Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Gorąca debata o służbie zdrowia. Prezes NFZ wysłuchał uwag lekarzy

Opublikowano: 15 lipca, 2016 o 4:48 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna spotkał się dziś w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu z dyrektorami szpitali i przychodni oraz lekarzami. W spotkaniu, podczas którego dyskutowano o problemach służby zdrowia, wzięli udział m.in. poseł Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Pławiak i członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba. Obecna też była dyrektor oddziału NFZ w Krakowie Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

Prezes NFZ przyjechał na Sądecczyznę na zaproszenie senatora Stanisława Koguta. Usłyszał m.in. o problemie „turystyki okulistycznej”, uprawianej przez mieszkańców Małopolski. Słowaccy i czescy lekarze wykorzystują fakt, że w Polsce na operację zaćmy czeka się od trzech do siedmiu lat i oferują pacjentom tanie zabiegi, za które płaci polski NFZ.

Usługa medyczna jest tania, tak jak tanie są materiały wykorzystane podczas operacji – stwierdził Andrzej Jacyna. – W efekcie polscy okuliści muszą poprawiać błędy swoich słowackich czy czeskich kolegów, na czym cierpią pacjenci.

Prezes NFZ zapewnił, że fundusz wyda więcej pieniędzy na tego typu świadczenia, więc kolejki będą krótsze i skala wyjazdów do naszych południowych sąsiadów się zmniejszy.

Senator Stanisław Kogut apelował o przywrócenie w gorlickim szpitalu całodobowej opieki okulistycznej.

Obecnie pacjenci z Nowego Sącza czy Gorlic są zmuszeni w nagłych przypadkach szukać pomocy aż w Krośnie – podkreślił Stanisław Kogut. – To chora sytuacja.

Starosta Marek Pławiak zauważył, że Sądecczyzna jest „uboga w okulistykę”, więc trzeba tę sytuację pilnie zmienić.

W mieście i powiecie mieszka łącznie blisko 300 tysięcy ludzi – dodał Marek Pławiak. – W sezonie na tym terenie przebywa drugie tyle turystów. Nie mogą być pozbawieni opieki specjalistów.

Prezes Andrzej Jacyna zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia nakładów na kształcenie kadr medycznych oraz zapewnienie im lepszych płac. Dziś 10 procent lekarzy i prawie tyle samo pielęgniarek wyjeżdża z Polski, by praktykować za lepsze stawki. Dodał, że jeszcze w tym roku do każdego oddziału NFZ wpłyną pieniądze z rezerw finansowych, by można było kupić od szpitali i placówek medycznych więcej świadczeń.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"