Sport, Z ostatniej chwili
Bieg Tropem Wilczym. Pobiegli ku chwale Żołnierzy Wyklętych
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sądeckiej strzelnicy Ligi Obrony Kraju odbył się I Otwarty Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zmagania zgromadziły blisko 38 uczestników na przekroju od szkoły podstawowej po dorosłych. Bardzo wielu uczestników tego dnia pierwszy raz strzelało z broni i ten wyjątkowy dzień był dla nich początkiem przygody ze strzelnicą. Zwycięzcom w kategoriach wręczono pamiątkowe statuetki, najlepszych strzelcom puchary.
W dniu 1 marca 2020 roku w Skansenie – Miasteczku Galicyjskim odbył się Bieg Tropem Wilczym. Wydarzenie poprzedziła msza św. w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która zgromadziła kilkadziesiąt osób. Nabożeństwo poprowadził proboszcz ks. Dr Jerzy Jurkiewicz z kazaniem nawiązującym do trudów Żołnierzy Wyklętych, ich wyborów oraz losów.
Przygotowanie do biegu były prowadzone od godzin porannych i pierwsi zawodnicy po pakiety startowe przybyli tuż po otwarciu biura zawodów – nieco po godzinie 8:00. Sukcesywnie przybywało biegaczy by finalnie zgromadzić niemal 220 osób chętnych do zmierzenia się z trasą 1963 metrów. Na liście uczestników można było znaleźć kilkuletnie dzieci wraz z rodzicami oraz seniorów – najstarszy uczestnik, który ukończył bieg to 79 letni Kazimierz Wawrzyniak z Nowego Sącza. Dzięki temu mieliśmy prawdziwą sztafetę pokoleń wśród uczestników wydarzenia – były obecne rodziny trzypokoleniowe. Od godzin porannych można było uczestniczyć w wykładach przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Sącz – wykładowcą był Pan Prezes PTH Leszek Zakrzewski. Dodatkowo była obecna reprezentacja z wyposażeniem i umundurowaniem z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Około godziny 11:30 uczestniczyli w rozgrzewce prowadzonej przez ultramaratończyka górskiego Arkadiusza Śliwę oraz Filipa Kendlera. Następnie odczytano list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z przesłaniem na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości do Miasteczka Galicyjskiego przybył kpt Stefan Kulig „Gorol” jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych. Wspólnie uczestnicy odśpiewali hymn, który dla zgromadzonych poprowadziła uczennica 5 klasy Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych z Bączej-Kuniny – Sylwia Sekuła. Zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli odliczanie do startu na znak od kpt Stefana Kuliga. Uczestnikom, którzy ukończyli bieg wręczali medale członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK. Dla uczestników przewidziano ciepły posiłek grochówka/bigos oraz kawę i herbatę. Po godzinie 13 przystąpiono do podsumowania biegu, które zapoczątkował Pan Robert Ślusarek Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Symboliczna dekoracja zwycięzców oraz rozdanie nagród dodatkowych zakończyło tego dnia „Trop Wilczy”. W wydarzeniu uczestniczyła Pani Roksana Szczypta – Szczęch, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Najliczniejszą grupą biorącą udział w biegu była 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Bieg „Tropem Wilczym” dodatkowo zgromadził bardzo liczne towarzystwo sympatyków czworonogów. Można było spotkać pieski miniaturki aż po sporych rozmiarów dorosłe psy – łącznie niemal 20 uczestników z psami.
Podziękowania dla wolontariuszy oraz pracowników Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu za włożony wkład w powstanie tego wydarzenia. Podziękowania dla Pani Dyrektor Krystyny Łękawskiej oraz grona pedagogicznego ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych z Bączej-Kuniny – za chętny udział i czynne włączenie młodzieży w organizację wydarzenia.
Podziękowania dla mediów wspierających promocję Biegu Tropem Wilczym, Przychodni Weterynaryjnej ProAnimal, Agencji Reklamowej Zaza oraz Sklepowi Rowerowemu „U Żaby” serwis z wypożyczalnią, Stefie 52 z Męciny.
Uczestnikom biegu gratulujemy patriotycznej oraz sportowej postawy, dziękujemy za tak liczne stawienie się na starcie. Zachęcamy do uczestnictwa w dalszych inicjatywach w tym Sądeckim Biegu Niepodległości.
Wyniki Open Kobiet:
1 Edyta Michalik
2 Ewa Pałuzewicz
3 Monika Tokarz
Wyniki Open Mężczyzn:
1 Grzegorz Rosłoński
2 Mariusz Szkaradek
3 Krzysztof Jaworski
Tego dnia każdy z uczestników, który ukończył zawody był zwycięzcą. Podstawową ideą jest przekazanie pamięci o niezłomnych bohaterach młodym pokoleniom. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych – niech to będzie inspiracją do poznania historii życia tych bohaterów.
Grono organizacyjne gratuluje wszystkim uczestnikom patriotycznej postawy tego dnia.
Do zobaczenia za rok.
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm