Wydarzenia
Organizacje pozarządowe z wizytą w Starym Sączu
W ramach projektu „Wzmacnianie mechanizmów współpracy finansowej administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi jako realizatorami zadań publicznych” w piątek 6 listopada 2015 r. w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu odbyła się wizyta studyjna z udziałem przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych z gmin Szklarska Poręba (dolnośląskie), Lubaczów (podkarpackie), Sztum (pomorskie) oraz Łapsze Niżne (małopolskie).
Ze strony Gminy Stary Sącz w spotkaniu brali udział Sekretarz Gminy – Jan Migacz, pracownicy urzędu: Grażyna Kopeć i Joanna Rams oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym: Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „GNIAZDO” – Zofia Wcisło, Stowarzyszenia Mieszkańców Barcic – Elżbieta Łomnicka, Stowarzyszenia Świętej Kingi – Helena Piętka, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Myślec „Szansa” – Maria Węgrzyn, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Skrudzina „Przyjaźń” – Izabela Dziedzic.
Celem wizyty była wymiana doświadczeń z realizacji działań mających na celu wzmacnianie kapitału społecznego, w tym nowych instrumentów współpracy finansowej pomiędzy samorządem i organizacjami pozarządowymi. Jest to projekt realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet V. Dobre rządzenie. W ramach projektu wdrożono w uczestniczących w nim samorządach nowe dotychczas nie stosowane mechanizmy współpracy finansowej , którymi są: pożyczka z budżetu gminy, dotacja inwestycyjna oraz tryb małych zleceń.
Główny temat spotkania dotyczył jednak budżetu obywatelskiego. Trzy z pięciu samorządów biorących udział w wizycie mają za sobą pierwsze doświadczenia w tym zakresie, a są to Sztum, Lubaczów i Stary Sącz. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na szereg pytań związanych z wprowadzaniem budżetu partycypacyjnego, m.in. jak dużą pulę środków przeznaczyć na jego realizację, czy dzielić środki między jednostki pomocnicze samorządu, czy wprowadzać limit kosztów jednostkowego projektu, czy wprowadzać podział na projekty miękkie i twarde i jakie przyjąć proporcje, jak dokonywać weryfikacji zgłaszanych projektów oraz jakie sposoby i zasady głosowania zastosować aby możliwie duża część społeczności lokalnej mogła w sposób dogodny brać w nim udział.
Duże zainteresowanie wzbudzał budżet obywatelski gminy Stary Sącz. W jednym roku przeprowadzone zostały dwie edycje. Było to możliwe dlatego, że obie edycje realizowane były w ramach projektu, który uzyskał wsparcie z funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Pozwoliło to m.in .na przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjno – edukacyjnej oraz uruchomienie portalu www.budzet.um.stary.sacz.pl , za pośrednictwem którego zgłaszane były projekty i realizowane głosowania. Uzyskana frekwencja ( 49% w I edycji i 31% w drugiej) osób biorących udział w głosowaniu przekraczała wielokrotnie frekwencję w gminach Sztum (16%) i Lubaczów (11%), w których głosowanie odbywało się kartami do urny.
Po zakończeniu części roboczej wizyty uczestnicy zwiedzili starosądecki rynek, klasztor Klarysek i ołtarz papieski.
oprac. arch UG
Orkiestra Dęta OSP Piwniczna-Zdrój zaprasza na Koncert Noworoczny
Barciczanka z nowym trenerem
Podegrodzie kolęduje! Zapraszamy!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm