Ogłoszenia parafialne, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Niezwykłe relikwie św. Wawrzyńca dotarły do parafii w Biegonicach. W diecezji nie ma ich nikt!
4 parafie noszące im. św Wawrzyńca w diecezji tarnowskiej starały się o pozyskanie relikwii świętego. Żadnej z nich się nie udało. Wyjątek stanowi parafia św. Wawrzyńca z Biegonic. Relikwie ze Stolicy Apostolskiej dotarły dzięki pomocy ks arcybiskupa Krajewskiego.Dumy i radości nie kryje proboszcz parafii ks Piotr Lisowski. Warto przypomnieć, że Parafia św. Wawrzyńca w Nowym Sączu -Biegonicach (dekanat Stary Sącz) przygotowuje się do wielkiego Jubileuszu 750-lecia istnienia. To najstarsza parafia w Nowym Sączu.
Posłuchaj ks. proboszcza Piotra Lisowskiego
Obecnie, w Biegonicach trwają prace nad przygotowaniem relikwiarza, w którym umieszczone zostaną relikwie. Podstawą będzie postać św. Wawrzyńca, w stylu neogotyckim. Relikwie zostaną wprowadzone do kościoła i umieszczone w centralnym punkcie ołtarza podczas tegorocznych uroczystości odpustowych-10 sierpnia. Tuż obok znajdą się relikwie św. siostry Faustyny.
Od początku roku w kościele w Biegonicach trwają intensywne prace nad odnowieniem, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, polichromii. Na razie przywrócona została pierwotna wersja dwóch ściennych malowideł przedstawiających sceny biblijne. Wykonali je w 1929r znani lwowscy malarze: Albin i Franciszek Sarna. W ubiegłym roku odnowiono obraz: Nawiedzenie św. Elżbiety. W tych dniach konserwatorzy rozpoczęli renowację obrazu: Ofiara Abrahama. Wszystkie te prace są elementem zewnętrznego przygotowania świątyni do uroczystości Jubileuszu 750 – lecia, który Parafia św. Wawrzyńca będzie obchodzić w przyszłym roku. Główne uroczystości zaplanowano na 10 sierpnia 2019.
Parafia Biegonice zawdzięcza swoje powstanie księżnej sądeckiej, późniejszej klarysce świętej Kindze. W 1269 roku ofiarowała ona 1 łan staropolski (czyli około 126 morgów) ziemi pod budowę kościoła i ustanowienie parafii. Historia nie oszczędzała parafii św. Wawrzyńca. Pierwszy kościół wybudowany w latach 1269 -1287 został spalony przez Tatarów podczas ich najazdu na Polskę. Drugi kościół (1288-1628) spłonął od świec pozostawionych przy Bożym Grobie. Kościół trzeci (1647-1907) został rozebrany gdyż jego stan techniczny groził zawaleniem. Czwarty, obecny kościół wybudowano w 1907 roku. Między czasie wybudowano jeszcze jeden kościół na Podoleńcu (1625-1795). Bezpośrednim powodem budowy tego kościoła była wielka zaraza, która nawiedziła ziemię sądecką w 1622 roku. Wokół kościoła powstał kolejny cmentarz. Nieremontowany podlegał zniszczeniu i został rozebrany.
Parafia św. Wawrzyńca w Biegonicach łączy dawną wieś Biegonice (należącą do Nowego Sącza) i wieś Łazy Biegonickie (gmina Stary Sącz).
Biegonicka Wioska Betlejem znów będzie zachwycać
Instalacja „Rzeka czasu” w Starym Sączu dostępna bezpłatnie dla zwiedzających do 6 stycznia. ZAPRASZAMY
Nie daj włamywaczom żadnych szans i dobrze zabezpiecz swój dom/mieszkanie przed wyjazdem na święta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm