Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy dla rodzica!
Komu przysługuje zasiłek w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka? Ile on wynosi? Co w przypadku kwarantanny? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Co zrobić z dzieckiem w dniach 12-13 marca (czwartek, piątek)?
Od 12 marca we wszystkich szkołach nie będą odbywały się lekcje, ale w czwartek i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci – stwierdził premier i jednocześnie zaapelował też, by już od czwartku ci, którzy mogą, powstrzymali się od posyłania dzieci do szkoły.
Od kiedy do kiedy będą zamknięte szkoły?
Od poniedziałku 12 marca do 25 marca (włącznie) placówki oświatowe zostaną zamknięte.
Co mogą zrobić rodzice?
Jeśli rodzice nie mają z kim zostawić swoich pociech, to mogą wziąć wolne i ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
– Specustawa ws. koronawirusa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni, ale uwaga – tylko dla dzieci do lat 8 -mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Komu przysługuje zasiłek?
– Zasiłek opiekuńczy należy się obojga rodzicom Oczywiście rodzice będą podejmowali decyzje, kto z tego zasiłku skorzysta, ponieważ ten zasiłek będzie wypłacany jednej osobie – powiedziała Maląg.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i na przykład w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – gdy składkę na tzw. chorobowe odprowadzają za siebie dobrowolnie.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Wynosi 80 procent wynagrodzenia i można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.
Co trzeba zrobić, by otrzymać zasiłek?
– Tutaj nie jest wymagane zwolnienie lekarskie. Wymagane jest złożenie oświadczenia u pracodawcy – tłumaczyła w środę minister rodziny.
WZÓR OŚWIADCZENIA ZE STRONY ZUS >>>
Gdzie przekazać wnioski o zasiłek opiekuńczy?
Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, jeśli prowadzi działalność gospodarczą musi poinformować ZUS.
Kiedy trzeba poinformować o korzystaniu z zasiłku?
W dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku – bez oświadczenia niemożliwa jest wypłata.
Co zrobić po 14 dniach?
Jeżeli nie zostanie wprowadzona w życie kolejna specustawa, to według przepisów ogólnych w ciągu roku zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe, jak i na chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni, natomiast na dziecko powyżej 14. roku życia lub innego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne przez miesiąc, czyli 30 dni.
Jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać standardowy zasiłek?
Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy, niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to: oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15 (ZUS Z-15A – opieka nad dzieckiem, ZUS Z-15B – opieka nad członkiem rodziny).
Gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3A – w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36.
Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu – w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.
WZORY FORMULARZY:
Kradnąc rower nie spodziewał się, że usłyszy jeszcze inne zarzuty
Kalkulator renty wdowiej
Gniazdo zaprasza na widowisko „Otwórzmy drzwi kolędnikom”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm