Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Bobrowisko i Biblioteka w Starym Sączu z nagrodą Witkiewicza!
Zaskakująca bryła, ciekawe rozwiązania architektoniczne, praktyczne zastosowanie i… szacunek do otaczającej przyrody – to cechy, których szukało jury tegorocznej, dziewiątej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Znalazło je w trzech nieszablonowych obiektach, które zwyciężyły w tym roku – Hali KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, Bobrowisku w Starym Sączu i domu w Kościelisku. Jurorzy docenili też staranie Starego Sącza o zachowanie unikalnego dziedzictwa na swoim terenie – trzecie miejsce w kategorii architektury użyteczności publicznej zdobył odnowiony budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, które zrealizowano na obszarze województwa małopolskiego i oddano do użytkowania w okresie dwóch lat. Prestiżową statuetkę można zdobyć w ramach trzech kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.
Warto przypomnieć, że do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono w sumie 30 realizacji architektonicznych: 15 w kategorii architektury użyteczności publicznej, 13 w kategorii architektury mieszkaniowej oraz 2 w kategorii przestrzeni publicznej. To z nich ostatecznych zwycięzców wybrał sąd konkursowy pod przewodnictwem Janusza Sepioła, generalnego projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego i w składzie: Stanisław Deńko – Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Kraków; Oskar Grąbczewski – OVO Grąbczewscy Architekci; Krzysztof Ingarden – Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Kraków; Konrad Myślik – publicysta, krytyk architektury; Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”; Zenon Remi – Przewodniczący Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Sądecko-Podhalański ; Małgorzata Tomczak – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura & Biznes”, Paweł Zieliński – Prezes Zarządu Mofo Architekci Ma sp. z o.o. sp.k. oraz Katarzyna Głuch – Sekretarz Sądu konkursowego.
Dobra architektura ma szansą nawet na…. bagnach
Enklawa przyrodnicza Bobrowisko, która powstała w tym roku w widłach rzek Dunajca i Popradu, już stała się turystycznym hitem. Niezwykły design tego miejsca docenił też sąd Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, przyznając jej pierwsze miejsce w kategorii przestrzeń publiczna. Jurorzy zgodnie stwierdzili, że Bobrowisko to wzór nieinwazyjnego działania w środowisku przyrodniczym. „Kameralna skala, wyszukana lokalizacja, pięknie dobrany materiał i oryginalna forma doskonale wpisana w krajobraz budują przekonanie, że nasze budowanie może też być częścią natury” – czytamy w uzasadnieniu. Autorem projektu są: Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek z 55Architekci s.c., inwestorem: gmina Stary Sącz.
Jurorzy docenili też staranie Starego Sącza o zachowanie unikalnego dziedzictwa na swoim terenie – trzecie miejsce w kategorii architektury użyteczności publicznej zdobył odnowiony budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Ekspertów zachwyciła „wrażliwość w podejściu do zabytkowego publicznego budynku oraz rozwinięcie nowoczesnej formy w kształcie, który tworzy nową jakość”. Autorem projektu jest: Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek 55Architekci s.c.; inwestorem: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu).
Komentarze
Komentarze (13)
Możliwość komentowania wyłączona.
Żeby zobaczyć tam bobra to trzeba by go tam za nogę uwiązać. Proszę o to całą Radę miasta razem z burmistrzami. Moje dziecko chce widzieć bobra! ?
Powinni podłożyć atrapy bobrów a z głośników puszczać odgłosy zwierząt wtedy byłoby ciekawiej.
Bobry już dawno temu wyszły z mody. Koneserzy wiedzą o co chodzi.
Ludzie tu nie o bobry a o utopione w błocie pieniądze chodzi. Bobry zobaczycie w Mostkach,chyba że tam też bobrowisko zrobią.
Jeśli dzieci chcą zobaczyć bobra to najpierw trzeba uszuć kostium bobra, dla pomysłodawcy tego miejsca, czyli przemądrego zastępcy Pana burmistrza, a następnie posadzić go tam, aby dzieci nie były zawiedzione.
Proponuję też, aby w przyszłym roku zatrudnić go tam na umowę śmieci ową, bo co on będzie robił jak zaś przerżnie w wyborach a Jacusia nie wybiorą…..
Idź o 5 rano to zobaczysz.
Poziom komentarzy jak w podstawówce. Zazdrość to brzydka, ale jak widać pospolita cecha, a idiotyzm to jednostka chorobowa.
Gratulacje dla burmistrza i architektów.
To mu pokaż.
Zabba znalazł się ekspert od przyrody. W ogródku ma plastikowe żabki i gipsowego bociana i tam sobie podgląda przyrodę. No ale to jego ogródek i jego gust.
MANE bardzo prosze o kulturę wypowiedzi. Zazdrościć nie ma czego, roztropność to cecha której życzę wszystkim.
Bobry uciekły do Mostek ? bo tam też chcą Bobrowisko !!
Pięknie, gratulacje!
Koniec dla nich dobrych czasów to się odznaczają …sami swoi !!!