Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Ikony w bibliotece
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/9-1.jpg)
W Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu 6 lutego 2025 roku odbył się wernisaż IKON Barbary Ruchały oraz uczestników warsztatów ikonopisania. Na wystawie zaprezentowano wyjątkowe prace prowadzącej warsztaty, jak i uczestników.
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/2-1024x241.jpg)
Goście mogli podziwiać ikony przedstawiające motywy sakralne, wykonane zgodnie z tradycyjnymi technikami. Spotkanie było nie tylko okazją do podziwiania pięknych dzieł, ale także pogłębiania wiedzy na temat ikonopisania.
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/3-1024x768.jpg)
Wernisaż wystawy ikon zaszczycili swoją obecnością liczni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz, artyści, uczestnicy warsztatów ikonopisania oraz czytelnicy i sympatycy Biblioteki. Szczególnym wyróżnieniem była obecność wiceburmistrza Starego Sącza Kazimierza Gizickiego, radnego Gminy Korzenna Janusza Szambelana, byłych radnych Starego Sącza Julii Dziedzic i Zofii Golonka a także Agnieszki Wyrazik-Tyrpak, występującej w dwóch rolach jako uczestniczka warsztatów ikonopisania jak również dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/4-1024x787.jpg)
Warsztaty odbywające się w Bibliotece stworzyły możliwość nauki praktycznych umiejętności, ale również refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Od uczestników warsztatów nie było wymagane doświadczenie plastyczne ani specjalne uzdolnienia. Wiek, płeć, adres zamieszkania uczestników nie miały znaczenia, ważne natomiast było odpowiednie nastawienie. Efektem pracy uczestników były własnoręcznie wykonane ikony, które stały się nie tylko dziełami artystycznymi, ale także wyjątkowymi pamiątkami.
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/5-1024x748.jpg)
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/6-1024x752.jpg)
Barbara Ruchała urodzona w Nowym Sączu, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Nauczycielka w Szkole Podstawowej w Świniarsku. Prowadzi Pracownię Plastyczną. Uprawia malarstwo olejne i akwarele o różnorodnej tematyce: pejzaż, portret, martwa natura. Projektuje i wykonuje artystyczną biżuterię z materiałów nieszlachetnych, wykorzystując drewno, szkło i materiały naturalne. Obecnie zajmuje się głównie ikonopisaniem – maluje ikony i prowadzi warsztaty. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych, przeglądach i prezentacjach twórczości. Członkini: Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, Szlaku Rzemiosła Województwa Małopolskiego, Sądeckiego Stowarzyszenia Regionalnego. Współpracuje z: Bractwem Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta”, Krynicką Galerią Ikon Współczesnych. Sympatyzuje z: Krynickim Stowarzyszeniem Twórców – Galerią „Pod Kasztanem” – uczestniczka licznych plenerów malarsko – fotograficznych i wystaw organizowanych przez KST. W 2024 r. za osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/7-1024x748.jpg)
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/8-1024x800.jpg)
Ikony są wykonywane na deskach drewnianych jak również na deskach ze szpongami wewnętrznymi. Podczas powstawania ikony każda czynność jest poprzedzona modlitwą. Również każdy etap ikony ma swój symbol. Deska przypomina nam o drzewie z rajskiego ogrodu, przy którym został popełniony grzech, oraz o drzewie krzyża, na którym został on pokonany. Płótno, które przykleja się na deskę -12 warstwami kleju króliczego z kredą bolońską, symbolizuje pieluszki Pana Jezusa w żłobie, chustę, którą był owinięty w grobie, oraz obrus, który znajduje się na ołtarzu. Natomiast pigmenty, którym maluje się ikonę, daje kolory, które dał nam Bóg, jest to proch ziemi stworzony przez Niego. Złoto jest symbolem blasku Bożego. Każda ikona jest również podpisana i nazwana, tak samo jak Adam w raju dał nazwy wszelkiemu stworzeniu. Przypomina to nam dzieło stworzenia. Praca nad ikoną jest długa, czasochłonna, wymaga staranności, spokoju, wsparcia w modlitwie oraz cierpliwości. Powinniśmy je odczytywać, a nie jedynie oglądać. Mówi się „pisanie ikon”, bo trzeba coś napisać, żeby potem czytać. Ikony, jak Biblia, opisują historię Zbawienia. Ikona to list Boga pisany ręką artysty. Nawiązują one najczęściej do fragmentów Ewangelii, a każdy z symboli znajdujących się na ikonie – ułożenie rąk, gesty, spojrzenia, figury – ma swoją symbolikę, którą trzeba poznać, aby zrozumieć prawdziwe przesłanie ikony.
Prezentowane Ikony oglądać można w siedzibie biblioteki przy ul. Mickiewicza 33 do 28 lutego 2025 roku w godzinach otwarcia biblioteki.
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/10-1024x678.jpg)
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2025/02/11-1024x737.jpg)
Jest dofinansowanie na remont ulicy Powstańców Chochołowskich
ZUS: płatnicy składek mogą już składać wnioski w konkursie na poprawę BHP
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym dla rozwoju transportu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm