Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Lachowskie klimaty na „zabawie i rehabilitacji” w Podegrodziu

Opublikowano: 5 lipca, 2016 o 7:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Udziałem we mszy św. w kościele pw. św. Jakuba w Podegrodziu 25 czerwca 2016 rozpoczęto obchody szesnastej już edycji „Zabawa i rehabilitacja” w klimacie lachowskim. Spotkanie kontynuowano w gościnnych progach Biblioteki Gminnej i Gminnego Żłobka w Podegrodziu.

Wśród gości powitano Wójt Gminy Podegrodzie, Panią Małgorzatę Gromalę, Prezesa Zarządu BS w Podegrodziu Panią Magdalenę Konstanty, członka Zarządu BS w Podegrodziu, Panią Elżbietę Dudę, Zarząd Stowarzyszenia „Promyk”, uczestników i opiekunów WTZ w Szczawnicy, Siołkowej, Podolanach i Tymbarku – oraz pracowników i uczestników WTZ w Gostwicy i ich opiekunów, a także wolontariuszy z gimnazjum w Brzeznej i Podegrodziu z opiekunami – Panią Anitą Karpierz, Elżbietę Mazur, Elżbietę Klimek i Annę Kuśnierz.

Prezes Stowarzyszenia „Promyk”, Pan Henryk Kula, odczytał uchwałę Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia o nadaniu Pani Marii Krężołek – współzałożycielce Stowarzyszenia „Promyk” – tytułu honorowej Prezes, podziękował również Panu mecenasowi Wojciechowi Nalepie za wsparcie merytoryczno-prawne naszego Stowarzyszenia.

Uczestnicy „Zabawy i rehabilitacji” obejrzeli film „Światłoczuły” o Wojciechu Migaczu -fotografie z Gostwicy (1874 – 1944), który zasłynął jako chłopski fotograf sądeckiej wsi. Bogaty zbiór archiwalnych zdjęć wykonanych przez Wojciecha Migacza jest obecnie bezcennym źródłem informacji historycznej i etnograficznej. Jego zdjęcia w 1985 roku, podczas wystawy w warszawskiej „Zachęcie” pt. „Fotografia chłopów polskich” pokazywane były na specjalnej ekspozycji. W Podegrodzkim Muzeum Lachów Sądeckich na kilkunastu planszach pokazany jest bogaty wybór jego zdjęć o różnorodnej tematyce. Zaproszeni goście odwiedzili Muzeum, po którym oprowadzał Pan Bartek Urbański, wzięli również udział w zajęciach z tworzenia lalek z papieru, prowadzonych przez pracownika Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Pana Daniela Lachora.

„Zabawa i rehabilitacja po lachowsku” nie mogła się odbyć bez Kabaretu „Wesółka” Koła Gospodyń Wiejskich ze Stadeł, które zaserwowały niezłą dawkę humoru. Chleb ze smalcem i ogórkami kiszonymi, grochówka, oraz ciasta z owocami zostały przygotowane przez Panią Krystynę Koral – „Babcyn chleb”, ale największe wrażenie zrobiła kukiełka podegrodzka – tradycyjny wypiek, nierozerwalnie związany z jednym z ciekawszych i bardziej oryginalnych zwyczajów lachowskich zwanych „wiązowinami”. W tydzień po chrzcie rodzice chrzestni przysyłali do domu chrześniaka „kukiełkę” – dużą plecioną, przyozdobioną wzorami z ciasta, słodką drożdżową bułkę, którą zazwyczaj piekła chrzestna matka.

Uczestnicy imprezy wzięli udział zabawie tanecznej, do której przygrywał zespół „Jaworcanie” z Jaworek, oraz zabawach rekreacyjno-sportowych przygotowanych przez wolontariuszy z gimnazjum w Brzeznej i Podegrodziu. Wolontariusze również dostarczyli zebrane w gimnazjach pluszaki, które trafiły na cieszącą się wśród uczestników loterię fantową.

Organizację „Zabawy i rehabilitacji po lachowsku” finansowo wsparli: Park M ze Starego Sącza, Gmina Podegrodzie, PFRON oraz „Euro-code” Spółka Jawna K.J. Morzywołek. Serdecznie dziękujemy!

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"