Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Które społeczeństwo najbardziej aktywne? Stary Sącz na 149 pozycji! Nowy Sącz liderem!

Opublikowano: 9 lipca, 2016 o 4:04 pm   /   przez   /   komentarze (3)

Które polskie gminy najmocniej wspierają organizacje pozarządowe, a w których społeczność bierze najbardziej aktywny udział w wyborach samorządowych i prezydenckich. Gdzie działa najwięcej fundacji i stowarzyszeń, a gdzie odbywa się największa liczba zbiórek publicznych. A gdyby tak przyznać punkty za poszczególne rodzaje aktywności, następnie zsumować je i wskazać zwycięzców?

Kraków, Nowy Sącz, Nowy Wiśnicz, Krynica Zdrój – m.in. te małopolskie miasta uplasowały się na wysokich miejscach w ogólnopolskim rankingu samorządów najbardziej aktywnych społecznie. Stary Sącz uplasował się na 149 miejscu .Ranking został przeprowadzony w pięciu kategoriach gmin: wiejskich, miejsko-wiejskich, małych miast (do 50 tys. mieszkańców), średnich miast (50–100 tys.) oraz dużych miast (powyżej 100 tys.). Zestawienie przygotowało pismo „Wspólnota” i Fundacja Klon/Jawor.

W  rankingu analizowano cztery wymiary aktywności społecznej. Po pierwsze, uwzględniono aktywność obywatelską, mierzoną frekwencją w wyborach. Po drugie, przeanalizowano obszar zinstytucjonalizowanej aktywności mieszkańców, czyli w ramach organizacji pozarządowych. Trzecim komponentem było wsparcie udzielane przez administrację samorządową organizacjom społecznym. Ostatni element objął aktywność przejawiającą się w akcjach społecznych i nieformalnych inicjatywach, takich jak zbiórki publiczne.

Jak prezentują się wyniki w poszczególnych kategoriach?

Wśród wszystkich pięciu kategorii małopolskie samorządy najlepiej poradziły sobie w kategorii średnich miast – na 1. miejscu znalazł się Nowy Sącz (82 pkt. na 100 pkt). Miasto było najsilniejsze w kategorii frekwencja wyborcza (maksymalna liczba punktów), a w kategorii sektor pozarządowy ustąpiło tylko Przemyślowi (33/35 punktów).

W grupie „dużych miast”, których liczba mieszkańców przekracza 100 tys., znalazło się 39 polskich miast. Kraków i Tarnów zostały sklasyfikowane odpowiednio na 2. i 21. miejscu.Kraków znalazł się na podium głównie dzięki uzyskaniu dużej liczby punktów za frekwencję wyborczą oraz za wysoki udział środków przekazywanych organizacjom pozarządowym na realizację zadań publicznych. Zdecydowanie zwyciężyła w tej grupie Warszawa.

Z kolei w kategorii „małe miasta”w pierwszej dziesiątce wszystkich polskich miast do 50 tys. mieszkańców (218) znalazły się trzy miasta z Małopolski: Jordanów (4. miejsce), Sucha Beskidzka (6. miejsce) i Zakopane (7. miejsce). Na dalszych miejscach uplasowały się m.in.: Limanowa (16), Oświęcim (34) czy Nowy Targ (50). Ranking w tej kategorii wygrał Sopot.

Zdecydowanie lepiej w rankingu wypadły gminy wiejsko-miejskie z Małopolski – na pierwszych 100 miejscach znalazło się 14 jst z naszego regionu. Najwyżej, spośród gmin Małopolski, uplasowała się Krynica-Zdrój – na 6. miejscu (mieszkańcy tej gminy są szczególnie aktywni w rejestrowaniu fundacji i stowarzyszeń). Równorzędne, 15. miejsce, mają Niepołomice i Myślenice. Zator znalazł się na 20. miejscu, Miechów – na 26. Na dalszych miejscach uplasowały się: Rabka-Zdrój (32.miejsce), Dobczyce (33), Muszyna i Wadowice (47), Brzeszcze (74) oraz Nowy Wiśnicz, Skała, Zakliczyn i Krzeszowice (miejsce 92). Ranking w tej kategorii wygrało Nowe Warpno z województwa zachodniopomorskiego.

Wśród gmin wiejskich, których liderem zostało Mielno, gminy z Małopolski znalazły się na dalszych miejscach. Najlepsza w regionie, zajmująca pozycję 8. spośród 1585 gmin wiejskich w Polsce, jest gmina Zabierzów. Następną gminą z Małopolski jest Tymbark (30. miejsce w rankingu). W pierwszej setce znalazły się jeszcze tylko 4 gminy z województwa małopolskiego: Trzciana (37. miejsce), Żegocina (50. miejsce), Laskowa i Gołcza (84. miejsce).

Wymiary aktywności gmin i miast – które samorządy wypadły najlepiej?

W kryterium „aktywność obywatelska” spośród 1 565 gmin wiejskich w Polsce małopolska Laskowa znalazła się na podium (3. miejsce), Nowy Wiśnicz znalazł się na wysokim, 2. miejscu (gminy wiejsko-miejskie), Grybów był 7. w grupie małych miast, Nowy Sącz – 1. wśród średnich miast, a Kraków zajął 4. miejsce w swojej kategorii.

Z kolei w wymiarze „sektor pozarządowy” słabo wypadły gminy wiejskie z Małopolski (pierwsze w rankingu w tym kryterium gminy wiejskie z województwa – Uście Gorlickie i Racławice, pojawiają się dopiero na 6. miejscu, zdobyły 18 punktów na 35 możliwych), lepiej wypadły gminy wiejsko-miejskie i duże miasta (odpowiednio Krynica-Zdrój i Kraków na miejscu 6. w swoich grupach) oraz małe miasta (Zakopane na 5. miejscu). Najlepszą pozycję wśród małopolskich jst osiągnął Nowy Sącz (2. miejsce w grupie średnich miast): zdobył 33 punkty na 35 możliwych.

Natomiast w kategorii „wspierający samorząd” – jeśli weźmiemy pod uwagę tylko małopolskie jst – najlepiej w tym wymiarze wypadł Kraków (zdobył 14 punktów na 15 możliwych). Dość dobry wynik osiągnął Nowy Sącz w kategorii średnich miast – 8 punktów. Słabiej natomiast wypadły gminy wiejskie – pierwsza gmina z Małopolski (Raciechowice) zdobyła 6 punktów w wymiarze „wspierający samorząd”. Podobny wynik (6 punktów na 15 możliwych) uzyskały Niepołomice i Wadowice w grupie gmin wiejsko-miejskich i Sucha Beskidzka wśród małych miast.

W ostatni wymiarze – „oddolne inicjatywy” – bardzo dobrze wypadł Jordanów (grupa małych miast) – który uzyskał aż 14 punktów na 15 możliwych. W grupie gmin wiejskich z województwa małopolskiego najwięcej punktów otrzymała Moszczenica – 6, wśród gmin wiejsko-miejskich z Małopolski – najsilniejsze okazały się Myślenice – otrzymały 7 punktów. Powyżej 6 punktów otrzymały jeszcze: Sucha Beskidzka, Zakopane i Bukowno.