Sport, Z ostatniej chwili

Bieg Tropem Wilczym. Pobiegli ku chwale Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: 4 marca, 2020 o 7:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sądeckiej strzelnicy Ligi Obrony Kraju odbył się I Otwarty Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zmagania zgromadziły blisko 38 uczestników na przekroju od szkoły podstawowej po dorosłych. Bardzo wielu uczestników tego dnia pierwszy raz strzelało z broni i ten wyjątkowy dzień był dla nich początkiem przygody ze strzelnicą. Zwycięzcom w kategoriach wręczono pamiątkowe statuetki, najlepszych strzelcom puchary.

W dniu 1 marca 2020 roku w Skansenie – Miasteczku Galicyjskim odbył się Bieg Tropem Wilczym. Wydarzenie poprzedziła msza św. w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która zgromadziła kilkadziesiąt osób. Nabożeństwo poprowadził proboszcz ks. Dr Jerzy Jurkiewicz z kazaniem nawiązującym do trudów Żołnierzy Wyklętych, ich wyborów oraz losów.

Przygotowanie do biegu były prowadzone od godzin porannych i pierwsi zawodnicy po pakiety startowe przybyli tuż po otwarciu biura zawodów – nieco po godzinie 8:00. Sukcesywnie przybywało biegaczy by finalnie zgromadzić niemal 220 osób chętnych do zmierzenia się z trasą 1963 metrów. Na liście uczestników można było znaleźć kilkuletnie dzieci wraz z rodzicami oraz seniorów – najstarszy uczestnik, który ukończył bieg to 79 letni Kazimierz Wawrzyniak z Nowego Sącza. Dzięki temu mieliśmy prawdziwą sztafetę pokoleń wśród uczestników wydarzenia – były obecne rodziny trzypokoleniowe. Od godzin porannych można było uczestniczyć w wykładach przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Sącz – wykładowcą był Pan Prezes PTH Leszek Zakrzewski. Dodatkowo była obecna reprezentacja z wyposażeniem i umundurowaniem z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.  Około godziny 11:30 uczestniczyli w rozgrzewce prowadzonej przez ultramaratończyka górskiego Arkadiusza Śliwę oraz Filipa Kendlera. Następnie odczytano list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z przesłaniem na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości do Miasteczka Galicyjskiego przybył kpt Stefan Kulig „Gorol” jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych. Wspólnie uczestnicy odśpiewali hymn, który dla zgromadzonych poprowadziła uczennica 5 klasy Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych z Bączej-Kuniny –  Sylwia Sekuła. Zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli odliczanie do startu na znak od kpt Stefana Kuliga. Uczestnikom, którzy ukończyli bieg wręczali medale członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK. Dla uczestników przewidziano ciepły posiłek grochówka/bigos oraz kawę i herbatę. Po godzinie 13 przystąpiono do podsumowania biegu, które zapoczątkował Pan Robert Ślusarek Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Symboliczna dekoracja zwycięzców oraz rozdanie nagród dodatkowych zakończyło tego dnia „Trop Wilczy”. W wydarzeniu uczestniczyła Pani Roksana Szczypta – Szczęch, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Najliczniejszą grupą biorącą udział w biegu była 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Bieg „Tropem Wilczym” dodatkowo zgromadził bardzo liczne towarzystwo sympatyków czworonogów. Można było spotkać pieski miniaturki aż po sporych rozmiarów dorosłe psy – łącznie niemal 20 uczestników z psami.

Podziękowania dla wolontariuszy oraz pracowników Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu za włożony wkład w powstanie tego wydarzenia. Podziękowania dla Pani Dyrektor Krystyny Łękawskiej oraz grona pedagogicznego ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych z Bączej-Kuniny – za chętny udział i czynne włączenie młodzieży w organizację wydarzenia.

Podziękowania dla mediów wspierających promocję Biegu Tropem Wilczym, Przychodni Weterynaryjnej ProAnimal, Agencji Reklamowej Zaza oraz Sklepowi Rowerowemu „U Żaby” serwis z wypożyczalnią, Stefie 52 z Męciny.

Uczestnikom biegu gratulujemy patriotycznej oraz sportowej postawy, dziękujemy za tak liczne stawienie się na starcie. Zachęcamy do uczestnictwa w dalszych inicjatywach w tym Sądeckim Biegu Niepodległości.

Wyniki Open Kobiet:

1 Edyta Michalik

2 Ewa Pałuzewicz

3 Monika Tokarz

Wyniki Open Mężczyzn:

1 Grzegorz Rosłoński

2 Mariusz Szkaradek

3 Krzysztof Jaworski

 

Tego dnia każdy z uczestników, który ukończył zawody był zwycięzcą. Podstawową ideą jest przekazanie pamięci o niezłomnych bohaterach młodym pokoleniom. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych – niech to będzie inspiracją do poznania historii życia tych bohaterów.

Grono organizacyjne gratuluje wszystkim uczestnikom patriotycznej postawy tego dnia.

Do zobaczenia za rok.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"