Ludzie z pasją, Sport
Wspomnień czas. Historia starosądeckiego sportu robi wrażenie

27 lutego 2025 roku, w gościnnych progach Zespołu Szkół w Starym Sączu odbyło się wyjątkowe spotkanie sympatyków i miłośników starosądeckiego sportu. Była to doskonała okazja do wspomnień i refleksji nad historią sportu w tym urokliwym mieście.

Zgromadzonych uczestników serdecznie powitał dyrektor Zespołu Szkół, Grzegorz Skalski, a także nestor starosądeckiej siatkówki, Lechosław Ziebowicz. Ich słowa wprowadziły wszystkich w atmosferę pełną emocji i wspomnień.

Podczas spotkania zaprezentowano specjalnie przygotowaną prezentację, dzięki której uczestnicy mogli poznać zarys i początki sportu w Starym Sączu po II wojnie światowej. Była to niezwykle cenna lekcja historii, która ukazała trud i zaangażowanie pierwszych sportowców, a także rozwój różnych dyscyplin na przestrzeni lat.

Dyskusje i wspomnienia wypełniły całe spotkanie. Starsi zawodnicy oraz trenerzy dzielili się swoimi przeżyciami i anegdotami z dawnych lat, przywołując niezapomniane mecze, sukcesy oraz wyzwania, z jakimi przyszło im się mierzyć. Nie zabrakło również rozmów o roli sportu w kształtowaniu charakteru młodzieży oraz o jego wpływie na społeczność lokalną.
Posłuchaj Grzegorza Skalskiego:

Spotkanie pokazało, że sport w Starym Sączu ma bogatą i piękną historię, którą warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Było co wspominać, a atmosfera wydarzenia z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.
HISTORIA STAROSĄDECKIEGO SPORTU.

Wiadomości o początkach sportu w Starym Sączu opracowano na podstawie wspomnień Bronisława Pasznickiego – ucznia Liceum Pedagogicznego, poźniejszego kuratora oświaty w Nowym Sączu.
Byli to między innymi:
• Franciszek Malik
• Stefan Sukiennik
• Franciszek Rams
• Kazimierz Urlik
• Józef Czerpak
• Ryszard Buchlik
◦ Władysław Śmiałek
• Jan Szewczyk
• Danek Uczkiewicz
• Michał Bazielich
W marcu 1945 roku powstało koło sportowe „Biały Jeleń”, wśród założycieli znaleźli: Janusz Gancarczyk; Franciszek Zwoliński; Marian Guster.

Władysław Śmiałek powołał do życia Harcerski Klub Sportowy, który po krótkim czasie przestał działać.
W 1950 roku z inicjatywy Stefana Sukiennika powołano Kółko Sportowe „Kolejarz”.
W 1953 roku powstaje Koło Sportowe „Spójna” z sekcją piłki nożnej. Po roku Koło „Spójna” przestało istnieć.

24 marca 1957 roku Koło Sportowe „Kolejarz” przemianowano na Kolejowy Klub Sportowy „Sokół”.
W latach późniejszych zaczynają działalność LZS-y Mostki i Cyganowice.
Na terenie miasta i województwa prężnie działa Ognisko TKKF – słynne zloty wojewódzkie.
TKKF miał siedzibę w słynnym domu kolejarz przy ulicy Staszica. Tam można było zagrać w tenisa stołowego, bilarda, szachy i karty.
Baza sportu w mieście była bardzo skromna. Boisko do piłki nożnej to Podmajerz Bronisław Pasznicki z kolegami zbudował przy Liceum Pedagogicznym skromne boisko do siatkówki, w 1947 roku prowizoryczną bieżnię na 60 m, skocznię do skoku w dal i rzutni do pchnięcia kulą.
Ciekawostka w latach czterdziestych była próba treningów bokserskich w świetlicy Kolejarza, którą prowadził pan Urlik – zawodnik „Sandecji” wagi ciężkiej.
W klubie w Sokół, w różnym okresie działały sekcje sportowe: piłka nożna, lekkoatletyka, siatkówka mężczyzn, siatkówka kobiet, kolarstwo, szachy, tenis stołowy, skoki narciarskie, narciarstwo zjazdowe.

Najlepszymi piłkarzami lat 40 i 50 byli: Tadeusz Legutko, Jan Szewczyk, Damian Uczkiewicz, Kazimierz Uczkiewicz, Zbigniew Nowak, Marian Jankowski, Józef Jankowski, Stanisław Zagórowski. Józef Kostrzewa, Ryszard Hanke, Adam Kołaczkowski, Karol Sukiennik. Bronisław Paciorek, Jan Majewski, Władysław Lis, Józef Czerpak, Edward Sznajder, Ryszard Jawor, Michał Bazielich.
Zawodnicy wyróżniający się z lat 50: Zygmunt Żabecki, Stanisław Mirek, Józef Mirek, Władysław Wójs, Józef Wójs, Władysław Skoczeń, Mieczysław Bryniarz, Jerzy Skrzywanek.
Popularnością cieszyła się również siatkówka. Opiekunem drużyny męskiej był magister Włodzimierz Janusz. Aptekarz, który własnymi pieniędzmi opłacał przejazdy, napoje i obiady.
Należy również wspomnieć o skoczni narciarskiej oraz torze saneczkowym. W latach 50 koło kina powstał kompleks małych boisk. Po reaktywowaniu siatkówki w Sokole pierwsze mecze w krakowskiej klasie „B” z „Kablem” i „Podgórzem” z Krakowa drużyna rozegrała na tym boisku. Było to święto sportowe w Starym Sączu sprzedano 1500 biletów.
W zimie na boiskach przy kinie tworzono lodowisko z bandami. W turnieju hokejowym o mistrzostwo miasta startowało 16 drużyn.
Prężnie działa Ognisko TKKF „Sokolica”. Zarząd wojewódzki za aktywną działalność przyznał Staremu Sączowi prawo organizowania zlotów wojewódzkich. W ten sposób nad Popradem powstał kompleks boisk. Gminna Spółdzielnia wybudowała szałas. Organizowane zloty cieszyły się ogromną popularnością.
W latach 70 powstał Międzyszkolny Klub Sportowy pierwsza nazwa MKSu to „Placowia” następnie zmienia nazwę na „Poprad”. Kolejni prezesi to Stanisław Gacek. Tadeusz Marszałek, Lechosław Ziębowicz, Janusz Pasiut.
W Mksie działały następujące sekcje: piłka siatkowa kobiet, piłka siatkowa mężczyzn, gimnastyka akrobatyczna, piłka nożna, szachy, tenis stołowy, modelarstwo, szybownicze.
W sekcjach pracowali instruktorzy: piłka siatkowa: Lechosław Ziębowicz, Marian Kuczaj, Adam Biel, Michał Jarzębiński, Zbigniew Jasiński, Janusz Pasiut, Piotr Wańczyk, Halina Ziębowicz Modelarstwo: Jan Sejud Gimnastyka: Halina Ziębowicz, Lechosław Ziębowicz Szachy: Mieczysław Guc












