Sport, Z ostatniej chwili
Mówisz: rower, myślisz: Małopolska!
Dziś podpisano pierwszy certyfikat dla Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. To kolejny etap w intensywnym rozwoju turystyki rowerowej w Małopolsce. To też ogromna szansa dla lokalnych przedsiębiorców (m.in. obiektów noclegowych i gastronomicznych), którzy zwłaszcza teraz, w dobie Covid-19 potrzebują wsparcia. Turystyka rowerowa to ekologiczna i bezpieczna forma uprawiania turystyki – turyści podróżują w małych grupach i szukają mało zatłoczonych miejsc.
Jesteśmy dumni, że kilka lat temu postawiliśmy na turystykę rowerową, a miliony wydane na budowę tras rowerowych VeloMałopolska teraz pomogą w ożywieniu lokalnej gospodarki i przyczynią się do wzrostu dochodu lokalnych firm
– mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.
Trzeba odważnie rozwijać nowe trendy, myśleć kilka kroków naprzód i dywersyfikować działania, jeżeli chce się pozostać turystycznym liderem. Mamy tę przewagę nad innymi regionami Polski, że oni muszą dopiero zbudować trasy, a my mamy gotową ofertę i możemy już wiosną zarabiać na turystyce rowerowej
– dodaje.
Pierwszy certyfikat trafi do Punktu Informacji Turystycznej na Powiślu w Krakowie. Punkt działa w ramach Małopolskiej Sieci Informacji Turystycznej (MSiT). MSiT to nowoczesna platforma kreowania ruchu turystycznego, a także profesjonalne narzędzie do promocji oferty turystycznej Małopolski. Obecnie system zrzesza 37 punkty IT z całego regionu.
Przypomnijmy: region oferuje ponad 600 kilometrów tras rowerowych dostosowanych do każdego rowerzysty, niezależnie od kondycji. 60% z nich to drogi odseparowane od ruchu samochodowego, pozostałe 40% to drogi o niskim natężeniu ruchu samochodowego lub wygodne “szutrówki”. Do tego dochodzi ok. 3 tys. km szlaków rowerowych, w tym popularny Szlak wokół Tatr. Unikatowy na skalę Polską, realizowany przez Województwo Małopolskie, projekt budowy sieci regionalnych tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska umożliwił długodystansowe wyprawy, połączył miasta i ułatwił bezpieczny dojazd na rowerze do szlaków rowerowych. W ramach projektu wybudowano już 550 km (docelowo 1000 km), a kolejne 250 jest w trakcie realizacji. Szczególnie uznaniem wśród rowerzystów cieszy się malownicza trasa VeloDunajec oraz Wiślana Trasa Rowerowa. W tegorocznym konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski” najciekawszym szlakiem turystycznym została wspomniana wyżej trasa VeloDunajec. Znany bloger rowerowy – Szymon Nitka, uznał ją też za najpiękniejszą w Polsce.
Setki kilometrów tras o europejskim standardzie dla każdego i tysiące dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, a do tego niezwykłe, malownicze krajobrazy, bogata tradycja, gościnni mieszkańcy i pyszne jedzenie sprawiają, że Małopolska to rowerowy raj.
System Certyfikacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest częścią tworzonej przez Małopolskę kompleksowej oferty regionu w zakresie turystyki rowerowej. Powstał w celu pobudzenia lokalnej aktywności gospodarczej i promocji mniejszych miejscowości. W naborach ogłoszonych latem 2020 r. o certyfikat mogli się starać m.in. właściciele pensjonatów i innych obiektów noclegowych, gospodarstw agroturystycznych, lokale gastronomiczne, muzea ale też sklepy, serwisy rowerowe czy wypożyczalnie rowerów. Pozytywnie weryfikację przeszło 91 podmiotów. Kolejny nabór, tym razem w trybie ciągłym, planowany jest na wiosnę 2021 r.
Turystyka rowerowa w całej Europie jest znaczącym czynnikiem rozwoju regionalnego i lokalnego. Turyści rowerowi to najczęściej osoby zamożne, które wydają w małych miejscowościach pieniądze, podtrzymują przy życiu atrakcje i przyczyniają się do rozwoju oraz zwiększania dobrobytu miejscowych społeczności, a nie zatruwają przy tym środowiska. Zgodnie z szacunkami Europejskiej Federacji Cyklistów sektor „cycle industry” w UE to 655 tys. miejsc pracy, a roczne przychody z turystyki rowerowej to aż 44 mld euro. Dzienne wydatki turysty rowerowego w Niemczech czy Austrii to 53-70 euro.
Informacje o trasach i szlakach rowerowych Małopolski oraz Miejscach Przyjaznych Rowerzyście można znaleźć na stronie internetowej.
Na Sądecczyźnie rozpoczynają się ferie zimowe. Wspólne zadbajmy o bezpieczeństwo
Zapraszamy do „Chochelki” w Starym Sączu – smak dzieciństwa czeka!
Uważaj komu przekazujesz kody BLIK! Zamiast do znajomej, pieniądze trafiły do oszusta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm