Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Krajoznawcze wyjazdy seniorów
W dniach 5- 8 listopada 2023 r. Starosądecka Fundacja Kultury gościła pierwszych turystów- seniorów w ramach projektu „Krajoznawcze wyjazdy dla seniorów – odkrywanie piękna Polski” dofinansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki”.
Pierwszego dnia, spotkali się o godzinie 03:30 w miejscu zbiórki i wyruszyli do Starego Sącza. Pierwsze kroki skierowali do Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu oraz IMO Galerii gdzie przywitał ich Kazimierz Gizicki Zastępca Burmistrza Starego Sącza, Mariola Pękala-Piekarska Prezes Starosądeckiej Fundacji Kultury oraz Rada Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starym Sączu.
Uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Galerii IMO z panią Agnieszką Tes kurator oraz wypicia świetnej kawy w FridaArt Caffe . Następnie wyruszyli na spacer z przewodnikiem beskidzkim po Rynku, gdzie mogli podziwiać m.in. Rynek, Klasztor Sióstr Klarysek. Odwiedzili również Powiatową Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu gdzie przywitała ich pani Dyrektor Monika Jackowicz-Nowak. Na zakończenie spaceru mieli możliwość zwiedzania Ołtarza Papieskiego.
W Domu Pielgrzyma czekała na gości niespodzianka w postaci występu Zespołu Regionalnego Starosądeczanie, który zachwycił gości swym repertuarem. W spotkaniu i małym poczęstunku wzięły także udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Stary SączDrugiego dnia, po śniadaniu, wyjechali spod hotelu Perła Południa o godzinie 9:00 na kolejne zwiedzanie. Na początek odwiedzili Złockie, malowniczą miejscowość leżącą w gminie Muszyna. Mieli okazję zobaczyć drewnianą cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra, pochodzącą z 1853 roku, która obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Następnie udali się do Muszyny, gdzie mogli podziwiać malowniczy Rynek oraz Ogrody Sensoryczne. W trakcie powrotu zatrzymali się również w Piwnicznej, gdzie znajduje się Pijalnia wód, która obecnie pełni również funkcję Pijalni Artystycznej. Wieczorem udali się na obiadokolację w regionalnej karczmie około godziny 19:00 i powrócili do hotelu na nocleg.
Trzeciego dnia, po śniadaniu, rozpoczęli zwiedzanie Sądeckiego Parku Etnograficznego, który prezentuje architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Region ten obejmuje cztery grupy etnograficzne: Lachów Sądeckich, zachodnią część Pogórzan, Górali sądeckich i Łemków nadpopradzkich. Następnie pojechali do Kamiannej, miejscowości słynącej z pszczelarstwa, pasiek i wyrobów na bazie naturalnego miodu. Mieli okazję zwiedzić pasiekę z przewodnikiem oraz skosztować różnych naturalnych miodów. Później udali się do Krynicy.
Ostatniego dnia, po wykwaterowaniu z hotelu o godzinie 09:00, pojechali się do Niedzicy, gdzie zwiedzili Zamek. Ten pięknie położony nad Dunajcem zamek został wzniesiony w XIV wieku i obecnie jest adaptowany na cele muzealne. Po zwiedzaniu kontynuowali transfer powrotny na miejsce zbiórki, kończąc tym samym podróż.Mamy nadzieję, że seniorzy z Karpacza spędzili wspaniały czas podczas tej podróży na Sądecczyznę. Po wielu rozmowach i dyskusjach mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana, a seniorzy ze Starego Sącza odwiedzą niedługo Karpacz.
Fot. Janusz Motylski,Henryk Musiał
Śp Maria Listkiewicz, Cesarczyka
MEN przekazuje materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym
Paczka dla Małopolskiego kombatanta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm