Wydarzenia, Z ostatniej chwili
O rewitalizacji Gminy Stary Sącz
30 marca br. w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Starym Sączu odbyło się spotkanie robocze dotyczące przygotowania Programu Rewitalizacji dla Gminy Stary Sącz. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Rozwoju Miast z Krakowa, burmistrzowie Starego Sącza oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.
Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.
Istnienie zdegradowanych, zaniedbanych i odizolowanych obszarów, na których często występuje zjawisko wykluczenia społecznego, powoduje konieczność podjęcia działań służących poprawie spójności społecznej i terytorialnej. W tym celu przewiduje się przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji społecznej, fizycznej, gospodarczej i przestrzennej w oparciu o programy rewitalizacji, które będą wspierane z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
Aby móc ubiegać się o środki publiczne związane z rewitalizacją Gmina musi opracować Program Rewitalizacji – zgodnie z procedurą określoną w „Ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji”.
Przedstawiciele IRM zaprezentowali wyniki swoich analiz przeprowadzonych na podstawie informacji dotyczących różnych aspektów życia mieszkańców Gminy. Wyniki tych analiz naniesiono na mapę Gminy – aby w sposób graficzny określić obszary występowania niektórych negatywnych zjawisk.
W ciągu najbliższych kilku tygodni zostaną zaproponowane tzw. „obszary zdegradowane”, a wyniki prac będą przedmiotem konsultacji społecznych. Po ich zakończeniu zostanie zaprezentowana propozycja Gminnego programu rewitalizacji.
Komentarze
Komentarze (3)
Możliwość komentowania wyłączona.
A przecież mamy boom w Starym Sączu!!!!
pytanie do urzędu miasta: jak chcecie zachęcić ludzi do budowy domów skoro wymyślacie stawki różnych opłat np. za zajęcie pasa(był okap w starym domu i nic się nie płaciło buduje się nowy i trzeba płacić przy założeniu że cały rynek i część ulic od rynku jest w takiej sytuacji a nie płacą bo już istnieją) których roczny wydatek jest większy od podatku za dom i działkę. Proszę zrobić coś „namacalnego” aby zachęcić inwestorów.
Baż piknie zeście panocki wydumali se pomysła na póżni.Kielo w tyk mądrościach wstawek naukowyk .Dziesioć razy jo to cytoł i za pierąna ni mogek sie kapnąć ło co w tom chłodzi.Myślo ze lepi by buło jak byście panocki podumali nad robotą lo ludzi, bło jak tak dali bee to reśta młodyk wyleci do Jangliji abło do Hameryki a w Bryjowie łostaną same takie mądrole i takiami płomysłami będzie se młogli potrzyć rzyć.