Wydarzenia

76. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Opublikowano: 28 września, 2015 o 7:18 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wrzesień jest miesiącem szczególnym dla Polski, dla Polaków: rocznica wybuchu najtragiczniejszej, najkrwawszej wojny w dziejach ludzkości, której pierwszą ofiarą była Polska; rocznica zdradzieckiej napaści na nasz kraj Związku Sowieckiego, która dokonała czwartego rozbioru naszego odrodzonego ledwie dwie dekady wcześniej państwowego bytu – mówił prezydent Ryszard Nowak, podczas dzisiejszych uroczystości rocznicowych.

Prezydent przypomniał, że utworzony z oddziałów partyzanckich na Podhalu i Sądecczyźnie Pierwszy Pułk Strzelców Podhalańskich, działał na rozległym terenie, od Jasła po Jordanów. Jego dowódcy z majorem Adamem Stabrawą, ps. „Borowy”, wszyscy żołnierze, zasługują dziś na naszą serdeczną pamięć.
Niewielu z tych, którzy sprzeciwili się nowym porządkom wprowadzanym po 1945 roku doczekało wolnej, niepodległej i suwerennej Polski. Pół wieku trzeba było czekać na taką Ojczyznę. Sądecczyzna, Sądeczanie mają swój udział w niepodległościowym czynie. Z roku na rok ubywa świadków i uczestników tamtych wydarzeń. Winniśmy im pamięć i cześć. Winniśmy przywrócić im i tamtym wydarzeniom należne miejsce na kartach naszej historii. Trudna do przecenienia jest w tym dziele rola Instytutu Pamięci Narodowej i naszych sądeckich historyków. Niezwykle ważnym krokiem w tym znaczącym dla nas obowiązku jest wydana w ubiegłym roku publikacja krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Masz synów w lasach, Polsko”. Dzisiejsze spotkanie i rocznicowe obchody pozwalają przeszłość powiązać z dniem dzisiejszym. Niech pamięć o tamtych wojennych i powojennych dniach, pamięć o naszych bohaterach będzie przestrogą, a także gwarancją, że podobne wydarzenia już się nie powtórzą i będziemy żyć w pokoju, w bezpiecznym państwie z przyjaznymi sąsiadami, w stabilnej Europie. Dane jest nam żyć w wolnej, odrodzonej Rzeczpospolitej. Szanujmy ją, szanujmy naszą wolność i niezawisłość. Pomnażajmy jej dobro z myślą o nas i z myślą o tych, którzy przyjdą po nas – zakończył swoje wystąpienie prezydent Ryszard Nowak.

Stanisław Faliński, uczestnik walk pod Monte Cassino podkreślił, że państwo polskie podziemia, to niezwykłe zjawisko polityczne i społeczne w naszej historii, do którego warto się odwoływać.
Dzisiaj dołóżmy starań, aby ten fenomen, jeszcze mało znany w świecie i często niedoceniany zajął należne miejsce w naszej pamięci i historii narodowej. Niech pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność nigdy nie zaginie – apelował.

Podczas wczorajszych uroczystości specjalne odznaczenie Kombatancki Krzyż Zasługi otrzymał prezes Koła Miejsko-Powiatowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Leopold Cisowski, który podziękował prezydentowi Ryszardowi Nowakowi za obelisk, który przypomina społeczeństwu żyjącemu w wolnej Polsce, o tych co tej wolności bronili i o nią walczyli w latach 1939- 1945 i później, przy którym co roku obchodzone są uroczystości rocznicowe.

Spotkanie patriotyczne pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego poprzedzała msza św. odprawiona w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Eucharystii przewodniczył o. Stanisław Jopek. Uroczystości uświetnili przedstawiciele parlamentarzystów, władze miasta, powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, nowosądeckiego Strzelca, NSZZ Solidarność, uczniowie, kombatanci oraz poczty sztandarowe.

Pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożono wiązanki kwiatów i wieńce. Na zakończenie młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury, przedstawiła krótki program artystyczny.

 

 

UM Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"