Spacerownik
SPACEROWNIK: Dom urodzenia ks. Tischnera
Ul. Piłsudskiego idziemy w kierunku centrum miasta. Po drodze pod numerem 6 mijamy dom, w którym w 1931 r. przyszedł na świat ks. prof. Józef Tischner. Nieduży parterowy budynek należał wówczas do jego wuja Stanisława. Narodziny filozofa upamiętnia dziś tablica na froncie obłożony białym sidingiem.
Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000). Duchowny urodził się jako pierworodny syn Józefa i Weroniki Tischnerów. Matka pochodziła z góralskiego rodu Chowańców. Ojciec był starosądeczaninem, jako jedyny z siedmiorga rodzeństwa ukończył miejscowe Seminarium Nauczycielskie. Niedługo po chrzcie syna w kościele św. Elżbiety przeniósł się z całą rodziną do Łopusznej na Podhalu, gdzie dostał posadę nauczyciela. Do Starego Sącza wrócił z żoną na emeryturę. Ks. Tischner często odwiedzał rodziców. Chodził na górskie wycieczki, wygłaszał kazania w miejscowych świątyniach (głównie u klarysek). Zakonnice nagrywały i spisywały słowa księdza. Dzięki temu w 2009 r. mogły ukazać się w formie książki. Materiał dźwiękowy przechowuje Muzeum Regionalne, które na piętrze urządziło izbę pamięci ks. Tischnera. W niedużej sali zgromadzono pamiątki związanego z patronem i jego rodziną. Trzon stanowi ponad setka zdjęć, profesorskie wydawnictwa oraz dzieła opatrzone jego odręcznymi komentarzami na marginesach. Szczególny eksponat to maszyna do pisania, na której ks. Tischner pracował w starosądeckim domu rodziców w latach 1975-1995.
Rozbłysnęła jodła z Gabonia pod oknem papieskim. Zagrała Akademia Ciupaga
FAKRO przekazało świąteczne prezenty do Domów Dziecka z Małopolski
Program KOLĘDY w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm