Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Dwumetrowe krople rosy na Miejskiej Górze i ścieżka w koronach…
Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie budowy „ścieżki w koronach drzew” na Górze Miejskiej w Starym Sączu udało się uzupełnić go o nowe ciekawe rozwiązanie.
Niespotykana ścieżka przyrodnicza opowiadająca o życiu płazów może powstać na Miejskiej Górze i uzupełnić „ścieżkę w koronach drzew” .
Przebieg trasy dedykowanej bliższemu poznaniu specyfiki życia i rozwoju płazów, planowany jest pomiędzy istniejącą platformą widokową, a projektowaną – wielofunkcyjną strukturą widokowo-poznawczą, znaną pod roboczą nazwą „ścieżki w koronach drzew”. Zasadniczym punktem wyjścia dla koncepcji trasy jest przedstawienie w sposób innowacyjny i atrakcyjny przestrzennie, cyklu życia – rozwoju płaza, wraz z dodatkowymi informacjami oscylującymi wokół głównego tematu, będących zbiorem faktów legend i historii z kategorii ciekawostek i niesamowitości. Obie narracje będą reprezentowane przez odmienne elementy obiektów, pozwalające na jednoznaczne oddzielenie faktów od wątków częściowo prawdziwych lub po prostu fikcyjnych. Obiekty zlokalizowane będą w bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki leśnej.
Planuje się wykonać 7 obiektów pomiędzy platformą widokową i strukturą widokowo-poznawczą, ilość obiektów związana jest z motywem głównym. Zamierza się przedstawić najważniejsze etapy rozwoju, przeobrażania się organizmu płaza. Mając na względzie szczególny kontekst ścieżki (naturalny las) zaprojektowane struktury są jednakowe – upodobnione do siebie, co ma znaczenie nie tylko dla porządku i logiki budowania szlaku tematycznego.
Bardzo istotną kwestią jest kształtowanie formy architektonicznej, aby osiągnąć podstawowe zamierzone cele, tzn. nieinwazyjność (organiczność) obiektu i jednocześnie jego atrakcyjność. Projektowane struktury posiadać będą formę kul o średnicy od 250cm do 300cm o przeźroczystej (lub częściowo przeźroczystej / litej ale perforowanej) powłoce z tworzywa sztucznego. Jest to niedaleką interpretacją wszechobecnej w przyrodzie wody w postaci rosy, kropel – jej fundamentalnego znaczenia dla procesu rozwoju płazów, dla życia w ogóle, jak również odzwierciedleniem formy (idealnej) jaja / embrionu będącego początkiem życia – płaza i życia w ogóle. Kula jest formą idealną, maksymalnie organiczną, pełną, kompletną i skończoną – reprezentowana w świecie natury w każdej skali, dzięki częściowo (lub w całości) transparentnym powłokom obiekty stają się efemeryczne w środowisku naturalnym, co dodatkowo przyczynia niezwykłości przebywania w jej wnętrzu. Będąc częściowo odizolowanym od dźwięków lasu, miejsce zyskuje pełen skupienia, medytacyjny charakter.
Wymiary wnętrza pozwalają na użytkowanie 4 osobom dorosłym (płaszczyzna o średnicy od 150cm do 200cm). W środku obiektu zlokalizowany będzie postument (średnica ok.15-20cm, wysokość ok.80cm) na którego wierzchu wykonana zostanie (i odpowiednio zabezpieczona) inscenizacja – model, pokazujący w sposób przypominający podglądanie świata przez mikroskop dany etap rozwojowy płaza. W tym niewielkim „pudełku” zachodzi kolejna gra z przestrzenią – z człowiekiem jako interaktywnym uczestnikiem podróży pomiędzy światem rzeczywistym, a skalą mikro-kosmosu w którym nieustannie toczą się procesy stwarzania życia, jego rozwoju i przemijania. Sam postument jest elementem stałym dodatkowo wyposażonym w niezbędne cechy i kody umożliwiające pogłębienie wiedzy z określonego tematu dzięki aplikacjom internetowym, czy też pozwalające na uczestniczenie w specjalnie stworzonych grach, zabawach mogących zaistnieć w czasie rzeczywistym – w przestrzeni lasu.
Przypomnijmy tylko, że Stary Sącz stara się pozyskać pieniądze na ten cel z Programu Współpracy Transgranicznej V-A Polska – Słowacja 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem w projekcie jest słowacka Lewocza. Samorząd Lewoczy planuje rekreacyjne zagospodarowanie Lewoczańskiego Stawu.
Komentarze
Komentarze (5)
Możliwość komentowania wyłączona.
Fantastyczny pomysł !!!
Mam nadzieję że budżet obejmuje również monitoring postawionych obiektów, ponieważ kilka lat temu już była wspaniała ścieżka przyrodnicza w miejskim lesie lecz w ciągu miesiąca została zniszczona przez wandali.
Całkowicie was porypało z tymi idiotycznymi pomysłami!!! — to na chodniki na Łazach nie ma pieniędzy chociaż chodzi o ludzkie życie a na takie pierdoły to szukacie pieniędzy ?? …. ktoś tu ma nierówno pod sufitem !!! A ktoś wykorzystuje waszą naiwność i to kolejny raz wciskając idiotyczne pomysły !!!!! Opamiętajcie się i przestańcie wyrzucać pieniądze w błoto !!!!
Przecież to kasa unijna. Tam nie ma dowolności wydatkowania. NIe wybierasz czy na chodnik czy na scieżke przyrodniczą tylko musisz wstrzelić się w priorytety. Albo będzie scieżka albo nic. Nie potrafisz tego pojąć? Typowy wyborca dobrej zmiany.
Chodnik na Łazach to priorytet, tylko to zadanie powiatu, bo droga powiatowa. Pytam po co nam te powiaty skoro nie wykonują swoich zadań. Popatrzmy na naszych przedstawicieli w powiecie, czy ktoś o nich słyszał przez cztery lata, bo ja nie. A jakie powiat realizuje inwestycje ze środków UNI, ktoś wie ? . Mówią, ze są zadłużeni, jeżeli nie mieli pomysłu to po co sie ubiegali o rządzenie.