Wydarzenia

„Kawka” w Starym Sączu?

Opublikowano: 31 marca, 2015 o 6:29 am   /   przez   /   komentarze (4)

Temat troski o czyste powietrze jest ostatnio na topie. Zresztą nie bez przyczyny. Ostatnie komunikaty informujące o zanieczyszczonym powietrzu nie napawają optymizmem.

Przewodniczący Osiedla lek Paleczek interpelował aby takie komunikaty trafiały bezpośrednio do mieszkańców. Informowanie jakie trucizny wdychamy jest pierwszym krokiem w obudzeniu świadomości problemu zanieczyszczeń – tłumaczył Przewodniczący-Nie ma sensu opracowywanie gospodarki nisko emisyjnej jeśli nie będziemy informować mieszkańców. Nie obudzimy tej świadomości, w skrócie mówiąc „czym palisz tym oddychasz”!

Podczas ostatniej Sesji Radny i Przewodniczący Osiedla Południe Krzysztof Szewczyk, wzorem naszych Sądeckich Sąsiadów, pytał czy Stary Sącz przystąpi do programu „Kawka”.

„Kawka” to program priorytetowy NFOŚiGW, pt.  „Poprawa jakości powietrza”. Realizuje go między innymi Nowy Sącz, Kraków, Oświęcim i Andrychów. W ramach programu likwiduje się lokalne źródła ciepła tj.: indywidualne kotłownie lub paleniska opalane na paliwa stałe, montuje się kolektory słoneczne i termo modernizuje budynki.

Jednak problem jest zasadniczy- program KAWKA jest skierowany do miast powyżej 10 tys mieszkańców, więc Stary Sącz się nie kwalifikuje. Być może pojawi się „światełko” w tunelu bo Wiceburmistrz Starego Sącza Kaziemierz Gizicki wystąpił z z zapytaniem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie czy gmina może uczestniczyć w programie. Jeżeli będzie taka możliwość to naturalnie że skorzystamy –powiedział nam Wiceburmistrz.

W naszej gminie istnieje około 5,5 tys pieców węglowych i 0,5 tys gazowych. W sumie spalanie węgla to około 18 tys Mg /rok a gazu 500 tyś m3/rok

Jak Gmina dba o czyste powietrze? Zapytaliśmy Wiceburmistrza Kazimierza Gizickiego:

-Gmina przygotowuje plan nisko emisyjnej gospodarki, który będzie zakładał działania służące ograniczeniu niskiej emisji. Gmina jako jednostka zarządza budynkami oświatowymi, ośrodkami zdrowia, budynkami kultury i budynkami administracyjnymi – powiedział Kazimierz Gizicki. –Sukcesywnie realizujemy plan poprawy sprawności energetycznej budynków oraz sieci oświetleniowych poprzez:  wymianę pieców węglowych na gazowe. Dzięki temu ograniczyliśmy spalanie węgla o 1000Mg/rok a Powiat w placówkach oświatowych, którymi zarządza w Starym Sączu o 500Mg/rok.

-Przeprowadzone zostały termomodernizacje placówek podległych Gminie. Wymienione zostało 700 opraw oświetleniowych rtęciowych na sodowe zmniejszając przez to zużycie energii o 360 tyś kWh/rok. W sumie w latach 2010-2014 wydatkowaliśmy na poprawę efektywności energetycznej blisko 4 mln złotych. Obecnie wszystkie jednostki podległe Gminie są ogrzewane gazem – podsumował Wiceburmistrz.

Czy jest nadzieja, żebyśmy na naszym gminnym podwórku mogli wreszcie śmiało wziąć głęboki oddech? – Wiele zależy od nas samych.Wrzucenie do pieca odpadów szkodzi – w pierwszej kolejności domownikom.

 

Komentarze

Komentarze (4)

  • 31 marca, 2015 o 9:37 am pic

    Wcześniej to trzeba posprzątać ulice w Starym Sączu.

  • 31 marca, 2015 o 10:21 am st.sącz

    obiecanki cacanki

  • 31 marca, 2015 o 7:26 pm grzechu1000

    A jaki to problem , piece na pelet na ekogroszek , nie 90 % społeczeństwa woli śmieciuchy . Sami jesteście sobie winni . I nie piszcie że piece droższe że opał droższy , SAMI SIEBIE I INNYCH TRUJECIE . A za świadome trucie innych powinny być surowe kary .

  • 5 kwietnia, 2015 o 12:36 am ST..

    Tak zmienimy piece węglowe na gazowe i co rachunki koszt gazu większy, piszecie czyste powietrze ludzie zastanówcie się co tak naprawdę zanieczyszcza powietrze może wasze samochody rozejrzyjcie się do około ile teraz jeździ samochodów, to jest dopiero zanieczyszczenie spaliny, cały dzień samochody jeżdżą a czy jak się robi pora letnia to w tedy też jest zanieczyszczenie powietrza a dlaczego przecież w lecie nikt nie ogrzewa domu, mieszkania, więc co wtedy zanieczyszcza powietrze ,,,,samochody…..

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"