Sport

Odkryj Małopolskę na nowo. Sądecczyzna

Opublikowano: 12 czerwca, 2020 o 11:48 am   /   przez   /   komentarze (0)
Sądeckie, Sądecczyzna, powiat nowosądecki, a może… polska Toskania? To rejon o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych oraz specyficznym i zróżnicowanym bogactwie zasobów naturalnych. Urozmaicony, typowo górzysty krajobraz z kotlinami, rzekami i dolinami czyni ten teren jednym z piękniejszych w Polsce.

Zachęcamy  mieszkańców i turystów do odkrywania Małopolski na nowo. Nasz region to nie tylko popularny Kraków czy Zakopane, ale wiele mniejszych – pięknych miejscowości o niezwykłej historii i kulturze.

– zauważa Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Sądecczyzna jest atrakcyjna o każdej porze roku. Warunki naturalne sprawiają, że przyjeżdża się tutaj, by uprawiać sporty i bawić się na świeżym powietrzu. Przez Beskid Sądecki (najwyższy szczy Radziejowa liczy 1262 m n.p.m.) wiodą setki kilometrów górskich szlaków turystycznych, których najbardziej malownicza część przypada na Popradzki Park Krajobrazowy.

Zdjęcie przedstawia krajobraz sądeckiegoKamil Bańkowski

Powiat nowosądecki jest jednym z największych w Polsce regionów leczniczo-uzdrowiskowych. Walory te znane są i wykorzystywane już od blisko 200 lat, a bogactwo wód mineralnych sprawiło, że wokół ich źródeł powstały takie ośrodki sanatoryjne jak Krynica, Muszyna, Piwniczna. Dzięki wodom leczniczym oraz specjalistycznym zabiegom w uzdrowiskach Sądecczyzny leczy się dolegliwości i schorzenia m.in. układu pokarmowego, krążenia, nerek i inne. Jak się ocenia, w Dolinie Popradu znajdują się najbogatsze na świecie złoża magnezowych wód mineralnych. Szczególnie atrakcyjnym miejscem dla wypoczynku i kuracji wydaje się dzisiaj Krynica, która w ostatnich latach stara się umiejętnie godzić walory tradycyjnego uzdrowiska oraz nowoczesnego kurortu. Dzięki temu przyciąga tłumy turystów spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy.

Wola KroguleckaArchiwum Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

Innym, obok wód mineralnych, naturalnym bogactwem Sądecczyzny są regionalne smakołyki, szczególnie miody i produkty pszczele pochodzące z pasiek w Kamiannej, Stróżach, czy Florynce oraz jabłka z sadów w gminach Łącko i Łososina Dolna.

Propozycje wycieczek pieszych i rowerowych po Ziemi Sądeckiej znajdziesz tutaj:

Zdjęcie przedstawia rowerzystówAndrzej Klimkowski

Różnorodność Sądecczyzny sprawia, że każdy może znaleźć tu warunki do aktywnego wypoczynku, realizacji swoich pasji i zainteresowań. Na każdego czeka tutaj jego ulubione miejsce, a gospodarze regionu dbają, by za każdym razem chciało się tutaj wracać. Obok luksusowych hoteli i nowoczesnych pensjonatów, coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Na spędzenie urlopu w nich decydują się ci, dla których najważniejszym warunkiem udanych wakacji niekoniecznie jest dostęp do wszystkich wygód i zdobyczy współczesnej cywilizacji. Zakładając, że wszystko co potrzebne do wygodnego i szybkiego życia mają na co dzień, szukają raczej okazji i miejsc, które pozwolą im chociaż na moment zwolnić codzienne tempo.

Spływ pontonowyAndrzej Klimkowski

Tak więc – jeśli tu jeszcze nie byłeś, przyjedź koniecznie. Na jeden dzień, na kilka dni… Może zatęsknisz i będziesz chciał wracać już zawsze. A może jeszcze nie wiesz, że się zakochasz, tak jak zakochało się już wielu.

Polecane TOP 10 sądeckie

Bobrowisko koło Starego SączaKamil Bańkowski

 

UMWM

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"