów w 1990 roku.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego odznaką honorową województwa małopolskiego „Krzyż Małopolski” zostali odznaczeni: Jerzy Błoniarz, Marek Gabzdyl, Jan Golba, Stanisław Gorajczyk, Józef Kała, Bernard Karasiewicz, Ryszard Kosowski, Adam Kręcioch, Kazimierz Krok, Kazimierz Olearczyk, Władysław Pazdan, Stanisław Pudo, Adam Szczęśniak, Marek Szopa, Jan Wacławski, Małgorzata Węgrzyn, Stanisław  Wolak, Marian  Zalewski, Józef Nowak, Kazimierz Szczepaniec, Kazimierz Siedlarz, Stefan Hutek, Józef Oleksy, Zofia Oszacka, Wojciech Włodarczyk.
Medalem „Dziękujemy za Wolność” (przyznawanym przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności) uhonorowani zostali: Janusz Baster, Jerzy Leszek Batko, Józef Duda, Jerzy Gwiżdż, Leszek Konarski, Tadeusz Matusz, Stanisław Pitala, Krystyna Sieniawska, Mirosław Stec, Teofil Wojciechowski, Zbigniew Zarębski, Leopold Zgoda, Paweł Zorski.
W panelu dyskusyjnym, który prowadził Wojciech Molendowicz (prezes Wydawnictwa  DOBRE) brali udział: Aleksander Noworól (dyr. Instytutu Spraw Publicznych UJ), Roman Ciepiela (prezydent Tarnowa), Małgorzata Małuch (prezes Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski), Jan Golba (burmistrz Muszyny), Stanisław Pasoń (radny województwa małopolskiego).

Po części oficjalnej na starosądeckim rynku odbył się koncert Patrycji Markowskiej, który uświetnił tegoroczne święto samorządowców (kliknij i zobacz)

UMWM

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 1 czerwca, 2015 o 11:31 am dużo wiedzący

    Ale nasz burmistrz P.Lelek ostatnio się fotografuje z Panem Zegzdą cały czas są w duecie o czym to świadczy. Nadchodzą wybory – P.Lelek pewnie będzie wspierał Zegzdę /PO/ w wyborach do parlamentu.A tylko na niby mówi że popiera PIS.Nie ładnie panie burmistrzu tak udawawać.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"