Sport
Startuje Tour de Pologne! Patronujemy i zapraszamy do wspólnego kibicowania!
„Szlakiem historii” to hasło, pod którym będzie rozgrywany 73. Tour de Pologne UCI World Tour. Patronat Honorowy nad naszym narodowym wyścigiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W tym roku Tour de Pologne nie tylko będzie odkrywał historię, ale również ją tworzył. Jej nową kartą będzie, organizowany po raz pierwszy, Tour de Pologne Women.
73. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 12 lipca w Radzyminie – małym mieście z wielką historią. Właśnie tu w 1920 roku stoczono jedną z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Radzymin wpisuje się więc w ideę przyświecającą tegorocznemu wyścigowi i jest jednym z wielu historycznych miejsc znajdujących się na trasie. W 73. Tour de Pologne wystartuje 18 najlepszych zawodowych grup świata należących do UCI World Teams oraz siedem drużyn z dzikimi kartami, w tym Reprezentacja Polski. W sumie na starcie pojawi się 200 kolarzy. W ciągu siedmiu dni peleton pokona 1168 kilometrów, a zawodnicy będą walczyć na ośmiu lotnych premiach i 34 premiach górskich. Pierwszy dzień wyścigu to uroczyste otwarcie w Radzyminie i płaski etap z ośmioma technicznymi rundami po ulicach Warszawy. Prowadzą one między innymi przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przemieście i Plac Teatralny, na którym mieści się meta. Na drugim etapie o zwycięstwo również powinni walczyć sprinterzy – 128 kilometrów płaskiego odcinka z Tarnowskich Gór do Katowic. W stolicy Górnego Śląska, nazywanej „świątynią sprintu” kolarze pokonają pięć rund i będą rywalizować na niezwykle szybkim finiszu przy Spodku.
Bardzo ciekawie zapowiada się trzeci etap, z Zawiercia do Nowego Sącza. Liczy aż 240 kilometrów, prowadzi przez malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską i kończy się w jednym z najpiękniejszych miast Małopolski. Dzień później z sądeckiego rynku kolarze wystartują do czwartego etapu. Na liczącej 218 kilometrów trasie znajduje się pięć górskich premii oraz szybkie rundy w Rzeszowie. Na piątym etapie Tour de Pologne wjedzie w wysokie góry – trasa z Wieliczki do Zakopanego liczy 225 kilometrów, a na dwóch piekielnie trudnych rundach znajduje się aż siedem górskich premii. Na szóstym, królewskim etapie BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska jest ich aż piętnaście. W tym roku do kultowych podjazdów na Ząb i Ścianę BUKOVINA dołączył jeszcze Wierch Rusiński. 194-kilometrowa przeprawa dla najwytrwalszych i finisz w Bukowinie, gdzie przed dwoma laty triumfował późniejszy zwycięzca Rafał Majka. Na deser kibice otrzymają jazdę indywidualną na czas w Krakowie. Przed rokiem 25-kilometrową pogoń za cennymi sekundami wygrał Marcin Białobłocki. A kto wygra cały tegoroczny wyścig? Zwycięzcę 73. Tour de Pologne UCI World Tour poznamy 18 lipca właśnie na Rynku Głównym w Krakowie.
Tour de Pologne to nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie, to także imprezy towarzyszące przeznaczone dla wszystkich miłośników kolarstwa i jazdy na rowerze. Już po raz siódmy zostanie zorganizowany Tour de Pologne Amatorów – jeden z największych wyścigów szosowych w Polsce. W ubiegłym roku na starcie pojawiło się ponad 1700 uczestników. Tegoroczna edycja odbędzie się 17 lipca, a kolarze wystartują spod kompleksu BUKOVINA Resort i przejadą 38-kilometrową rundę królewskiego etapu Tour de Pologne. Możliwość zmierzenia się z kultowymi podjazdami (Ząb i Ściana BUKOVINA), fantastyczna atmosfera kolarskiego święta, spotkania z kolarskimi gwiazdami, a także atrakcyjne nagrody – to wszystko stanowi o wyjątkowości Tour de Pologne Amatorów. Sponsorem Głównym wyścigu jest TAURON Polska Energia.
Niezwykłym wydarzeniem towarzyszącym Tour de Pologne jest Nutella Mini Tour de Pologne. To cykl wyścigów dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 14 lat, który odbywa się już po raz 9-ty. To największe tego typu wydarzenie w całej Europie, które wspaniale popularyzuje aktywny tryb życia i zachęca do regularnego uprawnia sportu. Do tej pory we wszystkich wyścigach startowało już ponad 10 tysięcy dzieci. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do przeżycia rowerowej przygody, a dla niejednego stała się ona szansą do rozpoczęcia wielkiej kariery. W wyścigu pierwsze kroki stawiał mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski. W tym roku dzieci w wieku 8-12 lat będą mogły rywalizować w sześciu miastach – w Warszawie (12.07), Katowicach (13.07), Nowym Sączu (14.07), Rzeszowie (15.07), Zakopanem (16.07) i Krakowie (18.07). Wzorem lat ubiegłych dla młodzieży w wieku 13-14 lat posiadającej licencję kolarską zostanie rozegrany Puchar Młodzików. Wyścigi odbędą się w tych samych miastach bezpośrednio po rywalizacji najmłodszych grup wiekowych. Udział w wyścigu jest bezpłatny, a na uczestników czekają atrakcyjne pakiety startowe.
Starosądeckie.info patronem regionalnym 73. Tour de Pologne
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Łącko. Nowo wybrani sołtysi rozpoczynają pięcioletnią kadencję
Zmarła Maria Czech, wieloletnia nauczycielka kilku pokoleń młodzieży
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm