Spacerownik

Terapia na Cztery Łapy w Cyganowicach

Opublikowano: 29 maja, 2015 o 9:14 am   /   przez   /   komentarze (1)

Praca z osobami niepełnosprawnymi wymaga stosowania indywidualnych, niekonwencjonalnych oraz alternatywnych metod i form. Jedną z nich jest dogoterapia, czyli terapią z udziałem psa. Jest ona wykorzystana podczas projektu TERAPIA NA CZTERY ŁAPY realizowanego przy wsparciu finansowym Zarządu powiatu nowosądeckiego przez Fundację Beskidzka Zima w Środowiskowym Domu Samopomocy w Cyganowicach przy Stowarzyszeniu na Rzecz osób Niepełnosprawnych GNIAZDO w Starym Sączu.

Metoda ta cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością, ze względu na pozytywny wpływ psa w pracy z osobami niepełnosprawnymi fizycznie, intelektualnie, emocjonalnie czy społecznie. Ogromnym atutem jest brak ograniczeń wiekowych.

Dogoterapia wspomaga i wzmacnia efektywność procesu rehabilitacji, a także łączy naukę i zabawę. Ponadto, oddziaływuje na wiele ludzkich sfer, na przykład sferę emocjonalną, intelektualną, na rozwój motoryczny. Motywatorem do działania jest, odpowiednio do tego celu wyszkolony i prowadzony przez dogoterapeutę pies. W trakcie zajęć i zabaw naturalna spontaniczność i radość psa pozwalają odczuć satysfakcję z wykonywanych aktywności i mobilizują do podejmowania nowych wyzwań.

Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub grupowo, w zależności od potrzeb. Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dzieje się tak, ponieważ kocha nas bezwarunkowo, po prostu za to, że jesteśmy i nie dostrzega żadnych wad.

Obcowanie z takim zwierzęciem wiąże się z poczuciem miłości i akceptacji, czyli czymś czego często brakuje ludziom we współczesnym świecie. Pies nie ocenia, nie klasyfikuje, traktuje tak samo wszystkich ludzi, zdrowych czy chorych. Doskonale wpływa na poczucie własnej wartości i poprawę pewności.

Dogoterapia pozytywnie wpływa na rozwój wielu sfer człowieka w każdym wieku. Oddziałuje na rozwój mowy i aktywności fizycznej poprzez zabawę z psem, wydawanie komend oraz poznawanie i opanowywanie czynności związanych z pielęgnacją zwierzęcia. Ponadto, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, akceptacji oraz przyczynia się do pogłębiania więzi emocjonalnej i zmniejszenia lęków.

 

 

oprac. Ewelina Kukla

Komentarze

Komentarze (1)

  • 31 maja, 2015 o 10:20 pm brytan

    Psy z tej fundacji były chyba dzis na stawach, wielkie uznanie dla ich właścicieli, tak cierpliwych i spokojnych psów dawno nie widziałem

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"