Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Jubileusz Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu. 15 lat pasji, pracy i sukcesów
Szkoła Muzyczna I stopnia w Starym Sączu obchodzi 15-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się 5 listopada 2022 roku od Mszy św. w kościele św. Elżbiety, gdzie zaprezentowały się chóry: Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu, Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku, parafialny z Gołkowic „Cantabo Deo”, parafialny z Marcinkowic im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, „Zew Gór” z Łącka i kwartet dęty blaszany pod dyrekcją Leszka Moryto. To było prawdziwe muzyczne święto w Starym Sączu.
Finalny koncert odbył się w kinie Sokół. Publiczność zebrana w sali została zauroczona wirtuozerią uczniów, nauczycieli i absolwentów. Przygotowany przez nich koncert uświetnił jubileusz 15-lecia działalności szkoły.
Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie na koncert jubileuszowy byli Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, Zastępca Kazimierz Gizicki, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarski, Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Wiesław Dziedziński, Dyrektor Departamentu Kultury Gubała Monika, Prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Tadeusz Zaremba, Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Monika Jackowicz-Nowak, Radni Rady Miejskiej w Starym Sączu, Dyrektor ZOFAS Barbara Porębska, Prezes Stowarzyszenia Gniazdo Zofia Wcisło a także Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz a także zaprzyjaźnionych szkół muzycznych.
Kino Sokół pękało w szwach. Koncert poprowadziła Olga Bolanowska.
Przed publicznością wystąpiło osiem podmiotów artystycznych a płynące ze sceny utwory w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły pokazały jak profesjonalnie przebiega proces kształcenia w placówce.
Koncert rozpoczął się występami solistów pod kierunkiem Georga Weissa. Publiczność wysłuchała także hymnu szkoły w wykonaniu uczniów pod kierunkiem Leszka Moryto. Na scenie zaprezentowały się także Julia Wójs w utworze „Pieśń Królowej Bony” z opery „Zygmunt August” oraz Kinga Iwan w utworze „Vo cercando”. Następnie sceną zawładnął duet akordeonowy: Wojciech Lis i Marek Tumidajewicz. Nie zabrakło też zespołu smyczkowego pod batutą Stanisława Dudki a na finał Orkiestra Szkoły Muzycznej I stopnia z Nowego Sącza oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu pod batutą Marii Biel, fenomenalnie wykonała utwór Ennio Morricone. W koncercie jubileuszowym gościnnie wystąpili także jej absolwenci. Zaprezentowali się w urozmaiconej gatunkowo muzyce sięgając zarówno po utwory polskich i zagranicznych kompozytorów.
Szkoła może poszczycić się wybitnymi sukcesami uczniów w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jej wychowankowie osiągnęli setki najwyższych miejsc i wyróżnień.
Szkoła Muzyczna I stopnia powstała we wrześniu 2007 roku za zgodą i pod nadzorem Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. W pierwszym roku naukę rozpoczęło 14 uczniów, którzy kształcili się w nauce gry na fortepianie, skrzypcach, klarnecie i saksofonie. Na przestrzeni 15 lat szkolne mury opuściło 155 absolwentów. Wielu z nich zdecydowało się na kontynuację nauki w szkołach muzycznych II stopnia oraz muzycznych akademiach. Absolwenci aktywnie udzielają się artystycznie, będąc częścią orkiestr i różnych zespołów.
Od 5 lat placówka ma swoją siedzibę w centrum miasta przy ul. Kazimierza Wielkiego 14. Między czasie utworzono klasy nauki gry na gitarze i akordeonie. Obecnie w szkole uczy się 86 uczniów.
–Dzisiaj świętujemy 15 lat wspaniałej muzycznej przygody pod przewodnictwem pani Joanny Ustarbowskiej-Dudki –mówił burmistrz Jacek Lelek –ta szkoła ma swój charakter dzięki Pani zaangażowaniu a także osobistemu i jakże matczynemu podejściu. Uczniowie, którzy chętnie się tutaj garną zawsze mogą liczyć na pomoc, wsparcie i profesjonalizm. (…) Szkoła Muzyczna w Starym Sączu jest kontynuatorem spuścizny muzycznej naszego miasta. Piszecie nowe karty muzycznego Starego Sącza. Jesteśmy z Was niezwykle dumni.
-Jubileusz to moment na retrospekcje. Ta szkoła zajmuje w moim sercu wiele miejsca – mówiła Dyrektor Departamentu Kultury Gubała Monika –Takie szkoły pełnią ważną rolę i stanowią artystyczny punkt na mapie Małopolski. Życzę Państwu wytrwałości, energii i dużo kreatywnych pomysłów. Muzyka jest oknem na świat i drugiego człowieka.
–Zawsze z wielką przyjemnością tutaj przyjeżdżam, czuję się tutaj jak u siebie, u moich Przyjaciół-mówił Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Wiesław Dziedziński -Państwa sukces zaczął się w tej szkole od samego początku, w małej salce i przy 14 uczniach. Dzisiaj składam gratulacje dla całej społeczności, która podjęła trud założenia szkoły (…) Szkoła w Starym Sączu prowadzona przez panią Joannę Ustarbowską-Dudkę jest we właściwych rękach i we właściwym miejscu. Wspaniała kadra pedagogiczna szkoły sprawia, że poziom edukacji w tej szkole jest bardzo wysoki, a uczniowie zdobywają wysokie miejsca także na konkursach międzynarodowych.
-Jesteśmy wdzięczni za edukację muzyczną naszych dzieci –mówili rodzice uczniów –za kształtowanie ich osobowości, talentów, rozwijanie potrzeby piękna i budowanie wiary we własne możliwości. Życzymy szkole dalszego rozwoju, wspaniały osiągnięć i życzliwych ludzi wokół.
–Składamy wyrazy uznania i gratulacje dla wszystkich pracowników szkoły. Dzisiejsza uroczystość jest powodem do dumy. Ukazuje dorobek i wyznacza kierunek dalszej pracy –mówiła w imieniu wszystkich gminnych szkół i przedszkola Wioletta Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 –uczniowie szkoły muzycznej od samego początku odnosili znaczne sukcesy. Życzymy spełnienia zawodowych marzeń i wytrwałości w ich realizacji.
Całej społeczności szkolnej z panią dyrektor na czele życzymy wielu lat dalszych sukcesów, zadowolenia i satysfakcji artystycznej oraz realizacji dalszych przedsięwzięć muzycznych dających świadectwo niezwykłemu pięknu działalności Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu.
UWAGA! Oszuści podszywają się pod CBŚP
WOŚP zagrał w Starym Sączu. Do puszek wpadło ponad 30 tysięcy złotych
Chcesz być młodym radnym? Dołącz do Młodzieżowej Rady Miasta w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm