Na sygnale, Wydarzenia
OSP Moszczenica Wyżna. Od 30 lat służą ludziom
Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy Wyżnej w gminie Stary Sącz obchodziła 30-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się 3 maja od Mszy św. w parafialnym kościele. Potem na placu obok remizy odbył się uroczysty apel podczas którego przypomniano historię jednostki a zasłużeni strażacy otrzymali odznaczenia.
Podczas apelu poświęcono kapliczkę z figurką Świętego Floriana, która z okazji jubileuszu stanęła przed budynkiem remizy.
OSP w Moszczenicy Wyżnej założono w 1994 roku. O założeniu myślano już dużo wcześniej, jednak wszelkie poczynania w tym kierunku kończyły się fiaskiem. Mimo, iż nie było formalnej jednostki, ludzie zawsze byli chętni do niesienia pomocy w chwilach zagrożenia pożarowego. Byli zawsze na miejscu tragedii np. pożar schroniska na Przehybie w grudniu 1991 roku.
Mieszkańcy wioski nie dawali za wygraną. 2 lutego 1994 roku na zebraniu wiejskim z ust ówczesnego sołtysa Stanisława Marduły padł wniosek o utworzenie jednostki OSP w Moszczenicy Wyżnej. Zebrani poparli tę inicjatywę i już 27 lutego 1994 roku zebrał się komitet założycielski.
Powołano zarząd w składzie: Stanisław Marduła (senior) -prezes, Stanisław Marduła (junior) -sekretarz, Wojciech Jurecki -naczelnik, Henryk Pasoń-wiceprezes, Zenon Gancarczyk -zastępca naczelnika, Jan Majewski -gospodarz, Antoni Dudek -skarbnik oraz komisję rewizyjną w składzie: Stanisław Lorczyk, Władysław Orłowski, Wiesław Bielak. Zarząd wystosował pismo do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z prośbą o rejestrację. Decyzja przyszła 27 czerwca 1994 roku i tę datę przyjmuje się za powstanie OSP.
Na początku w skład jednostko wchodziło 36 druhów, którzy nie posiadając jeszcze własnego sprzętu szkolili się w sąsiednich jednostkach. Nieoceniona pomoc płynęła również ze strony komendanta gminnego OSP -śp. Antoniego Piętki. Strażacy z Moszczenicy Wyżnej nawet w pożyczonych mundurach i sprzęcie wzięli udział w zawodach sportowo-pożarniczych w Cyganowicach gdzie zajęli VI miejsce. Był to ogromny sukces druhów i duma całej wioski. Dopiero później wiceprezes Henryk Pasoń kupił za własne pieniądze pompę PO-5 i kilka węży wraz z drobnym sprzętem i mundurami moro.
Rok 1995 rozpoczął się od walnego zebrania na którym powołano kobiecą drużynę pożarniczą. Również w 1995 roku budynek remizy aktem notarialnym został przekazany na własność OSP w Moszczenicy Wyżnej. Udało się także zakupić samochód UAZ, który pochodził a Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rozpoczęto też starania o sztandar dla jednostki. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. 10 maja 1997 roku dekretem zarządu głównego Związku OSP RP jednostce został nadany uroczyście i poświęcony sztandar.
Rok 1997 to czas „powodzi stulecia”. Strażacy z Moszczenicy, podobnie jak ich koledzy z innych jednostek bardzo aktywnie i ofiarnie włączyli się w akcję pomocy na terenie całego regionu.
Kolejne lata upływały na ofiarnej pomocy i doposażeniu jednostki w potrzebny sprzęt. Na bieżąco szkolona jest również kadra OSP w zakresie działania w warunkach bojowych oraz udzielania pierwszej pomocy. Stale modernizowana jest również remiza, która służy jako zaplecze społeczne dla całej wioski. Dzięki temu OSP nadal może się rozwijać.
zarys historyczny: „Strażacy ziemi sądeckiej” praca zbiorowa, Bukowiec.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm