Sport, Z ostatniej chwili
Już w najbliższą niedzielę Bieg Trzech Kopców
Już w najbliższą niedzielę (22.09, godz. 10.30) rozpocznie się 17. PKO Bieg Trzech Kopców. Uczestnicy mają do pokonania ponad 13-kilometrową malowniczą trasę prowadzącą pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Partnerem wydarzenia jest Małopolska.
Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Pomysłodawcą tego wyjątkowego wydarzenia biegowego był nieżyjący już Wiesław Maczek – animator i popularyzator sportu, przez wiele lat pracujący na rzecz kultury fizycznej w Krakowie, od samego początku związany również z Cracovia Maratonem.
To jedyny w Polsce bieg górski w centrum dużego miasta, ponad 13-kilometrowa trasa z różnicą wzniesień 160 m łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego oraz prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako anglosaski, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji alpejskiej, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.
Bieganie w wyjątkowej scenerii
Bulwarami Wiślanymi z widokiem na wspaniałe zabytki czy w Lasku Wolskim – stało się ogromnym magnesem dla amatorów tej najpopularniejszej formy czynnego wypoczynku. Wzdłuż trasy znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, kościół na Skałce, Wawel, klasztor sióstr Norbertanek. Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę – jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ale też urokliwe krajobrazy i przyrodę. Przebieg będzie analogiczny, jak podczas ubiegłorocznej edycji imprezy – kiedy to skorygowana w środkowej części trasa (z uwagi na nadal trwający remont ul. Kościuszki) spotkała się z bardzo dobrym odbiorem uczestników.
Start 17. PKO Biegu Trzech Kopców nastąpi w niedzielę, 22 września o godz. 10:30 ze Wzgórza Lasoty pod Kopcem Krakusa, meta na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 2 godziny. W biegu biorą udział osoby od 18. roku życia i starsze.
Rekord frekwencji padł w 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników. Liczymy, że zostanie poprawiony w tym roku – ustalony ze względów bezpieczeństwa na trasie limit 3500 uczestników wyczerpał się jeszcze przed planowanym zakończeniem zapisów internetowych. Tym samym biegacze w Biurze Zawodów – zlokalizowanym w holu pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana – będą już tylko odbierać pakiety startowe (20 września w godz. 15:00-20:00, 21 września w godz. 8:00-20:00, 22 września w godz. 8:00-9:30). Również w piątek, sobotę i niedzielę obok Biura Zawodów zorganizowane zostaną towarzyszące imprezie targi Expo, gdzie będzie można skorzystać z oferty i propozycji przygotowanych przez Sponsorów i Partnerów.
Na liście startowej zawodnicy z 24 krajów świata
Warto zwrócić uwagę na takich biegaczy, jak: Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (triumfator 11. edycji biegu w 2017 roku i rekordzista trasy – 40 minut i 4 sekundy, zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego), jego rodak Albert Kipkorir Tonui (zwycięzca Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2023, Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2024 czy 17. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX), rodaczki: Valentine Jebet (triumfatorka Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2024 i 17. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX) i Glorious Jepkirui (trzecia zawodniczka ubiegłorocznego, 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego),Oleg Bondarczuk (Ukraina, drugi zawodnik Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2024, szósty w 9. Cracovia Półmaratonie Królewskim) i Rafał Sułkowski – obaj z Kraków Athletics Team czy Dariusz Boratyński (medalista mistrzostw Polski w biegach przełajowych i ulicznych). W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn do zdobycia są nagrody pieniężne, a w kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe – w obu przypadkach dla pierwszych trójek zawodniczek i zawodników.
Zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej
Na czas biegu będą wprowadzane chwilowe przerwy w ruchu kołowym w rejonie Kopca Krakusa (ul. Maryewskiego, ul. Za Torem, ul. Dembowskiego, ul. Plac Lasoty, ul. Parkowa, wschodnia strona Rynku Podgórskiego).
Ruch kołowy i tramwajowy zostanie wstrzymany na około 15 minut w godzinach 10:30-10:45 przy ul. Limanowskiego. Podobnie ruch kołowy zostanie wstrzymany przy ul. Staromostowej, ul. Brodzińskiego na fragmencie ul. Nadwiślańskiej w rejonie Kładki im. Ojca L. Bernatka.
W godzinach 10:00 – 12:30 zamknięta będzie łącznica z ul. Księcia Józefa w kierunku zachodnim przy Moście Zwierzynieckim. Zastępczo ruch w kierunku zachodnim w ciągu ul. Księcia Józefa realizowany będzie pod mostem (pasami ruchu przeznaczonymi do wjazdu na Most Zwierzyniecki) z możliwością skrętu w lewo w ul. Księcia Józefa oraz jazdy na wprost w ul. Malczewskiego (na ul. Malczewskiego wygrodzony zostanie korytarz dla ruchu kołowego z kierowaniem ruchem wahadłowo na zachodniej połowie jezdni; biegacze zajmą wschodnią połowę jezdni).
W godzinach 10:30 – 12:30 zamknięta dla ruchu będzie ulica Starowolska, przez którą uczestnicy imprezy będą wbiegać do Lasu Wolskiego. W związku z tym zostaną wyznaczone objazdy do ul. Księcia Józefa i ul. Królowej Jadwigi.
Do ul. Księcia Józefa:- w kierunku wschodnim od al. 28 Lipca 1943 r. ulicami: Królowej Jadwigi, i dalej istniejącym objazdem (TOR w zw. z zamknięciem ul. Kościuszki): al. Focha, al. Krasińskiego, Konopnickiej, Monte Cassino, Zielińskiego, Mostem Zwierzynieckim oraz – w kierunku zachodnim od al. 28 Lipca 1943 r. ulicami: Królowej Jadwigi, Junacką Chełmską, Rzepichy i Orlą
Do ul. Królowej Jadwigi:- w kierunku zachodnim od ul. Jodłowej ulicami: Księcia Józefa, Orlą, Rzepichy, Chełmską i Junacką- z Bielan z ul. Księcia Józefa ulicami: Orlą, Rzepichy, Chełmską i Junacką
W dniu startu, 22 września będzie obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się (w godzinach: 6:00-12:30) na ulicach: Dembowskiego, Plac Lasoty, Parkowej, wschodniej stronie Rynku Podgórskiego (oprócz karetek pogotowia), fragmencie Staromostowej, Brodzińskiego, fragmencie ul. Nadwiślańskiej w rejonie Kładki im. Ojca L. Bernatka, fragmentach ulic: Rollego i Ludwinowskiej w rejonie mostu Retmańskiego oraz w ul. Malczewskiego.
Wszyscy zmotoryzowani powinni znaleźć sobie miejsce parkingowe w okolicy lub przesiąść się na komunikację miejską. Linie tramwajowe nr 0, 13, 17 oraz 72 – w godz. ok. 10:45 – 11:00 mogą być chwilowo wstrzymane w rejonie Rynku Podgórskiego, a w razie potrzeby będą kierowane na trasy czasowo zmienione). Linia autobusowa nr 101 – w godz. ok. 10:30 – 12:30 przystanek Malczewskiego 04 (w kierunku Kopca Kościuszki) będzie nieczynny, dodatkowo mogą wystąpić chwilowe wstrzymania ruchu na ul. Malczewskiego. Rozkłady jazdy nie zostaną zmienione.
Specjalny tramwaj z przystanku Reymana
Uczestnicy, którzy udadzą się do Biura Zawodów zlokalizowanego na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w niedzielę (22 września czynne w godz. 8:00-9:30) będą mogli skorzystać ze specjalnego tramwaju – dostaną się nim z przystanku „Reymana” w okolice startu w Podgórzu (przystanek „Podgórze SKA”). Planowane godziny odjazdu: 8:30 i 9:30.
Dla kibiców chcących dostać się ze strefy startu do strefy mety zostanie zorganizowany transport. Dwa autobusy będą podstawione na Rynek Podgórski. Odjazdy: około godziny 10:20 i około godziny 10:45 (kierunek – przystanek „ZOO”). O godzinie 12:00 na przystanek „ZOO” zostaną podstawione autobusy kursujące na przystanek „Cichy Kącik” oraz w okolice Rynku Podgórskiego.
W związku z Europejskim Dniem bez Samochodu, przypadającym w dniu 22 września, uczestnicy 17. PKO. Biegu Trzech Kopców będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie.
Zwycięzcy i zwyciężczynie dotychczasowych edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim: 2007 – Artur Osman (Polska) i Dorota Ustianowska (Polska), 2008 – Siergiej Fiskowicz (Ukraina) i Dorota Ustianowska (Polska), 2009 – Nikołaj Riabinin (Rosja) i Anastazja Padalińska (Białoruś), 2010 – Leonid Rybak (Ukraina) i Ilona Barwanowa (Ukraina), 2011 – Dariusz Kruczkowski (Polska) i Alena Berasniowa (Białoruś), 2012 – Samuel Kemboi Rutto (Kenia) i Ewa Kucharska (Polska), 2013 – Taras Salo (Ukraina) i Anastazja Daszkiewicz (Białoruś), 2014 – Artur Kern i Ewa Kucharska, 2015 – Sergii Rybak (Ukraina) i Paulina Golec, 2016 – Szymon Kulka i Lilia Fiskowicz (Mołdawia), 2017 – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo i Stellah Jepngetich Barsosio (oboje Kenia), 2018 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2019 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2021 – Patryk Stypułkowski (Polska) i Lilia Fiskowicz (Mołdawia), 2022 – David Kiprono Metto (Kenia) i Wiktoria Kaluzna (Ukraina), 2023 – David Kiprono Metto i Philice Cheboriot Kipkerio (oboje Kenia).
Program 17. PKO Biegu Trzech Kopców
20.09.2024 (piątek)
Stadion Miejski im. Henryka Reymana
15.00-20.00 Biuro Zawodów i Expo
21.09.2024 (sobota)
Stadion Miejski im. Henryka Reymana
8:00-20:00 Biuro Zawodów i Expo
22.09.2024 (niedziela)
Stadion Miejski im. Henryka Reymana
8:00-9:30 Biuro Zawodów i Expo
8:30 odjazd pierwszego tramwaju dla zawodników z przystanku Reymana
do przystanku Cmentarz Podgórski
9:30 odjazd drugiego tramwaju dla zawodników z przystanku Reymana
do przystanku Cmentarz Podgórski
Kopiec Krakusa (START)
9:00-10:15 godziny przyjmowania rzeczy do depozytu
9:50 Powitanie uczestników
10:20 Oficjalne otwarcie 17. PKO Biegu Trzech Kopców
10:30 Start zawodników i zawodniczek z Kopca Krakusa
Rynek Podgórski
10:20 odjazd pierwszego autobusu dla kibiców z Rynku Podgórskiego na Parking ZOO
10:45 odjazd drugiego autobusu dla kibiców z Rynku Podgórskiego na Parking ZOO
Kopiec Piłsudskiego (META)
11:10-11:15 Planowane pojawienie się zwycięzcy na mecie na Kopcu Piłsudskiego
11:40 Dekoracja zawodników w klasyfikacji generalnej
11:50 Dekoracje w III Biegu Górskim Leśników
13:00 Zakończenie 17. PKO Biegu Trzech Kopców
13:30 zakończenie pracy depozytu na mecie na Kopcu Piłsudskiego
Las Wolski/ZOO
12:00 Odjazdy autobusów dla zawodników spod ZOO do pętli Cichy Kącik (okolice Stadionu) i Rynek Podgórski (okolice startu). Odjazdy cyklicznie w miarę zapełniania się pojazdów.
Biuro Prasowe 17. PKO Biegu Trzech Kopców będzie znajdowało się w namiocie (tuż obok sceny) przy Kopcu Piłsudskiego.
ZIS w Krakowie kładzie nacisk również na aktywizację najmłodszych. Dlatego organizowane są specjalne biegi dla dzieci, które najpierw obywały się przy okazji Cracovia Maratonu, w 2022 (Mini Mini Kraków Run) i 2023 (Mini Melts Kraków Run) roku Cracovia Półmaratonu Królewskiego, a w tym roku będą towarzyszyć 17. PKO Biegowi Trzech Kopców. Mini Melts Kraków Run zostanie zorganizowany w sobotę, 21 września – na dzień przed rywalizacją dorosłych biegaczy. Młodzi biegacze wystartują przy Błoniach Krakowskich, w okolicy Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, gdzie zlokalizowane będzie Biuro Zawodów obu wydarzeń.
W biegach organizowanych w ramach Mini Melts Kraków Run mogą wziąć udział dzieci od 3. do 13. roku życia (roczniki 2011-2021), dla których przygotowanych zostało 6 kategorii wiekowych i dystansów. W sumie będzie mogło wystartować aż 2500 młodych miłośników aktywności fizycznej. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń internetowych, na listach startowych jest 1823 dzieci. Zapisy do wszystkich kategorii wiekowych będą prowadzone jeszcze w Biurze Zawodów – 20 września (piątek), w godz. 15:00-20:00 i 21 września (sobota), w godz. funkcjonowania Biura Zawodów dla poszczególnych grup wiekowych.
Podczas biegu nie będzie dokonywany pomiar czasu i nie będą prowadzone żadne klasyfikacje – tego dnia najważniejsze mają być dobra zabawa i rozwijanie sportowej pasji. Wszyscy będą mogli poczuć się jak dorośli biegacze. W pakiecie startowym otrzymają specjalną koszulkę, a każdy z zawodników, który ukończy bieg, dostanie też upominki oraz pamiątkowy medal. Mamy nadzieję, że będzie on motywacją do kolejnych startów!
Nie zabraknie również wielu atrakcji i animacji przygotowanych przez Sponsorów i Partnerów.
Program Mini Melts Kraków Run
20.09.2024 (piątek)
Stadion Miejski im. Henryka Reymana
15.00-20.00 Biuro Zawodów
21.09.2024 (sobota)
Stadion Miejski im. Henryka Reymana
8:00 – 14:00 Biuro Zawodów, w tym:
8:00-9:50 Biuro Zawodów Mini Melts Kraków Run – grupa wiekowa „Bąbelki”
8:00-11:00 Biuro Zawodów Mini Melts Kraków Run – grupa wiekowa „Szkraby”
8:00-12:10 Biuro Zawodów Mini Melts Kraków Run – grupa wiekowa „Gagatki”
8:00-13:00 Biuro Zawodów Mini Melts Kraków Run – grupa wiekowa „Ancymony”
8:00-13:30 Biuro Zawodów Mini Melts Kraków Run – grupa wiekowa „Urwisy”
8:00-14:00 Biuro Zawodów Mini Melts Kraków Run – grupa wiekowa „Małolaty”
Błonia Krakowskie
10:00-14:20 Start Mini Melts Kraków Run, w tym:
10:00, 10:10, 10:20 – starty grup wiekowych „Bąbelki”
10:30, 10:40, 10:50; 11:00, 11:10, 11:20, 11:30 – starty grup wiekowych „Szkraby”
11:40, 11:50, 12:00, 12:10, 12:20, 12:30, 12:40 – starty grup wiekowych „Gagatki”
13:00, 13:10, 13:20, 13:30 – starty grup wiekowych „Ancymony”
13:40, 13:50, 14:00 – starty grup wiekowych „Urwisy”
14:10, 14:20 – starty grup wiekowych „Małolaty”
14:30 Zakończenie Mini Melts Kraków Run
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm