Na sygnale, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Bezpieczny Stary Sącz. Mapa zagrożeń i dzielnicowy „pierwszego kontaktu”

Opublikowano: 18 maja, 2017 o 9:51 am   /   przez   /   komentarze (20)

Krajowa Mapa Zagrożeń i nowa rola dzielnicowego to główne tematy wczorajszej publicznej debaty w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu. Dopisali radni, przewodniczący osiedli, dyrektorzy szkół i kierownicy publicznych instytucji. W debacie wziął także udział radny sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń.

Wczorajsza debata poświęcona była zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz działaniami dzielnicowych podejmowanych w ramach reakcji na zgłaszane przez mieszkańców problemy. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie współpracy obywateli z Policją. Aby dało wymierną wartość informacyjną mieszkańcy muszą wiedzieć nie tylko o tym systemie, ale również umieć z niego korzystać.

W trakcie spotkania policjanci przedstawili szczegóły założeń wdrożenia krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Podczas debaty podkreślano m.in. współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Dzielono się dotychczasowymi doświadczeniami i stosowanymi rozwiązaniami. Funkcjonariusze zachęcali do aktywnego korzystania z narzędzia oraz podkreślali, jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa. Policjanci przypomnieli też zebranym, w jaki sposób mogą kontaktować się bezpośrednio ze swoim dzielnicowym.

Założenia nowej roli dzielnicowego, to uczynienie z niego policjanta pierwszego kontaktu, który jest blisko obywatela -mówił Komendant Komisariatu Policji w Starym Sączu, nadkom. Krzysztof Pawlak, który omówił priorytetowe działania dzielnicowych.

Dzięki sugestiom mieszkańców poszczególni dzielnicowi pełnią 6-miesięczne działania priorytetowe na terenie miasta i gminy; np. mł. asp. Jacek Wielocha interweniuje na Rynku Maślanym w Starym Sączu gdzie głównym problemem jest spożywanie alkoholu oraz zaśmiecanie miejsca publicznego przez grupujące się tam osoby. Z kolei sierż. sztab. Rafał Ruman reaguje na spożywanie alkoholu oraz wybryki chuligańskie w rejonie przystanku autobusowego na Osiedlu Slonecznym a mł. asp Marek Duda „działa” w Barcicach, gdzie także dochodzi do spożywania alkoholu i chuligańskich wybryków. Na takie same problemy reaguje mł. asp Łukasz Żabecki w Gołkowicach Dolnych.

Dyskutowano także o zagrożeniach zgłaszanych także przez mieszkańców miasta i gminy a następnie nanoszonych na interaktywną mapę policyjną.

Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w naszej okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, funkcjonariusze wprowadzą je wprost na mapy. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

W ubiegłym roku na „starosądeckiej mapie” odnotowano 193 zagrożeń, w Łącku-54 a w Podegrodziu -68. Zagrożenia zweryfikowane i potwierdzone to 11% ogólnej liczny zgłoszeń. 

-Ostatnio ktoś zaznaczył na mapie „kłusownictwo” na płycie starosądeckiego Rynku -dodaje komendant –dlatego przestrzegamy aby z mapy korzystać rozsądnie. W każdą akcję zaangażowani są policjanci. Muszą przez 5 dni weryfikować takie zgłoszenie a w przypadku potwierdzenia podjąć odpowiednie działania priorytetowe. W tym samym czasie mogą być potrzebni w zupełnie innym miejscu. „Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. 

Od początku 2017 roku w Starym Sączu za pomocą mapy  zgłoszono już 78 zagrożeń. Dla porównania w Podegrodziu -36 a Łącku -25. Zgłaszane zagrożenia to głównie: spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym i przekraczanie dozwolonej prędkości.

Po pierwsze, to przestępcy powinni bać się Policji. Po drugie, dzielnicowy musi mieć bardzo dobry kontakt z mieszkańcem –mówił radny Sejmiku WM Stanisław Pasońz całym szacunkiem do tych aplikacji i map zagrożeń, ale jeżeli policjanta nie będzie w terenie to nic z tego nie będzie. Ja to wiem i Panowie to wiedzą. Chociażby wyścigi samochodowe na Osiedlu Lipie czy na ulicy Piłsudskiego, o których wspomniała pani radna Ewa Zięba. Jeżeli taki delikwent jedzie ponad 100 km w terenie zabudowanym i wyskoczy dziecko to dojdzie do tragedii. I żadna mapa nie pomoże. Czym są zatem Ci delikwenci, którzy siedzą na Rynku i spożywają alkohol? 

My nie jesteśmy od oceny zagrożeń. My je weryfikujemy –podsumował komendant  –Chcemy zaktywizować mieszkańców, aby przekazywali nam te informacje i czuli się bezpiecznie. Doskonale Państwo wiecie, że żadna Policja na świecie nie może się obejść bez informacji od społeczności lokalnej. Ja chciałbym aby jedynym naszym zagrożeniem byli Ci delikwenci na Rynku, którzy od czasu do czasu spożywają alkohol. Naprawdę chciałbym aby to był jedyny problem który nam doskwiera. Niestety, mamy inne zagrożenia i musimy się z nimi zmierzyć. 

Warto podkreślić, że każdy, może mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie a tym samym wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu.

ZOBACZ –Mapa zagrożeń interaktywna

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (20)

  • 18 maja, 2017 o 10:32 am anom

    fajna debata – trafione tematy

  • 18 maja, 2017 o 11:28 am Ss

    I tak starosądecka policja z tym nie zrobi, co roku strach jest iść wieczorami po ulicy bo szaleńcy jeżdżą,a jak się zadzwoniło do nich to powiedzieli, że jak coś się wydarzy to wtedy mogą przyjechać, żal i hańba ??

  • 18 maja, 2017 o 1:24 pm Starosadeczanka

    Może by tak te stare wraki z maslanego wyrzucić bo to wstyd i hańba jak szpecą no i oddawają mocz pijacy bo mają się gdzie schować.Panowie burmistrzowie i radni zróbcie coś z tym ,bo to nie tylko moja opinia ale śmiem twierdzić że wszystkich ,no chyba wszystkich.

  • 18 maja, 2017 o 1:33 pm Anonim

    28 lat po transformacji, a „tw” nadal zatroskani naszym bezpieczeństwem.

  • 18 maja, 2017 o 3:12 pm Emigrant z wyboru

    Zule sa wpisane w zycie BRYJOWA i nie wydaje mie sie zeby dali im rady Lata 80 .90.2000 zawsze tam byli Bedziecie ich musieli wylapac i wysiedlic ale to tak nic nieda sklonuja sie w kilka miesiecy hahahahah GOOD LUCK dla pieknego BRYJOWA

  • 18 maja, 2017 o 4:25 pm ,,,

    Z dzielnicowym to jest tak jak z yeti, wszyscy o nim mówią ale nikt go nie widział !!!! Ostatnio znałem dzielnicowego 20 lat temu ,a pieszy patrol to ostatnio widziałem za komuny.Teraz widuję policjantów jak przejeżdżają lub wlepiają mandaty na rynku lub pod targowicą.!!! Na tej debacie to tłumów nie było..i słusznie…bo to stracony czas……od lat to samo i nic się nie zmienia .W Nowym Sączu są piesze patrole i na rowerach !!!

  • 18 maja, 2017 o 5:29 pm %%

    Na slonecznym Baraniny nie trzeba scigac, wiec dla czego policja z nim nic nie robi? Za to on codziennie robi syf. Gdybym to ja piwo pił „na murku” to 100 od razu

  • 18 maja, 2017 o 7:23 pm Paweł

    Panie komendancie kończ Pań wstydu sobie oszczędź, słowa które pokazują ,że Pan nie wie co się w mieście dzieje!

  • 18 maja, 2017 o 9:28 pm Mieszkaniec

    A to popowice dzielnicowego nie mają tak? Oj nie pewnie i mają ale pewno problemów tam nie ma żadnych. Zapraszamy na popowice kolejny raz bo dalej Was za mostem nie widać a wyniki i premie byłyby.

  • 18 maja, 2017 o 9:52 pm Anonim

    na maślanym imprezy nocne delikwenci siedzą bo są świetnie zasłonięci przez zostawione wraki samochodów dostawczych, i wszelakiego rodzaju folie i pseudo daszki prawie jak w Bangladeszu kto na to zezwolił? ludzie kupują warzywa i owoce a w około fetor jszczyn! smacznego

  • 18 maja, 2017 o 9:57 pm Anonim

    gdzie jest policja w niedziele na Mickiewicza jak na mszy cała ścieżka rowerowa zastawiona?

  • 19 maja, 2017 o 6:58 am Matka

    Na ul Sobieskiego tyle czasu stoi parkowany samochód nie ma jak przejść jak długo tak bedzie

  • 19 maja, 2017 o 7:49 am Darek

    Właśnie od tego jest Krajowa Mapa Zagrożeń. Trzeba wejść i zaznaczyć problem. Policja na pewno podejmie interwencje

  • 19 maja, 2017 o 9:14 am PiS

    Batorego samochody na chodniku.

  • 19 maja, 2017 o 9:29 am Darek

    Właśnie od tego jest Krajowa Mapa Zagrożeń. Trzeba wejść i zaznaczyć problem. Policja na pewno podejmie interwencje

  • 19 maja, 2017 o 9:49 am Zimny Lech

    Byłem na rynku maślanym faktycznie smród okropny chodnik zastawiony skrzynkami i kwiatami niema jak przejść kto za to odpowiada?

  • 19 maja, 2017 o 9:56 am Mieszkańcy

    Wstyd mi za władzę że nie reagują na handlujacych na chodnikach ,trudno przejść ,nikt nie chce iść pod daszek ,no i nawet samochód stoi pod daszkiem ,rozciągnięte folie parasole,jak u cyganów zrobiło się w St.Sączu ,na maslanym ,ale władza nie chce narazić się przed wyborami.Mimo wszystko prosimy osoby odpowiedzialne za ten paskudny wizerunek aby zrobiły z tym porządek.

  • 19 maja, 2017 o 10:07 am Zz

    Na zdjęciach widać tylko władze, radnych,dyr.szkół ,sołtysów,osiedlowych .Czyżby tak już wszystko posiadało?

  • 19 maja, 2017 o 4:32 pm Seba

    Na osiedlu słonecznym przydałyby się patrole bo tam jest patologia

  • 22 maja, 2017 o 12:24 pm v

    Jak Stary Sącz stanie się na jeden stolicą małopolski samorządowców to może coś zrobią na jeden dzień ,ale głowy bym nie dał !.Dla nich kampania wyborcza ważniejsza , smrodek jszczyn im nie przeszkadza …..pachnie tylko władza !!!!!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"