Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe kończy 125 lat!
– Jeszcze kilka lat temu nasz region i kraj pozostawał w tyle za Europą, dziś ją wyprzedzamy. Śmiało można powiedzieć, że Krakowskie Pogotowie Ratunkowe to jedna z najlepiej zorganizowanych i najsprawniej działających instytucji w Polsce. Mamy doskonały personel, sprzęt i wiedzę, którą chcemy się dzielić z innymi – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.
Zawsze są pierwsi na miejscu zdarzenia, każdej doby odbierają ponad 1000 zgłoszeń z terenu 7 161 km, rocznie liczba ta przekracza 350 tys. Tylko od początku tego roku krakowscy ratownicy medyczni 130 tys. razy wyjeżdżali do pacjentów potrzebujących pomocy. Pod swoją opieką 78 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego ma ponad 2 mln Małopolan mieszkających w 13 powiatach regionu.
Po pierwsze najlepsza kadra i innowacyjne rozwiązania technologiczne
– Pracę w pogotowiu zaczynałam 35 lat temu w czasach, gdy „erka” była nysą, defibrylator ważył kilkanaście kilogramów, a zespół wypadkowy jeździł polonezem. Od tego czasu nastąpił ogromny postęp technologiczny i organizacyjny, a polskie ratownictwo medyczne należy obecnie do najnowocześniejszych w Europie. Od dłuższego już czasu inwestujemy w nowoczesne ambulanse i najnowszej generacji sprzęt do ratowania życia. Naszą inwestycją są też pracownicy, którzy, m.in. dzięki prężnie działającej Szkole Ratownictwa Medycznego, mają szerokie możliwości szkoleń i rozwoju zawodowego – mówi Dr n. med. Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
Profesjonalnie wyszkolony personel medyczny, śmigłowce ratunkowe, szybkie i nowoczesne karetki wyposażone w najnowszy sprzęt medyczny to jeszcze nie wszystko czym dysponuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. By zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę od czterech lat krakowska instytucja wykorzystuje w swojej pracy zintegrowany system informatyczny do zarządzania i monitoringu satelitarnego, który pozwala maksymalnie skrócić czas dojazdu służby medycznej do potrzebujących.
Początkowo karetki były rozmieszczane w różnych punktach regionu, od 2011r podjęto decyzję o utworzeniu w Małopolsce dwóch skoncentrowanych dyspozytorni medycznych: w Krakowie i w Tarnowie. Od roku 2012 w krakowskiej dyspozytorni przez całą dobę działa 12 stanowisk, wyposażonych w komputery i konsole służące do prowadzenia rozmów telefonicznych i łączności radiowej z zespołami. Dyspozytorzy posługują się elektronicznymi mapami, na których w czasie rzeczywistym widoczne są działania zespołów ratownictwa medycznego w terenie. Każdy dyspozytor może zobaczyć, co w danym momencie robią zespoły: czy jadą do pacjenta czy z pacjentem, czy są zajęte na miejscu akcji czy wolne i gotowe do kursu. Karetki wyposażone są w systemy GPS, pozwalające na ich bardzo dokładną lokalizację. Jeśli istnieje taka potrzeba krakowscy dyspozytorzy mogą również wysyłać do akcji śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po drugie nowoczesny sprzęt
Systematycznie od roku 2005 r starsze karetki są zastępowane przez nowe. Tabor uzupełniany jest również o bardziej wyspecjalizowane pojazdy. W roku 2014 uruchomiona została, pierwsza w Polsce, karetka bariatryczna, służąca do przewozu pacjentów ze znaczną otyłością, ważących nawet ponad 300 kg. Wnętrze i sprzęt zostały zaprojektowane specjalnie na zamówienie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Rok później, we współpracy z Centrum leczenia Hipotermii Głębokiej, w trasę wyruszyła również specjalnie przystosowana na zamówienie, karetka do transportu pacjentów leczonych przy pomocy przenośnego ECMO – aparatury do krążenia pozaustrojowego. Można nią transportować chorych np. w stanie hipotermii czy w innych sytuacjach niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Po trzecie nieustanne wyzwania i najwyższa jakość usług
Od zawsze Krakowskie Pogotowie Ratunkowe świadczy swoje usługi na jak najwyższym poziomie. Potwierdzają to otrzymywane certyfikaty jakości: ISO 9001:2008 oraz Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, a także nagrody i wyróżnienia, m.in.: ministra zdrowia im. Błogosławionego Gerarda, Miłosiernego Samarytanina. Od wielu lat załogi krakowskiego pogotowia biorą udział w krajowych i międzynarodowych zawodach ratowniczych, wielokrotnie zdobywając miejsca na podium. Jednak największym testem sprawności i wyzwaniem przed jakim stanęła instytucja były odbywające się w tym roku w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. O tym jak sprawnie poradzili sobie małopolscy ratownicy świadczą liczby i fakty. W ciągu tygodnia zorganizowano ponad 500 patroli ruchomych, prawie 100 punktów medycznych, 17 patroli na quadach, zaangażowano również pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pielgrzymom swoją pomoc niosło 3,5 tys. lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Do 31 lipca zgłoszono 4 tys. interwencji, a 9 tys. uczestników ŚDM skorzystało z pomocy udzielanej przez służby medyczne.
Od najlepszych uczą się także koledzy po fachu z Ukrainy. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zaangażowało się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom przekazując karetki, sprzęt i leki, oraz wspierając w organizacji nowoczesnego systemu ratownictwa medycznego poprzez szkolenie ukraińskich dyspozytorów czy organizację konferencji naukowych.
UMWM
Koncert Lachowska Wiara w Starym Sączu
Gniazdo i Przyjaciele na wspólnej scenie. „Otwórzmy drzwi kolędnikom”
Ferie zimowe na stoku? Dlaczego nie. Zapisy już ruszyły!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm