Wydarzenia, Z ostatniej chwili

OSP Stary Sącz i Zespół Szkół z Medalem Honorowym Starego Sącza

Opublikowano: 25 lipca, 2024 o 9:37 am   /   przez   /   komentarze (0)

To historyczne i najważniejsze wyróżnienie, jakim od pięciu lat posługuje się Gmina Stary Sącz. Medal Honorowy Starego Sącza 2024 otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu i Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Wcześniej taki medal otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych GNIAZDO, Klasztor Sióstr Klarysek, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Géza Cséby-pisarz węgierski oraz Bank Spółdzielczy Stary Sącz.

Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu to najdłużej działająca organizacja społeczna w mieście. Pierwszy projekt o utworzenie straży ogniowej wpłynął do Rady Gminnej Królewskiego Wolnego Miasta Starego Sącza we wrześniu 1871 r. Straż ogniową oficjalnie powołano jednak dopiero uchwałą z 13 grudnia 1874 r. Na jej czele stanął Jan Chlebek miejscowy nauczyciel, wnioskodawca i autor statutu straży. Funkcje pierwszego prezesa objął burmistrz Starego Sącza Wojciech Pawlikowski. Szczególnie warte podkreślenia są fakty, świadczące o tym, że przynależność i działalność w straży ogniowej były od początku jasną deklaracją polskości i patriotyzmu. W 1912 r. poświęcono sztandar OSP z bardzo śmiałą jak na okoliczności symboliką z jednej strony błogosławiona Kinga, a z drugiej orzeł w koronie bardzo zbliżony stylistycznie do herbu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W okresie, gdy o wolności można było tylko marzyć taka deklaracja przywiązania do polskości i tradycji świadczyła o odwadze. Za deklaracjami szły czyny. W roku 1913 do szkoleń włączono musztrę, a strażaków objęto ćwiczeniami ze strzelania z karabinów prowadzonych w Sokole. Wielu strażaków odpowiedziało potem na akcję werbunkową albo zgłaszało się do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i wkładem starosądeckich strażaków w walkę o wolność. Warto również przypomnieć, że w Starym Sączu istniała jedyna chyba w Polsce pod niemiecką okupacją Powiatowa Szkoła Pożarnicza, która powstała z inicjatywy komendanta powiatowego straży pożarnych por. poż. Stanisława Mazana. Rozpoczęła działalność w 1942 r. i realizowała podwójne zadania: poza kursami typowo pożarniczymi odbywały się w niej szkolenia wojskowe z terenoznawstwa, obsługi broni i taktyki dywersyjnej. Trudno w kilku zdaniach zawrzeć półtora wieku historii, z jej cieniami i blaskami. Na przestrzeni lat straż rozwijała się dzięki zaangażowaniu kolejnych pokoleń ochotników, zdobywając nowoczesny sprzęt i wyposażenie oraz biorąc udział w setkach niebezpiecznych akcjach gaśniczych. Dzisiaj OSP Stary Sącz to jednostka nowoczesna z doskonale wyposażoną siedzibą, świetnie wyszkolonymi druhnami i druhami. Prowadząca bardzo liczną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, angażująca się w wiele inicjatyw społecznych, patriotycznych i kulturalnych, będąca ważnym składnikiem naszego samorządu i niezawodnym partnerem Urzędu Miejskiego. W tym roku OSP Stary Sącz obchodziło jubileusz 150-lecia, co jest doskonałą okazją do uczczenia bogatej historii tej ważnej dla miasta organizacji.

Zespół Szkół obchodził jubileusz 120-lecia funkcjonowania. Szkoła ta jest spadkobiercą i kontynuatorką szkół, które od 1903 roku prowadziły swoją działalność w Starym Sączu przy ul. Daszyńskiego (Seminarium Nauczycielskie Męskie, Liceum Pedagogiczne, Technikum Chemiczne, Technikum Leśne, Zespól Szkół Zawodowych im. Władysława Orkana). Na przestrzeni lat szkoła na trwałe wrosła w pejzaż Starego Sącz, jest świadkiem historii pisanej przez kolejne pokolenia i zarazem częścią kolejnej rzeczywistości. Dzięki pracy i zaangażowaniu kilku pokoleń nauczycieli i uczniów udało się stworzyć Szkołę taka, jaka widzimy ją dzisiaj coraz bardziej nowoczesna, przyjazna i otwarta na nowe wyzwania. Starosądecki Zespól Szkół łączy tradycje z nowoczesnością. Szkoła wzorowo prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawczą o czym świadczą sukcesy uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. O jej sile i wielkości świadczą także losy i postawy absolwentów. Absolwenci, którzy odnieśli i odnoszą sukcesy, są powodem do dumy dla szkoły, ale także dla miasta Starego Sącza. Wśród absolwentów są przedstawiciele świata nauki, kultury, medycyny, ekonomii. Są osoby duchowne, inżynierowie, żołnierze, strażacy, funkcjonariusze policji, straży granicznej, leśnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy, pracownicy urzędów, samorządowcy, a przede wszystkim absolwenci to ludzi odpowiedzialni wartościowi, fachowcy w swoich zawodach potrafiący stawić czoło wyzwaniom cywilizacyjnym, a zarazem najlepsi ambasadorowie szkoły oraz miasta Starego Sącza rozsiani po całym świecie.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"